Biberiye Kas Ağrılarına ve Sağlığımıza Faydalıdır.

Biberiye Kas Ağrılarına ve Sağlığımıza Faydalıdır.

Biberiye etkili bir şekilde iltihaplı kas dokusunu dindiren, ağrı ve acıyı alan doğal bir anti-inflamatuar Aromatik bir bitkidir. Ayrıca hızlı iyileşmeyi desteklemek için kan dolaşımını arttırır. Bunun dışında biberiye yağı da baş ağrıları, kas ağrıları, romatizma ve hatta artrit tedavisinde kullanılabilir.

1 fincan kaynatılmış sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş biberiye ekleyin. Kapatın ve yaklaşık 10 dakika demlenmesini bekleyin, süzün ve yudumlayın. Bu çayı günde 3 defa içiniz. Ayrıca, 1 çorba kaşığı sıcak hindistan cevizi veya zeytinyağını birkaç damla biberiye uçucu yağı ile karıştırın. Günlük olarak etkilenen alana birkaç kez masaj amaçlı kullanın.

##*##*

Başka bir seçenek de, sıcak su ile dolu bir küvete 1 çay kaşığı biberiye uçucu yağını eklemektir. Menstrüel kramp ya da kas spazmlarını rahatlatmak için 15 dakika banyoda bekleyin. Gerektiği kadar tekrarlayın. Sizin kaslarınızda istemsiz olarak sertlik, gerginlik ya da şişkinlik hissettiniz mi?Yada spor sonrası kaslarınızın tutulduğunu? Ya da kendinizi gergin hissettiğiniz zamanlar oldu mu? Herkeste meydana gelebilen böyle durumlara kas spazmı yada kramp adı verilir. Spazmlar karın, kollar, eller ve ayaklarda sık görülür. Ayrıca baldır, hamstrings, kuadriseps kasları ve göğüs kafesi boyunca da fark edebilirsiniz. Basit kas spazmları birçok durumda ağır egzersiz ve güçlü spor yapmaktan kaynaklanır. Sabır, dinlenme, nazik germe hareketleri ve kas masajı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kas spazmları multipl skleroz, müsküler distrofi ve McArdle hastalığı gibi kronik durumların ortak bir yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Akut boyun ve sırt ağrısı olan kişiler de genellikle kas spazmlarından muzdariptir. Hamile kadınlar da ani kilo alma nedeniyle kas spazmlarına yatkındır.

Ağrı şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte adet gören kadınlar, rahim kasılmaları nedeniyle kas kramplarından muzdariptirler. Kas spazmları ağrılı olabilir, ama aşağıdaki doğal kas gevşeticiler kullanarak acılarınızı hafifletebilirsiniz. Biberiye, ballıbabagiller familyasından iğneye benzeyen ince yapraklı, daima yeşil kalan bir bitki türüdür. Mor çiçekli ve çalı görünümlü bitkidir.

Besin Değerleri
Biberiye Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal) 131
Toplam yağ 6 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 26 mg
Potasyum 668 mg
Karbonhidrat 21 g
Diyet lifi 14 g
Protein 3,3 g
A vitamini    2.924 IU
C vitamini    21,8 mg
Kalsiyum    317 mg
Demir    6,7 mg
D vitamini    0 IU
B6 Vitamini    0,3 mg
B12 vitamini    0 µg
Magnezyum    91 mg

*#
*#
insan sağlığına faydalı insan sağlığına faydalı biberiye yağı en az insan sağlığına faydalı biberiye kadar faydalı ve insan sağlığına faydalı biberiye kadar konuşuluyor.. insan sağlığına faydalı biberiye yağı sayesinde şifa bulan ve fazla kilolarından kurtularak zayıflamak isteyen kişiler dolayısıyla insan sağlığına faydalı insan sağlığına faydalı biberiye yağının nasıl yapıldığını merak ediyorlar. insan sağlığına faydalı insan sağlığına faydalı biberiye yağı nedir ve insan sağlığına faydalı biberiye yağı nasıl yapılır sorularıyla sıkça karşılaşmamız sebebiyle biz de sizler için insan sağlığına faydalı insan sağlığına faydalı biberiye yağını ve insan sağlığına faydalı biberiye yağının nasıl yapıldığını yazımızda anlattık. insan sağlığına faydalı biberiye yağı, insan sağlığına faydalı biberiye bitkisinin yapraklarından buhar distilasyon yoluyla elde edilen bir yağdır.

