Kırmızı Pancar Alyuvarların Oluşumuna Rol Oynar.

ırmızı pancar alyuvarların oluşmasında rol oynar. Kırmızı pancarın suyu en güçlü kan düzelticilerden biridir. Havuç suyuyla yarı yarıya karıştırılan kırmızı pancar suyu, günde 400 gr. içildiğinde alyuvarların sayısını kısa zamanda yükseltir. Damarlarda toplanan mineral kalsiyumu en iyi eritebilen de yine pancar suyudur.

********

Alyuvarlar = Eritrositler = Red Blood Cell = Rbc
Kırmızı Kan Hücreleri  Kan’ın toplam miktarının yaklaşık % 40-45 ini ve kan’ın şekilli elemanlarının % 99 unu oluştururlar. Kırmızı Kan Hücreleri  Parlak kırmızı renklerinden dolayı kırmızı kan hücreleri olarak adlandırılırlar. Şekilleri her iki kenarı iç bükey (bikonkav) bir diski andırır, ortalama çapı 6-8 nanomikrondur. Kırmızı Kan Hücreleri  yani Alyuvarların çekirdeği yoktur. Bir milimetreküp kanda erkelerde 5.100.000-5.800.000, kadınlarda 4.300.000-5.200.000 alyuvar bulunur. Bu sayılar yaş, cinsiyet ve yaşanılan yerin rakım yüksekliğine göre değişebilmektedir.  Kırmızı kan hücrelerinin üretimi böbrekler tarafından üretilen eritropoietin denilen  hormon ile kontrol edilir.  Kırmızı kan hücreleri mucize üretimi kemik iliğinde olgunlaşmamış hücreler olarak başlar.

Yaklaşık yedi gün sonra olgunlaşarak kan akışına katılır.  Diğer birçok hücrenin aksine olgunlaşan kırmızı kan hücrelerinin çekirdeği yoktur. Bu sayede oldukça esnek yapıya sahiptirler. Bu esnek yapıları nedeniyle vücudumuz boyunca kan damarları yolu ile her yere kolayca ulaşırlar.Ancak aynı zamanda hücrenin ömrünü sınırlar.  Kırmızı kan hücresi vucudumuzda sadece ortalama 120 gün hayatta kalır. Zamanla alyuvarların zarı kolay zedelenebilir hale gelir ve çoğunluğu dalak olmak üzere, karaciğer ve kemik iliğinden geçerken yırtılarak parçalanırlar. Alyuvarlar buralarda bulunan makrofajlar tarafından fagosite edilirler ve içlerindeki hemoglobin açığa çıkar. Makrofajlar hemoglobinden demiri ayırarak kana verirler. Demir kanda transferrine bağlanır. Hemoglobinin geri kalan kısımları bilirubine çevrilip kana verilir. Sonra karaciğer tarafından safraya atılır.Kırmızı Kan Hücreleri  Alyuvarlar anne karnındaki fetusun ilk birkaç haftasında vitellus kesesinde, ikinci üç ay da dalak, lenf düğümleri ve karaciğerde, doğumdan önceki son ayda ve doğumdan sonra kemik iliğinde üretilirler. Kemik iliğinde ise 5 yaşına kadar tüm kemiklerde ,20 yaşından sonra vertebralar (omurgalar), sternum (göğüs kemiği) , kostalar (kaburgalar) ve iliyak kemik (kalça kemiği)  gibi yassı kemiklerin iliklerinde yapılır.20 yaşından sonra tibia ve humerusun proksimal bölümü dışında uzun kemiklerin ilikleri yağlanır ve alyuvar yapımı durur. Yaş arttıkça bu kemiklerde de üretim düşer.  Dolaşımdaki tüm hücreler kemik iliğindeki hemopoietik kök hücrelerin bölünmesiyle oluşurlar. Alyuvarlar da ilk aşamada kemik iliğinde bölünen bu hücrelerden oluşan retikülosit halinde dolaşıma katılır. Retikulositler dolaşımda 1-2 gün içerisinde eritrosit haline gelirler. Vücuttaki dokuların oksijenlenmesinin azalması alyuvar yapımını arttırır. Alyuvar üretimini uyaran asıl faktör ise %90’ı böbreklerde, kalanı ise karaciğerde yapılan eritropoetin hormonudur. Dokularda oksijen azaldığında eritropoetin hormon seviyesi yükselir, alyuvar yapımı uyarılır ve ancak 5 gün sonra oluşan yeni alyuvarlar dolaşımda görülmeye başlar. Alyuvar oluşumunda DNA sentezi için gerekli olan folik asit ve B12 vitamininin önemi büyüktür. Eksikliklerinde DNA sentezi azalır, olgunlaşma ve bölünme yetersiz olur , makrosit adı verilen normalden büyük, hücre zarı dayanıksız, düzensiz, geniş, oval şekilli alyuvarlar oluşur.

