Kas Ağrılarına D Vitamininin Faydalıdır.

Düzenli kas ağrısı veya spazmları olan kişilerde Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini eksikliği olabilir. Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini ni sıvılar, tabletler ve kapsüller şeklinde piyasada bulabilirsiniz. Ayrıca yumurta, balık ve güçlendirilmiş süt gibi gıdalarda bulunmaktadır. Güneş ışığında kısa süreli kalmak da vücudun Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini üretmesinde etkilidir. Basit kas spazmları birçok durumda ağır egzersiz ve güçlü spor yapmaktan kaynaklanır.
Sabır, dinlenme, nazik germe hareketleri ve kas masajı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Kas spazmları multipl skleroz, müsküler distrofi ve McArdle hastalığı gibi kronik durumların ortak bir yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Akut boyun ve sırt ağrısı olan kişiler de genellikle kas spazmlarından muzdariptir. Hamile kadınlar da ani kilo alma nedeniyle kas spazmlarına yatkındır. Ağrı şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte adet gören kadınlar, rahim kasılmaları nedeniyle kas kramplarından muzdariptirler.

********

Kas spazmları ağrılı olabilir, ama aşağıdaki doğal kas gevşeticiler kullanarak acılarınızı hafifletebilirsiniz. Kaslarınızda istemsiz olarak sertlik, gerginlik veya şişkinlik hissettiniz mi? Spor sonrası kaslarınızın tutulduğunu? Kendinizi gergin hissettiğiniz zamanlar oldu mu? Herkeste meydana gelebilen böyle durumlara kas spazmı yada kramp adı verilir. Spazmlar karın, kollar, eller ve ayaklarda sık görülür. Ayrıca baldır, hamstrings, kuadriseps kasları ve göğüs kafesi boyunca da fark edebilirsiniz.

Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini İçeren Yiyecekler Hücre büyümesi, kemik gelişimi, kalsiyum emilimi, düzgün işleyen bağışıklık sistemi ve iltihaplı hastalıklarla mücadelede hayati bir rolü bulunan Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini , diğer vitaminlere oranla daha az sayıda besinde doğal olarak bulunmaktadır. Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini yetersizliği hastalıklara yatkın zayıf bir bağışıklık sistemi, artan kanser riski, saçların sağlıksız olması ve daha geç uzaması, kas ve kemik zayıflaması gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Aşırı Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini tüketiminin ise kalp krizi riskini attırdığı ve böbrek taşına yol açtığı bilinmektedir.

Yağda çözülen Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini için en iyi gıdalar balık yağı, ciğer, peynir, yumurta sarısı ve bazı mantarlardır. Ayrıca vücudumuz güneşe maruz kaldığında Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini üretebildiğinden D vitamini “gün ışığı vitamini” olarak da adlandırılmaktadır. Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini besinler yoluyla da alınabilir. Balık yağı, süt ve süt ürünleri, morina balığı yağı, sardalya, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi besinlerde Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini bulunur. D vitamini içeren besinlerde D vitamini etkin halde bulunmaz, önce karaciğer sonra böbrek tarafından iki aşamada aktif hale dönüşür. Ancak beslenmeyle Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini gereksinimini karşılamak oldukça zordur. Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur. Bir tane yumurta 20 IU, bir bardak süt 100 IU, bir tatlı kaşığı balık yağı 400 IU Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini içerir.

Saat 10 ila 15 arasındaki bölümde 10 dakika kadar güneşlenmek 3000 IU civarında ciltten Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini sentezini sağlar. Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini , D2 vitamini şeklinde bitkilerde de bulmakla birlikte, sadece hayvansal besinlerden alınan D3 vitamini vücutta depolanmaktadır. Bunlardan aktif ergosterol, kalsiferol ve D2 vitamini gibi adlarla da bilinen ergokalsiferol ışınlanmış mayalarda bulunur. Aktif 7-dehidrokolesterol ve D3 vitamini gibi adlarla da anılan kolesalsiferol ise insan derisinde güneş ışığı ile temas sonucu meydana gelir ve daha çok balık yağında ve yumurta sarısında bulunur. Isıya karşı sabit ve pişirilmeye dayanıklıdır. Yüksek miktarlarda alınması toksik reaksiyonlara (zehirlenme) neden olabilir.

Dünyada ve Türkiye’de Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini eksikliği ciddi boyutlardadır. Dünyada yaklaşık 1 milyar kişide, ülkemizde de 3 kişinin 2’sinde vitamin D eksikliği olduğu düşünülmektedir. Vitamin D’nin %90 güneş ışığı tarafından sağlanır. Derimiz güneş ışığına maruz kaldığında derin tabakalarında vitamin D üretilir. Modern dünyanın insanlara dayattığı yaşam tarzı sebebiyle, hepimiz uzun çalışma saatleri sonucunda güneşten mahrum kalmaktayız. Açık havada geçirmemiz gereken vakitlerimizi, kapalı alanlarda geçiriyoruz. Mesailerimiz ofislerde geçiyor ve yeterli güneş ışığı alamıyoruz. Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini için yeterli güneş ışığı almak için her gün en az 20 dakika baş, yüz, kol ve bacakların güneşle temas etmesi gerekir.