Yani yaprakların distilasyon ile buharı çıkarılarak insan sağlığına faydalı insan sağlığına faydalı biberiye yağı elde edilir. insan sağlığına faydalı insan sağlığına faydalı biberiye yağı birçok hastalığın tedavisinde kullanılması, zayıflatıcı etkisi bulunması ve selülitleri yok etmesi gibi sebeplerden dolayı günümüzde oldukça popüler.. insan sağlığına faydalı insan sağlığına faydalı biberiye yağı sayesinde hem hastalıklarımızdan kurutulabilir şifa bulabiliriz hem de formumuza kavuşup zayıf bir görünüm elde edebiliriz. insan sağlığına faydalı insan sağlığına faydalı biberiye yağı kullanarak romatizmal hastalıklarımızdan, çeşitli kemik ağrılarımızdan kurtulmamız hayal değil.. insan sağlığına faydalı insan sağlığına faydalı biberiye yağı sürülerek eklemlerimizdeki ağrılarımızı giderebiliriz. Ayrıca baş ağrısı durumunda bir miktar insan sağlığına faydalı biberiye yağı ile başımızı ovarsak da baş ağrımızı dindirebiliriz.

insan sağlığına faydalı biberiye yağı vücudumuzdaki morluklara da iyi gelir. Vücudumuzu bir yerlere çarpmamız yani kimi zaman dikkatsizliğimiz sonucu oluşan morluklar hiçbirimizin hoşuna gitmez. Günlerce mor kalan tenimizin yanında moraran kısmın ağrı yapması da ayrı bir derttir. insan sağlığına faydalı biberiye yağı sayesinde morluklarımızdan kurtulabiliriz. insan sağlığına faydalı biberiye yağı kullanarak moraran bölgeye masaj yapılması morluğun çok kısa süre içerisinde kaybolmasına ve ağrısının dinmesine yardımcı olacaktır. insan sağlığına faydalı biberiye yağını birçok deri yaralanmasına ve çizilmesine kullanabiliriz. insan sağlığına faydalı biberiye yağı sayesinde yaralanan, zarar gören derimiz yenilenecek, hücrelerimiz tazelenecektir. Morluklarınız, ağrıyan eklen ve kaslarınız için insan sağlığına faydalı biberiye yağını tek başına kullanabileceğiniz gibi insan sağlığına faydalı biberiye yağı kremi de kullanabilirsiniz. insan sağlığına faydalı biberiye yağı kremi kullanımı kolay olduğu için sıkça tercih edilir. insan sağlığına faydalı biberiye yağı kremi ile eklemlerinizi ovalayarak ağrılarınızı dindirebilirsiniz. Saçlarımızın dökülmesi, sürekli evimizde yerlerde saçlar görmemiz sinirlerimizi bozar.. Bu saçların sık sık temizlenilmesi ve yerlerin silinmesi de ayrıca bizi yorar.. Saçlarının dökülmesinden bıkmış, bu yüzden strese girenlerin de tercihi insan sağlığına faydalı biberiye yağı.. Artık saçlarınız dökülüyor diye dertlenmeyin. insan sağlığına faydalı biberiye yağı sayesinde saç dökülmeniz azalacak.. insan sağlığına faydalı biberiye yağını masaj yaparak saç diplerinize uygulamanız ile birlikte saçlarınızın dökülmesinden kurtulacaksınız.