Hemoglobin: Kırmızı kan hücreleri, akciğerler aracılığı ile alınan oksijeni vücudun diğer kısımlarına ve soluk vererek attığımız karbondioksiti akciğerlere taşıyan hemoglobin adlı özel bir proteini içerirler. Kırmızı kan hücrelerinin yaklaşık % 90 ını hemoglobin oluşturur. Tüm kandaki hemoglobin oranı; erkelerde 16 gram/dl, kadınlarda 14 gram/dl dir. Bir kırmızı kan hücresinde (alyuvar) ortalama 270-300 milyon molekül hemoglobin bulunur. Her bir hemoglobin molekülü de yine her biri bir molekül oksijen bağlayabilen 4 adet hem grubu içerir. Kana kırmızı rengini veren de işte bu hemoglobinin kendi rengidir. Hemoglobinin alt tipleri vardır, yetişkinlerde en sık rastlanan hemoglobin A dır. Vücuttaki toplam demir 4-5 gramdır ve bunun % 65 i hemoglobinde bulunur.

Hematokrit: Toplam kan hacmi içinde kırmızı kan hücrelerinin % olarak oranı hematokrit adı verilen bir ölçüm yöntemi ile belirlenir. Değeri erkeklerde % 40-45 , kadınlarda % 35-45 arasındadır.
Çeşitli nedenlerle kandaki alyuvar sayısının azalmasına anemi denir. Anemi alyuvarların çok hızlı bir şekilde kaybı(kan kaybı-kanama) veya çok yavaş üretimi nedeniyle olabilir.

Kırmızı Pancar çok yapraklı olan ve ıspanak gibi değerlendirilen bu sebzelerin gelişmiş kök yapısı sayesinde kuraklığa ve susuzluğa karşı da çok dayanaklıdır.  Ancak ana kazık kök zarar görürse, hafif susuzluğa bile dayanamıyor yani bir o kadar da narin! Kabuğunun veya etinin rengi koyu kırmızı ya da morumsu kırmızıdır. Organik maddece zengin, derin ve killi topraklarda iyi gelişim gösterir. Fazla asitli topraklardan hoşlanmaz. Çimlenmenin başarılı olması için tohumun toprakla temas etmesi gerekir. Tuza dayanıklıdır. Topraktaki bor miktarının düşük olmaması gerekir.  Aksi takdirde büyüme yavaşlar ve yumruda lekeler oluşur. Kırmızı pancar alırken düzgün yuvarlak hatlı, kırmızı-mor renkli, lekesiz ve olgun olanı tercih etmek gerekiyor.  Kırmızı Pancar (beta vulgaris) Ispanakgiller (chenopodiaceae) ailesindendir.  Kırmızı Pancar’ın Anavatanı Akdeniz Bölgesi olup, çok eski zamanlardan bu yana insanlar besin maddesi olarak kullanılıyor. Arkeologlar Mısır mezar taşlarındaki bazı bitki resimlerinin Kırmızı Pancar’ın olduğunu ileri sürerler. Kırmızı Pancar’ın toprak içindeki yumruları kırmızı renkte olup, şeker pancarından daha küçük olmasıdır. Kırmızı Pancar’ın ince köklü iki yıllık otsu bir bitkidir. Kırmızı Pancar’ın yaprakları da şeker pancarına göre daha kırmızıdır. Ülkemizde hemen her bölgede Kırmızı Pancar’ın yetişir. Kırmızı Pancar’ın tohumları bahar başında yaz sonuna kadar ekilebiliyor. Erkenci denen çeşitlerinde Ekim’den itibaren ortalama 4 veya 5 ayda, diğer türlerde ise 6 ayda hasat edilebilir. Birinci yıl Kırmızı Pancar’ın üzerinde rozet şeklinde yer alan yapraklar gelişiyor. İkinci yıl üzerindeki Kırmızı Pancar’ın da yapraklar, çiçekler, meyveler, tohumları taşıyan sürgün yetişiyor.

