Gül Yaprakları Ağız Yaralarına Faydalıdır

Katkısız taze cam kavanoza 1 litre suyun içine taze gül yaprakları konur. Ağzını kapatıp güneş görecek şekilde 7 gün bekletilir.  İnsanların ağızında oluşabilecek yaralara karşı her zaman kullanıma hazır halde bekletilir. Ağzınızda oluşan bir yara halinde gargara yapılarak kullanılır. Hazırlanan gül suyunu  n etkisini ilk kullanım anından itibaren göstermeye başlar. Yaygın şeklide yetiştirilen gül bitkisinin  tüm dünyada ana yurdu Asya’dır. Gül, gülgiller ailesinin en gözde çiçeğidir. Gül, gülgiller familyasının Rosa cinsinden güzel kokulu bitki türlerine verilen ad. Anavatanı Anadolu, İran ve Çin’dir ama başka yerlerde de yetişir. Çok güzel ve kıymetlidir. Bilimsel adı Rosa, Takson Basamağı Cins, Üst sınıf adı Rosoideaedır.

********

Gül çiçeklerinin gösterişi ve kokusunun eşsizliği gül bitkisini özel kılan özelliklerindendir. Güllerin türleri sayılamayacak kadar çoktur. Türkiye de güllerin 25 kadar yabani cinsi yetişir. Kültür bitkisi olarak yetiştirilen türleri en çok tercih edilerelyetiştirilir.  Gül bitkisi ilkbaharda başlayarak sonbahara kadar beyaz,  kırmızı, sarı, pembe renklerde çiçek açıp yapraklarını döker.

Gül türlerinden çoğundan gül yağı, gül suyu, gül  reçel, gül şurubu, gül kremi ve sirke elde edilir. Gül bitkisi salata ve pastalara da aroma katmak için kullanılmaktadır. Gül ayrıca parfümeri endüstrisinde de gül yağlarından faydalanılmaktadır. Gül bitkisi  Antiseptik ve mikrop öldürücü özelliği ile vücuda çok faydalıdır. Gül bitkisinin kullanım alanları çeşitlidir.

Frische Rosen Blätter Mund Verletzungen oder
أوراق الورود الطازجة الفم إصابة أو
Feuilles de Roses fraîches bouche blessure ou est
新鮮的玫瑰葉口損傷或者是Fresh Roses Leaves Mouth Injury Or Is
Rosas frescas hojas boca lesiones o
Rose fresche foglie bocca ferita o è
Rosas frescas folhas boca lesão ou é
Свежие розы листья рот травмы или

******

ferhan bala

Hayata faydali olmak, Hayatta Mutlu olmaktir.

Paylaş
Paylaş