#*#*

Ayrıca insan sağlığına faydalı biberiye yağı sayesinde saçınızdaki kepeklerden de kurtulabilirsiniz. Cildinizin güzelleşmesi için de tercihiniz insan sağlığına faydalı biberiye olmalı.. insan sağlığına faydalı biberiye yağı ile güzelleşebilir, eskisine göre daha hoş bir cilde kavuşabilirsiniz. insan sağlığına faydalı biberiye yağı kılcal damarlara etki ederek cildin genç görünmesini sağlar. Bu yüzden yıllardan beri kozmetik sanayinde güzelleşmek, gençleştirmek amaçlarıyla insan sağlığına faydalı biberiye yağı kullanılır. insan sağlığına faydalı biberiye yağı faydaları bunlarla da sınırlı değil.. insan sağlığına faydalı biberiye yağının daha birçok faydası var. Örneğin yorgunluk, bitkinlik zaman zaman hepimizin derdi.. Kolumuzu bile kıpırdatacak kadar gücümüz olmadığı zamanlar insan sağlığına faydalı biberiye yağı yine en büyük kurtarıcımız.. insan sağlığına faydalı biberiye yağı ile yorgunluğumuzdan kurtulup üzerimizdeki bitkinliği atabiliriz. Kanımızdaki ürik asit miktarının yükselmesi de bazen bizi zor durumda bırakabilir. Özellikle gut hastalığı olanların kanlarındaki ürik asit miktarı sık sık yükselir ve bu durum onlar için hoş olmayan bir hal alır. insan sağlığına faydalı biberiye yağı yararları sayesinde gut hastalığı olanlar ve kandaki ürik asit miktarı yükselenler de rahat bir nefes alabilir.

Ayrıca insan sağlığına faydalı biberiye yağı ile kalbinizi güçlendirebilir, astım hastalığınıza çözüm bulabilirsiniz. insan sağlığına faydalı biberiye yağı sayesinde sinüzit sorununuzu çözmek de artık çok kolay.. insan sağlığına faydalı biberiye yağı ile sinüzit sorunu yaşamayacaksınız. insan sağlığına faydalı biberiyenin sinüzit sorununuzu geçirmesiyle artık sinüzit kaynaklı baş ağrılarına elveda diyebilirsiniz. Hafızanın zayıf olmasından yakınıyor, hiçbir şeyi aklınızda tutamadığınızı düşünüyorsanız yine insan sağlığına faydalı biberiye sizin şifa kaynağınız.. Bahsettiğimiz tüm insan sağlığına faydalı biberiyenin yararları yanında hafızanızı güçlendirerek unutkanlığınızı azaltması da insan sağlığına faydalı biberiyenin diğer bir faydası..

********

Ayrıca bir şeyleri kolay hatırlamak ve kolay öğrenmek istiyorsanız da insan sağlığına faydalı biberiye yağı koklamanız veya insan sağlığına faydalı biberiye kullanmanız yeterli.. Yazımızda insan sağlığına faydalı biberiye yağının birçok faydasından bahsettik. insan sağlığına faydalı biberiye yağı faydaları yanında, insan sağlığına faydalı biberiye yağını nasıl kullanacağımızı bilmemiz de çok önemli.. “ insan sağlığına faydalı biberiye yağını nasıl kullanabilirim” sorusu çok sık karşılaştığımız sorulardan birisidir. insan sağlığına faydalı biberiye yağını koklamak suretiyle kullanmanız yada üretilen insan sağlığına faydalı biberiye kapsüllerini tüketmeniz de olası. İşte şifanıza kavuşmanız bu kadar kolay ve pratik. BİBERİYE YAĞI İÇİLİR Mİ? insan sağlığına faydalı biberiye çok çeşitli şekillerde sağlığımız için kullanılabilir. insan sağlığına faydalı biberiye yağı eklem ağrılarımız için sürülerek, ovulmak suretiyle kullanıldığı gibi sıvı yağ ile seyreltilerek de kullanılır. insan sağlığına faydalı biberiye çayı migren gibi baş ağrıları, sinüzit gibi hastalıkların tedavisi için kullanılırken, insan sağlığına faydalı biberiye yağı kremi sayesinde selülitlerimizden ve fazla kilolarımızdan kurtulmak mümkündür.

insan sağlığına faydalı biberiyenin sağlığa faydaları zararları nelerdir, insan sağlığına faydalı biberiye nedir hakkında bilgi, insan sağlığına faydalı biberiye neye iyi gelir neye faydası vardır, insan sağlığına faydalı biberiye nasıl ve ne kadar tüketilmeli insan sağlığına faydalı biberiyenin Faydaları Nelerdir? Bu yazımızda; insan sağlığına faydalı biberiyenin sağlığa faydaları ve zararları nelerdir, insan sağlığına faydalı biberiye nedir, insan sağlığına faydalı biberiye hakkında bilgi, insan sağlığına faydalı biberiye nasıl ve ne kadar tüketilmeli ve insan sağlığına faydalı biberiye hakkında merak edilen pek çok bilgiyi bulabilirsiniz.