Kırmızı Pancar’ın olgunlaştığını, en dıştaki yaprağın sararmasından ve türüne göre gereken iriliğe ulaşmasından anlamak mümkün. Kırmızı Pancar’ı Vitamin ve mineral zenginidir.  Kırmızı Pancar’ı A, B, C ve P vitaminlerinden zengindir. Serinletici, iştah açıcı, besleyicidir. Bileşiminde bulunan ve radyoaktif bir eleman olan rubidyumun sindirim üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Pancar aynı zamanda fosfor, demir, bakır, potasyum, magnezyum, kalsiyum, brom, çinko, manganez ve şeker bulunur.  Kırmızı pancar, karaciğer’i  sağlığına muhteşem faydalıdır. Adeta Karaciğer’in doktorudur.  Hastalıkların kol gezdiği şu dönemde sentetik ilaçların adeta köşe kapmaca oynadığı günümüzde, kırmızı Pancar adeta karaciğerin doktorudur.

Her yerde korkuların, yapay katkılı gıdanın, kozmetik ürünlerin ve sonunda değişik hastalıklara sebep olan binlerce ürünün pazarlandığı zamanda,  sağlıklı kalmak adeta insan için canlılar için, mucize gibi bir şey !  Kırmızı pancarın kökleri toparlak yumru şeklinde gelişir, Mutfaklarımızda ve soframızda sebze olarak kullanılır. Şeker pancarının kökleri toparlak  yumru şeklinde gelişir. İçeriğinde sakaroz vardır. Kırmızı pancar, Karaciğer’in muntazam olarak çalışmasını sağlar. Vucutta idrar söktürür ve atılmasına katkıda bulunur. İnsanın kansızlığı ile mücadele eder ve eksikliğini giderir. Şeker hastalığı ve vereme karşı bağışıklık sitemini ve insanı korur. İnsan vucudunda mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. Sinir sisteminde gerilen sinirleri yatıştırır. Vücudu ve bağışıklık sistemini  kuvvetlendirir. Böylece insan vucudunda bağışıklık sisteminizi güçlendirerek kış aylarının müzmin hastalığı gribe yakalanmadan hayatınızı sağlıklı yaşarsınız. Mide ve bağırsaklarınızı sağlıklı rahatlatarak gaz sancısından kurtulursunuz. Vucudunuzda bulunan kanı adeta yıkayarak mikroplardan arınırsınız. Karaciğerimizi daha mutlu etmek, cildimizi genç ve güzelleştirmek, sinirlerimizi hayata sakinleştirmek de gibi faydalarıda vardır.  En önemlisi aynı anda, şeker hastalığı, verem ve kanserden korunmuş olursunuz. Kırmızı Pancarın harika salatası ile kış mevsiminde her hastalıklardan korunur veya kurtulursunuz. Kırmızı Pancar Lösemi ve diğer kanser türlerinde etkilidir.  Kırmızı Pancar vücüttaki ve kandaki toksinleri temizler. Kırmızı Pancar Suyu karaciğer ve safra kesesini uyarır kabızlığı giderir. Kırmızı Pancar Havuç ile beraber Gut, Böbrek, Safra Kesesi için mükemmeldir.

Red Beet Plays A Role In The Formation Of Red Blood Cells.

Rote-Bete-Spielt Eine Rolle Bei Der Bildung Von Roten Blutkörperchen.

Aus verschiedenen Gründen, da einige Tabletten genannt Anämie. Einem sehr schnellen Verlust der roten Blutkörperchen Anämie(Blutverlust-Blutungen), oder zu langsam, kann durch die Produktion.

Rote Beete-reinigt die Giftstoffe im Körper und im Blut. Rote-bete-Saft regt die Leber-und Gallenblase Verstopfung. Rote bete zusammen mit Karotte, Gicht, Nieren -, Gallenblase sind perfekt für.

Красная Свекла Эритроцитов Играет Важную Роль В Формировании.

البنجر الأحمر يلعب دورا في تكوين خلايا الدم الحمراء.

البنجر الأحمر يلعب دورا في تكوين خلايا الدم الحمراء. عصير البنجر الأحمر هو واحد من أقوى الدم-أغطية. يخلط نصف ونصف مع عصير الجزر, عصير البنجر الأحمر في اليوم الواحد, 400 غرام. عندما تستهلك يرفع عدد خلايا الدم الحمراء في وقت قصير.
المعدنية الكالسيوم هو أيضا جمعها في أفضل السفن التي يمكن أن تذوب عصير البنجر.

