Kas Ağrılarına Uyku Faydalıdır.

Kaslarınızda istemsiz olarak sertlik, gerginlik veya şişkinlik hissettiniz mi?  Spor sonrası kaslarınızın tutulduğunu? Kendinizi gergin hissettiğiniz zamanlar oldu mu? Herkeste meydana gelebilen böyle durumlara kas spazmı yada kramp adı verilir. Spazmlar karın, kollar, eller ve ayaklarda sık görülür. Ayrıca baldır, hamstrings, kuadriseps kasları ve göğüs kafesi boyunca da fark edebilirsiniz. Basit kas spazmları birçok durumda ağır egzersiz ve güçlü spor yapmaktan kaynaklanır. Sabır, dinlenme, nazik germe hareketleri ve kas masajı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Kas spazmları multipl skleroz, müsküler distrofi ve McArdle hastalığı gibi kronik durumların ortak bir yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir.

********

Akut boyun ve sırt ağrısı olan kişiler de genellikle kas spazmlarından muzdariptir. Hamile kadınlar da ani kilo alma nedeniyle kas spazmlarına yatkındır. Ağrı şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte adet gören kadınlar, rahim kasılmaları nedeniyle kas kramplarından muzdariptirler. Kas spazmları ağrılı olabilir, ama aşağıdaki doğal kas gevşeticiler kullanarak acılarınızı hafifletebilirsiniz. Kaslarınızı belki dinlendirmenin en iyi, en doğal yolu dinlenmektir. Yeterli zamanda uyku, etkilenen kaslarınızı uykuda çalıştırmadığınızdan ve uyku öncesi bol sıvı aldığınızdan etkili olabilir. Isı ya da buz paketlerini kullanabilirsiniz. Bunlar sizin acil rahatlamanızı sağlarlar.

Uykunun Kas Ağrılarına ile Hastayı uykudan uyandırmaz, ağırlık, sertlik, yanma ve spazmla tarif edilir. Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanına başvuran hastaların önemli bir kısmı, kas ağrısı ve kas güçsüzlüğünden yakınıyor. Uykunun Kas Ağrılarına ile Kas ağrısı ve güçsüzlüğü birlikte ya da tek başına görülebiliyor. Uykunun Kas Ağrılarına ile Romatizmal bir hastalığı olan hastada kas güçsüzlüğüne, halsizlik, yorgunluk ve kas erimesi de ekleniyor. Myalji Kasılma olmadan izlenen kas ağrılarına deniyor. Uykunun Kas Ağrılarına ile Uzamış egzersiz ya da viral hastalıklar sonrası izlenebilir. Distoni Ağrı olmadan kas kasılmaları görülebilir.

#*#*

Uykunun Kas Ağrılarına ile Örneğin uzun süre yazı yazanlarda ‘yazıcı krampı’ denen durum oluşur ve rahatsızlıkta kullanılan el parmaklarında ağrısız kasılmalar izlenir. Kramp Ani başlayan ağrılı kas kasılmaları ve Karşıt kasın kasılmasıyla bu ağrılı durum sona erebilir. Uykunun Kas Ağrılarına ile Daha çok baldır kaslarında izlenir. Yeni bir egzersiz programına başlandığında ortaya çıkabilir. Kramplar sıvı kaybı, kaslarda toksik madde birikimi sonucu oluşabilir. Hamileliğin son aylarında ortaya çıkan kramplarsa sıvı birikimi ve metabolizmadaki değişiklikler sonucu meydana gelebilir.

İntermittan klodikasyon (Kesik topallama) Temiz kan akışının kaslara olan akımının azalması sonucunda oluşan kas güçsüzlüğü ve kas ağrısıyla karakterizedir. Kas Ağrılarına Yaşlılarda kısa yürüyüşler sonrası ortaya çıkan bu durum, kişinin dinlenmesiyle azalabilir. Gençlerdeyse aşırı egzersiz sonrası baldır kaslarında sıkışma meydana gelebilir ve bu rahatsızlıkların Kas Ağrılarına tedavisi çoğunlukla cerrahidir. Sağlığınızda Kas ağrılarıyla eklem ağrılarını ayırt edin . Omuz eklemindeki bir ağrı omuz hareketleriyle artarken, sizin polinöropati denen sinirlerin iltihaplanmasına bağlı ağrılar yanıcı karakterde olur, vucudunuzda kemik ağrılarıysa daha derinde ve geceleri şiddeti artar tarzdadır. Ayrıca Kas güçsüzlüğüyle asteni denen genel vücut yorgunluğunun ayırt edilmesi de gerekir.

Uykusuz kalan Kas güçsüzlüğü olan hastalarda yorgunluk, halsizlik, el ve ayakların tutmaması, yürürken dengesizlik, merdiven inip çıkmada zorluk izlenebilir.Uykusuzluğun ve dinlenmenin getirdiği Bacak kaslarında güçsüzlük olan hastalar oturup kalkmakta ve merdiven inip çıkmakta zorlanırken, kol kaslarında üçsüzlük olanlar giysilerini giyip çıkarmada, saçlarını taramada zorlanır. Uyku eksikliğindeki yorgunluk durumuyla gerçek kas güçsüzlüğü arasındaki farkı basit bir şekilde anlayabiliriz. Eğer ilk harekette sorun oluyorsa bu kas güçsüzlüğünden, tekrarlayan hareketlerde sorun oluyorsa bu vucudunuzdaki yorgunluktan kaynaklanıyordur. İnsan sağlığında Asteni denen durumdaysa kas güçsüzlüğü olmadan halsizlik ve tükenme hissi yaşanır ve kansızlık, kronik yorgunluk sendromu, depresyon, kaygı sorunları, kronik iltihabi durumlar ve kanser hastalıklarında izlenebilir.
********
Kolesterol ilaçlarına dikkat ve özellikle ilaç kullanımı ve çeşitli toksik maddelere maruz kalmak, myopati denilen kas güçsüzlüğüne yol açar. Misal olarak günde 20 mg.’dan fazla steroid türü ilaç kullanımı myopatiye yol açarki son dönemde kolesterol düşürücü ilaçların da ciddi yan etkileri olduğu saptandı. Uzmanların araştırmasında statin denen kolesterol düşürücü ilaç kullananlarda yüzde 6-14 oranında kas ağrıları, daha düşük oranda da myopati izlendi. Uykusuzluktan Kas güçsüzlüğü ve kas ağrıları klinik muayene, laboratuvar, EMG ve kas biyopsisi incelemeleriyle detaylı bir şekilde araştırılmalı, ayırıcı tanılar konmalı. Ayrıca basit bir kas ağrısının çok önemli hastalıkların habercisi olabileceği de asla unutulmamalı.

ferhan bala

Hayata faydali olmak, Hayatta Mutlu olmaktir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaş
Paylaş