insan sağlığına faydalı biberiye Nedir, insan sağlığına faydalı biberiye Hakkında Bilgi insan sağlığına faydalı biberiye (Rosmarinus officinalis), Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden, çalı görünümünde, mavi-mor çiçekler açan, iğneye benzeyen ince yapraklı ve dört mevsim yeşil kalabilen bir bitkidir. insan sağlığına faydalı biberiyenin anavatanı Akdeniz’dir. Milattan Önce, Antik Yunan döneminden itibaren çeşitli amaçlarla kullanılan insan sağlığına faydalı biberiye, sağlık üzerine olumlu etkileri nedeniyle zaman içerisinde Avrupa’da ve dünyada da yetiştirilmeye başlanmıştır. Antik Yunan döneminde insan sağlığına faydalı biberiye daha çok hafızayı kuvvetlendirmek ve konsantrasyonu arttırmak için kullanılmıştır. insan sağlığına faydalı biberiye yüzyıllar boyunca; hafızayı güçlendirmek, sindirim sorunlarını gidermek amacıyla şifalı bitki olarak, kolonya ve parfüm şeklinde koku olarak, dekorasyon süs bitkisi olarak, hediyelik eşya olarak çeşitli şekillerde ve amaçlarda kullanılmıştır. Günümüzde insan sağlığına faydalı biberiye çoğunlukla esans (koku), bahçelerde süs bitkisi ve yemeklerde tat ve lezzet verici baharat ya da çeşni olarak kullanılmaktadır. insan sağlığına faydalı biberiyenin bilinen bir diğer ismi de Kuş Dili Otu’dur.

******

Gıdaların antioksidan kapasitesini gösteren değer olan ORAC değeri kurutulmuş insan sağlığına faydalı biberiye için 112.200’dür. Bu değer ile insan sağlığına faydalı biberiye, antioksidan kapasitesi en yüksek olan gıdalar listesinde ilk sıralarda gelmektedir. En yüksek antioksidan kapasitesine sahip gıdaları öğrenmek için buraya tıklayın. Faydalı biberiye’nin Sağlığa Faydaları Son zamanlarda çoğunlukla yemeklerimize hoş bir aroma, koku ve lezzet vermek için kullandığımız insan sağlığına faydalı biberiye yüzyıllardır geleneksel tıp alanında birçok hastalığın tedavisinde, rahatsızlıkların giderilmesinde ve önlenmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. insan sağlığına faydalı biberiye; içeriğinde bulunan birçok vitamin, mineral, flavonoid, fenolik bileşik ve uçucu yağlar baş ağrısından kansere kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı için oldukça faydalı bir bitkidir.

En son yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda insan sağlığına faydalı biberiye, adaçayı ile birlikte en yüksek antioksidan özelliğe sahip bitki olarak tespit edilmiştir. Kanser : insan sağlığına faydalı biberiye’nin yapısında bulunan karnasol, karnosik asit ve rosmarinik asit yüksek antioksidan aktivite gösteren maddelerdir. Bu üç maddenin birlikte bulunduğu tek bitki insan sağlığına faydalı biberiyedir. Karnasol; meme, yumurtalık ve barsak tümörlerinde kanserli hücrelerin büyümesini engelleyen ender maddelerden biridir. Karnosik asit ve rosmarinik asitte yüksek antioksidan özellikleri sayesinde vücutta bulunan serbest radikalleri bağlayarak kanserli hücre oluşumuna engel olurlar. Karnasol, kanserli hücrelerin büyümesini engellediği gibi lösemi, kolon kanseri, göğüs kanseri, prostat kanseri ve deri kanserinde ağrı tedavisinde de kullanılmaktadır.

Beyin Sağlığı (Hafıza) : insan sağlığına faydalı biberiye ilk olarak Antik Yunan döneminde hafızayı güçlendirmek ve konsantrasyonu arttırmak için kullanılmaya başlanmıştır. Gelişen bilimle birlikte son yıllarda yapılan araştırmalarda yapısında bulunan karnosik asitin beyin ve sinir hastalıkları üzerinde birçok olumlu etkisi olduğunu tespit etmiştir. Karnosik asit beyin ve sinir hücrelerini koruyucu ve güçlendirici özellik göstermektedir. Bu özelliği ile hafıza kaybı, yaşa bağlı bunama ve yaşa bağlı Alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde oldukça etkili ve faydalı bir maddedir. insan sağlığına faydalı biberiyenin yapısında bulunan uçucu yağlar beyni çok hızlı bir şekilde uyarırlar ve beynin konsantrasyonunu artırırlar. Konsantrasyonun artması ile birlikte zihinsel faaliyet hızlanır, hafıza güçlenir, yükselen stres seviyesi düşer.