خلايا الدم الحمراء خلايا الدم الحمراء للجنين في رحم الأم خلال الأسابيع القليلة الأولى صفار البيض كيس في الثانية ثلاثة أشهر أيضلهيموغلوبين هو الأكثر شيوعا. مجموعه 4-5 غرام من الحديد في الجسم و 65 ٪ من انها وجدت في الهيموغلوبين.

إجمالي حجم الدم من خلايا الدم الحمراء, الهيماتوكريت % الهيماتوكريت تحددها طريقة القياس يسمى نسبة. القيمة ٪ من الذكور 40-45 النساء ، % بين 35-45.

Betterave Rouge Joue Un Rôle Dans La Formation Des Cellules Rouges Du Sang.

AVERTISSEMENT :
Des maladies, le diagnostic, le traitement, la médecine, conformément à la Loi N ° 1219, seuls les médecins, il est de notre devoir. Les informations sur ce site web constituent des conseils quant à savoir si une saine et utile la vie, les actions, les questions que nous et nos produits recommandés ne sont pas des médicaments. Naturel, le soutien nutritionnel des produits de durée de vie utile. Ne pas remplacer un traitement ou un traitement médical. Les textes et l’utilisation des plantes dans la dernière au sein de l’institution comme mentionné avant, vérifiez si vous êtes allergique aux plantes. Il est recommandé que vous utilisez ensuite. La vie en bonne santé, heureux, durée de vie, la société et vous-même, et de leurs souhaits.

La Remolacha Roja Juega Un Papel En La Formación De Células Rojas De La Sangre.

Los glóbulos rojos los glóbulos rojos del feto en el vientre de la madre durante las primeras semanas saco vitelino en el segundo de los tres meses también el bazo,

******

Precaución para las personas con diabetes es perjudicial!

Además del impacto positivo de la remolacha roja, azúcar de remolacha, hay casos en que es inaceptable! Protege contra la diabetes, pero las personas con diabetes están incluidos debido a la alta cantidad de azúcar que es perjudicial. Los diabéticos sin consultar a un médico, usted debe consumir remolacha roja !. Las personas con presión arterial alta, usted debe consumir una pequeña cantidad de remolacha roja. En el suplemento sin consultar a tu médico no te molestes.

ADVERTENCIA :
Enfermedades, diagnosticar, tratar, la medicina de acuerdo a la Ley Nº 1219, sólo los médicos, es nuestro deber. La información en este sitio web constituyen asesoramiento acerca de si un saludable y vida útil, las acciones, las cuestiones de nosotros y nuestros productos recomendados no son drogas. Natural de apoyo nutricional de los productos de vida útil. No reemplaza el tratamiento o el tratamiento médico. Compartida de textos y el uso de plantas en la última dentro de la institución como se mencionó antes, para comprobar si son alérgicas a las plantas. Se recomienda que luego de su uso. Vida sana, feliz, vida útil, a la sociedad y a sí mismo, y deseos.

Vermelho Beterraba, Desempenha Um Papel Na Formação Das Células Vermelhas Do Sangue.

 

Atenção para as pessoas com diabetes é prejudicial!
Além do impacto positivo do vermelho de beterraba, beterraba, há casos em que é questionável! Protege contra diabetes, mas as pessoas com diabetes estão incluídos, devido a alta quantidade de açúcar que é prejudicial. Diabéticos sem consultar um médico, você deve consumir vermelho de beterraba !. As pessoas com pressão arterial alta, você deve consumir uma pequena quantidade de vermelho de beterraba. No suplemento sem consultar o seu médico, não se preocupe.

红甜菜中的作用形成的血红细胞。

包括两个小组。 它们的颜色,血红蛋白,给血红的颜色。 有子类型的血红蛋白在成人中,血红蛋白是最常见的。 总共4至5克的铁的身体和65%的它是发现的血红蛋白。

自然营养支持的产品有效寿命。 不替代治疗或治疗。 共享文本和使用植物在最后的内的该机构如前所述,检查是否有过敏反应的植物。 它建议,然后使用。 生活健康、快乐的,有用的生活、社会和自己和愿望。

लाल चुकंदर में एक भूमिका निभाता है के गठन, लाल रक्त कोशिकाओं.

ferhan bala

Hayata faydali olmak, Hayatta Mutlu olmaktir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaş
Paylaş