Ülkemiz güneş açısından şanslı olmasına rağmen, Türkiye’de çoğu insanda Vitamin D eksikliği olduğu düşünülmektedir. Deri altında besinlerle alınan provitamin D, güneş ışığı ile aktif Vitamin D’ ye dönüşür. Aynı zamanda balık yağı, karaciğer, yumurta sarısı gibi besinlerle de Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini alınabilir. Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini n eksikliği bir çok hastalığa yol açabilir. Vitamin D eksikliğinin ciddi sonuçları olduğundan dolayı, vitamin D seviyesinin ölçtürülmesi ve eksikliği varsa takviye olarak alınmalıdır. Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini Bakımından Zengin Besinler .

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini az sayıda gıdada ve az miktarda bulunduğu için beslenme yoluyla vücudun ihtiyaç duyduğu miktarı tamamlamak oldukça zordur. Bu alanda yapılan araştırmalar ortalama bir kişinin Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini ihtiyacının sadece %20’sini besinler aracılığıyla aldığını göstermektedir. Aşağıda yer alan gıdaları tüketmenin yanı sıra yeteri kadar güneşe çıkmak vücuda gerekli Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini nin üretiminin tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca listemizde yer alan gıdaların bazıları yüksek kolesterol içerdiğinden herkesin düzenli olarak tüketmesi için uygun olmayabilir. Bu nedenle öncelikle bir uzmana danışarak gıdalar yoluyla Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini tüketimi için beslenme önerisi almanız daha doğru olacaktır.

Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini Eksikliği Riski Yüksek Olan Gruplar şunlardır. Güneşe Çıkmayan ve Emziren Anneler, Anne sütü içinde bulunan Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini annenin D vitamini seviyesine bağlıdır. Ancak anne sütü içinde bulunan Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini genellikle bebeğin ihtiyacını tam olarak karşılamak için yeterli değildir. Bu nedenle bebek düzenli olarak güneşe çıkarılarak (en az 10-15 dakika) yeterli oranda Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini aldığından emin olunmalıdır. Yaşlı Yetişkinler, Yaşlandıkça vücudun güneş ışınlarıyla Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini üretme kabiliyeti zayıflayabilir.

Bu nedenle belirli yaşlardan sonra bir uzmana danışarak Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini takviyesi kullanmak gerekebilir. Koyu Ciltli Kişiler, Deride bulunan bir pigment olan ve cildimize rengini veren melanin Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini üretme yeteneğini azaltabilir. Yağ Emme Sorunları Bulunan Kişiler, Vücudunda yağ emme sorunu bulunan veya çok düşük yağ içeren bir beslenme programı uygulayan kişilerde Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini eksikliği görülebilir. D vitamini yağda çözülebildiği için vücutta yeterli miktarda yağ olması gerekir.
Bazı İlaçlar: Kalsiyum emilimini azaltan bazı ilaçlar (kolesterol düşürücü ilaçlar, kilo vermeye yardımcı ilaçlar, epilepsi ilaçları…vb) Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini üretimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Uyarılar, Önlemler, Güneş ışınlarıyla Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini üretimi toksik seviyelere ulaşmaz ancak gıdalar yoluyla aşırı Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini tüketimi anoreksi, aşırı kilo kaybı, çarpıntı ve aritmi, böbrek taşı ve kalp krizi riskini arttırabilir. Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini bakımından zengin istiridye, yağlı süt, şarküteri ürünleri, peynir ve yumurta aynı zamanda yüksek oranda kolesterol içerdiğinden dikkatli tüketilmelidir. Yetişkinler için günde 200 IU, 51-71 yaş arasında 400 IU, Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini gereksinimi vardır. Daha ileri yaşlarda ise günlük D vitamini ihtiyacı 600 IU olarak belirtiliyor. Antiasitler ve bazı kolesterol ilaçları Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini emilimini etkiler.
İndeks: Kas Ağrılarına faydalı D Vitamini , zehirlenme, dehidrokolesterol, ergosterol, kalsiferol, rikets, osteomalasia, osteoporoz, kalsiyum, fosfor, Multiple Skleroz, tablet, kapsül, balık, D vitamini, yumurta, süt, Kas Ağrıları, Diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, kanser, Menopoz, romatizmal hastalıklar, Epilepsi, Kas, Menopoza, Solunum yolu, kemik erimesi, bağışıklık sistemi, Parkinson, cinsel istek, sinir sistemi, D Vitamini useful for muscle pain, calcium, cancer, poisoning, Diabetes, ergosterol, hypertension, Parkinson’s  isease, desire, Respiratory, osteoclasis, immune system, rheumatic diseases, Epilepsy, Eyebrow, Menopause, nervous system, heart diseases, calciferol, dehydrocholestrol, rickets, cancer, tablet, capsule, the fish egg, milk, Muscle Pain, Menopause, osteomalasia, osteoporosis, phosphorus,  Multiple sclerosis, ,D vitamini, 

Hayata sağlıklı, afiyet içinde, faydali yaşamanız dileklerimizle.

 

ferhan bala

Hayata faydali olmak, Hayatta Mutlu olmaktir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaş
Paylaş