Antioksidan Özellik, Karaciğer Sağlığı : Karaciğer, vücudumuzun kimyasal madde temizliğinden sorumlu organdır. Başka bir deyişle karaciğer vücudumuza ağız ya da kan yoluyla giren zararlı kimyasal maddelerin yok edilmesinden sorumludur. Karaciğer bu görevi yerine getirmek için antioksidan maddeler üretir. Üretilen bu antioksidan maddeler vücudumuzdaki zararlı kimyasal maddeleri yakalayarak vücudumuzdan atılmasına yardımcı olurlar. Karaciğer bu görevi yerine getirirken zaman zaman yetersiz kalabilir. Bu nedenle vücudumuza gıdalar yoluyla bol miktarda antioksidan madde almak hem karaciğerimizin işini kolaylaştırır hem de karaciğerimizin daha az yorulmasına engel olur. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda en yüksek antioksidan kapasitesine sahip gıdalar listesinde insan sağlığına faydalı biberiye ilk 10 gıda içinde yer almaktadır. Bu özelliği ile karaciğerin görevini yerine getirmesine yardımcı olurken karaciğerin daha az yorulmasına dolayısıyla siroz ve diğer hastalıklara engel olur.

Bağışıklık Sistemi Sağlığı : İçeriğinde bulunan fenolik bileşikler, flavonoidler, antioksidan maddeler, vitaminler ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük katkı sağlar. Özellikle antioksidan kapasitesinin çok yüksek olması bağışıklık sisteminin işleyişine oldukça yardımcıdır. Güçlü bağışıklık sistemi üst solunum yolu hastalıklarından, kansere kadar birçok hastalığın vücudumuzda gelişmesinin önüne geçer, sağlığımızın korunması için çalışır.

**

Sindirim Sistemi Sağlığı : insan sağlığına faydalı biberiye yüzyıllar öncesinden itibaren hafızayı güçlendirici özelliği ile birlikte çeşitli sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde de kullanılan bir bitkidir. Hazımsızlık başta olmak üzere gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarının tedavisinde ve kabızlığın önlenmesinde kullanılagelmiştir. Yapısında bulunan anti-inflamatuar özellikteki maddeler sayesinde de sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Migren ve Diğer Ağrılar : insan sağlığına faydalı biberiye yüzyıllardır migren, baş ağrısı, çeşitli kas ve eklem ağrılarının dindirilmesi için kullanılan bir bitkidir. insan sağlığına faydalı biberiyenin yapısında bulunan uçucu yağlar vücudumuzda ortaya çıkan birçok bölgesel ağrının ve migrenin geçirilmesinde etkin rol oynar. Migren ve baş ağrısı için düzenli insan sağlığına faydalı biberiye tüketiminin faydası olmakla birlikte aniden ortaya çıkan ağrıların geçirilmesinde insan sağlığına faydalı biberiyenin yapısındaki uçucu yağların solunum yoluyla vücuda alınması ağrının azaltılmasında veya yok edilmesinde oldukça etkilidir. Solunum yolu ile vücuda alınan insan sağlığına faydalı biberiye, sinüzitten kaynaklanan baş ağrısının ve migrenin geçirilmesinde oldukça etkilidir. Vücutta meydana gelen kas ve eklem ağrıları, kas krampları ve spazmlar için insan sağlığına faydalı biberiye yağının deri üzerinden problemli bölgeye uygulanması rahatsızlığın giderilmesinde oldukça etkilidir. Hatta insan sağlığına faydalı biberiye yağının deri üzerinden uygulanması romatizmal ağrıların giderilmesinde bile oldukça etkilidir.

Solunum Yolu Hastalıkları : insan sağlığına faydalı biberiyenin yapısında bulunan uçucu yağlar ve antioksidan maddeler solunum yolu hastalıklarının tedavisinde ve önlenmesinde oldukça etkilidir. Uçucu yağlar solunum yolunu açarak rahat nefes almamıza yardımcı olurken antioksidan maddeler ve vitaminlerle birlikte solunum yolu iltihaplarının yok edilmesinde ve iyileşmesinde aktif görev alır. Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde, boğaz ağrısı ve boğaz şişliğinin giderilmesinde insan sağlığına faydalı biberiye oldukça etkilidir. Astımlı hastalarda astımın belirtilerinin hafifletilmesinde de oldukça faydalıdır. Ağız Sağlığı : insan sağlığına faydalı biberiye çayını gargara yapmamız durumunda ağız kokusunu giderebilir ve ferah bir nefesimiz olmasını sağlayabiliriz. insan sağlığına faydalı biberiye çayı gargarası ağız içinde bulunan aft ve yaraların iyileşmesine, diş eti hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olurken ağız içinde bulunan bakterilerin yok edilmesini sağlayarak ağız sağlığımızın korunmasına yardımcı olur.

######

insan sağlığına faydalı biberiyenin Diğer Faydaları: insan sağlığına faydalı biberiye birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde kullanılan oldukça yararlı bir bitkidir. Yukarıda detaylı şekilde anlattığımız hastalıkların dışında geleneksel tıp alanında da birçok hastalığın ve rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.
– İştahı keser, kilo kontrolüne ve diyete yardımcıdır,
– Saç ve saç derisi sağlığının korunmasına yardımcı olur, saç dökülmesini engeller, saçın parlak bir görünüm kazanmasını sağlar,
– Saçlarda kepek oluşumunu önler,
– Kan dolaşımını hızlandırır, beyin başta olmak üzere vücudun tüm hücrelerine daha fazla oksijen taşınmasını sağlar,
– Vücutta ve deride oluşan iltihapların kapanmasına yardımcı olur,
– Cildin kendini yenilemesine yardımcı olur
– Deri üzerinde yağ birikimini ve sivilce oluşumunu önler,
– Deri hücrelerinin temizlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur. Bu özelliği ile cildin gençleşmesine ve cildin erken yaşlanmamasına yardımcı olur.
– Deri altında biriken yağların yakılmasına yardımcı olur, basen ve selülit oluşumunu engeller,
– Cildin parlak bir görünüm kazanmasını sağlar,
– Vücuttaki alerjik reaksiyonların şiddetini azaltır,
– Stres azaltıcı etki gösterir,
– Antiseptik özellik gösterir.

insan sağlığına faydalı biberiye’nin Sağlığa Zararları – Yan Etkileri
Son yollarda yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki insan sağlığına faydalı biberiye bitkisi ve Adaçayı bitkisi, şifalı bitkiler diye tabir ettiğimiz bitkiler arasında en güvenilir ve vücudumuz için en faydalı bitkilerdir. Adaçayı, insan sağlığına faydalı biberiye bitkisine göre daha güçlü ve etkilidir. Bu nedenle adaçayının fazla tüketilmesi önerilmez. insan sağlığına faydalı biberiye bitkisinin sağlıklı bireylerde her hangi bir yan etkisinin veya zararının olduğu bugüne kadar tespit edilmemiştir. Bilimsel olarak da insan sağlığına faydalı biberiyenin kullanım miktarı konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak yine de sağlıklı bireylerin insan sağlığına faydalı biberiyenin tüm faydalarına rağmen aşırı miktarlarda tüketmesi çeşitli sağlık sorularına neden olabilir. Özel durumu bulunan bireyler için kullanım önerileri şunlardır:
– Yüksek tansiyon hastaları doktoruna danışmadan insan sağlığına faydalı biberiye, insan sağlığına faydalı biberiye çayı tüketmemelidir.
– Epilepsi hastaları doktoruna danışmadan insan sağlığına faydalı biberiye, insan sağlığına faydalı biberiye çayı tüketmemelidir.
– Sinirsel sağlık sorunları yaşayan kişiler doktoruna danışmadan insan sağlığına faydalı biberiye, insan sağlığına faydalı biberiye çayı tüketmemelidir.
– Hamile ve emziren kadınlar doktoruna danışmadan insan sağlığına faydalı biberiye, insan sağlığına faydalı biberiye çayı tüketmemelidir.
– Herhangi bir hastalık nedeniyle ilaç kullanan kişiler doktoruna danışmadan insan sağlığına faydalı biberiye, insan sağlığına faydalı biberiye çayı tüketmemelidir.

#
#

insan sağlığına faydalı biberiye Nasıl Kullanılmalı? insan sağlığına faydalı biberiye bitkisini birçok farklı şekilde kullanmak mümkündür. Baharat: Yapraklarını taze veya kurutulmuş olarak yemeklerinize ve salatalarınıza farklı lezzetler elde etmek için kullanabilirsiniz. Taze insan sağlığına faydalı biberiye yapraklarını buzdolabında cam kavanoz içerisinde birkaç hafta saklamak mümkündür. Kurutulmuş insan sağlığına faydalı biberiye yapraklarını da cam kavanoz içerisinde uygun şartlarda (nemsiz, kuru ve ışıksız ortam) bir yıla kadar saklamak mümkün.
Çay : insan sağlığına faydalı biberiye’nin kurutulmuş yaprakları çay şeklinde hazırlanarak tüketilebilir. Her bir çay bardağı için bir çay kaşığı kurutulmuş insan sağlığına faydalı biberiye yaprağını çaydanlığa koyun ve yaprakların üzerine kaynamış su döküp 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Bilinenin aksine bitki çayları hazırlanırken kaynatmak doğru değildir. Bitki yaprakları üzerine kaynar su dökmek daha doğrudur. insan sağlığına faydalı biberiye acımtırak bir bitkidir. Tatlandırmak ve acısını almak için bal, pekmez, limon, tarçın gibi başka gıdalar kullanabilirsiniz.

Hazırladığınız insan sağlığına faydalı biberiye çayını sıcak olarak tüketebilir ya da oda sıcaklığına soğutarak gün içerisinde birkaç sefer yudumlamak için cam şişede muhafaza edebilirsiniz. Yağ : insan sağlığına faydalı biberiye yağı deri ve saç için kullanılmaktadır. insan sağlığına faydalı biberiye yağı yoğun miktarda fenolik bileşikler ve uçucu yağlar içerdiği için aktarlarda ve eczanelerden satın alınabilecek insan sağlığına faydalı biberiye yağının ağız yoluyla doğrudan tüketilmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kas ve eklem ağrılarının, kas krampları ve spazmlarının, romatizmal ağrıların ortadan kaldırmak için insan sağlığına faydalı biberiye yağı problemli bölgeye masaj yaparak uygulanmalıdır. Ayrıca bayanlarda selülitli bölgelere, basenlere ve yağlı bölgelere insan sağlığına faydalı biberiye yağının masaj yaparak uygulanması, selülit, yağ ve basenlerin azalmasına, cilt üzerindeki çatlakların iyileşmesine, cildin pürüzsüz görünümüne kavuşmasına olanak sağlar. insan sağlığına faydalı biberiye yağı, badem yağı ve/veya zeytinyağı ile zenginleştirilerek saç diplerine masaj yaparak uygulandığında saç derisindeki kepek oluşumunun önüne geçilir, saç derisinin ve saç hücrelerinin yenilenmesine, saç derisinin yağlanmasının önüne geçilmesine imkan sağlanır, saçın güçlenmesine ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

#*#*

Nefes Açıcı Buhar Banyosu : Solunum yolu hastalıklarının, migren ağrısının ve baş ağrısının giderilmesi için insan sağlığına faydalı biberiye ile hazırlanan buhar banyosu ideal bir uygulamadır. insan sağlığına faydalı biberiye buhar banyosu için, bir tencere içerisine iki yemek kaşığı kadar kuru insan sağlığına faydalı biberiye koyun ve suyu bir dakika kadar kaynatın. Taze insan sağlığına faydalı biberiye kullanmak isterseniz 3-4 dal koymanız yeterli gelecektir. Kaynayan suyu ocaktan indirdikten hemen sonra başınızın üzerine kuru bir havlu alın ve tencereden yükselen insan sağlığına faydalı biberiye buharını içinize çekebileceğiniz şekilde tencere üzerine eğilin. Havlu tenceren çıkan buharın odaya yayılmasını ve buhardan maksimum seviyede faydalanmanızı sağlayacaktır. Bu işleme 10-15 dakika kadar devam edin. Bunaldığınızı hissettiğiniz anda başınızı tencereden kaldırın. Bu sırada insan sağlığına faydalı biberiye buharının dağılmaması için tencerenin üzerine havluyla ya da tencerenin kapağıyla kapatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.