Anne Sütü Gözde Kaşıntı, Nezle, Kızarıklığa Faydalıdır.

Anne sütü özellikle de küçük bebeklerde meydana gelen göz nezlesinin tedavisinde oldukça etkilidir. Anne sütü çoğu hekimin hem fikir olduğu bir şifa kaynağıdır. Bebeklerde anne sütü göz nezlesi ve kulak enfeksiyonları gibi ufak hastalıkların tedavisinde iyileştirici etki göstermektedir. Anne sütü içersinde özellikle de immunoglobulin E. gibi bazı antikorları içermektedir. Bebeklerde göz nezlesinden etkilenen göz üzerine birkaç damla anne sütünü damlatınız ve bu işlemi bebeklerde gerektiği kadar tekrarlayınız.

Anne sütü bebek için en sağlıklı faydalı olan besin kaynağı olarak bilinmektedir. Anne sütü bebek ve çocuk ile anne arasında ki en güçlü bağ olmaktadır. Anne sütü tek başına bir besin maddesi olmamakla beraber  Anne sütü damarlarda dolaşan kan gibi kompleks yaşayan bir sıvı özelliğe sahiptir. Mikroplarla savaşan ve sağlığa önemli ölçüde destek sunan özellikleri vardır.

******

Bu hayat veren özellikleri sayesinde anne sütünün bebekleri her türlü enfeksiyondan korumasına yardımcı olur. Bir damla anne sütünde yaklaşık olarak 1 milyon beyaz küre bulunur. Makrofaj adı verilen bu hücreler mikropları etkisiz hale getirmektedir.Anne üstünde çok önemli Immunglobulin A adı verilen ve bebeklerin bağırsaklarını kaplayarak mikropların kana sızmasını engelleyen, alerjik reaksiyon gelişmesine engel oluşturan hayati önem taşıyan önemli maddeler bulunmaktadır. İlk günlerde salgılanan kolostrum maddeler özellikle fazla miktarda IgA içermekle beraber Erken dönemde mikrop ve yabancı hücrelerde koruma meydana getirir. Kolostrumda olgun sütten daha çok lökosit madde ve enfeksiyondan koruyucu maddeler bulunmaktadır. Anne sütü, hem bebek için hem de anne için fiziksel ve ruhsal gelişimi etkilemektedir. Bebekte enfeksiyon riskini çok azaltır. Anne sütüyle beslenen bebekler genellikle aşırı kilolu olmamaktadır. Bu da bebeklerin ileri yaşlarda obezite riskini azaltan etkendir. Anne bebeği emzirirken salgılanan oksitosin hormonu insanlarda aslında mutluluk hormonu olarak bilinir. Aynı zamanda annenin doğum öncesi haline çabuk dönmesini kolay olur.  Hem rahim toparlanması annede gerçekleşir, hem de alınan kiloların verilmesini kolaylaştırma açısından önemlidir.

********

İnsanlarda Anne sütü bebeğin ruh ve vücut sağlığı için en önemli olan besindir. Anne sütü bebeğinin organları ve sistemlerin gelişmesini sağlayan, bebeğin büyüme faktörlerini içerdiğinden bebeğin büyümesini ve gelişmesini hızlandırıcı etki sağlar. Annede her zaman hazırdır, temizdir, uygun ısıdadır ve ekonomiktir. İnsanlarda Anne sütü sindirilmesi en rahat besin maddesidir. Her annenin sütü kendi bebeği için en uygun olan özelliktedir.İnsanlarda Prematüre bebeği olan annenin sütü o bebeğe uygundur, 1 aylık bebeği olan annenin sütü 1 aylık bebeğe, 3 aylık bebeği olan annenin sütü 3 aylık bebeğe uygun olmaktadır. İnsanlarda Anne sütü bebeğe ilk 6 ay ihtiyaç oluşturur ve protein maddesi, yağ ve buna benzer her türlü besin maddesi içerir. Bu nedenle D vitamini ve flor dışında hiçbir ek besin maddesine, ek sıvı besine, vitamine gereksinim yoktur. Bebeklerin Aşırı şişmanlama riskini en aza indirir. Annenin ilk gelen sütü bebek için oldukça önemlidir yani bebeğin ilk aşısı olmaktadır. Anne sütü bulunan olduğu akyuvarlar ve koruyucu maddeler sayesinde bebeğinizi enfeksiyonlara karşı koruma oluşturur. Anne sütü bebeklerde ishale yol açan mikroorganizmaların oluşmasını en aza indirir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin vucutlarında kansızlık oranı az olur. İleri yaşlarda gelişebilecek hastalıkların olası riskini de azaltır. Ani bebek ölümü riskini azaltmaktadır. Bebeğiniz için en doğal bir sakinleştirici olmaktadır. Anne sütüyle beslenen bebekler daha az ağlamakta ve daha iyi uyuma gerçekleştirir. Emzirmeyle anneyle bebek arasında olan duygusal bağ gelişim gösterir. Bebeğinizin zeka gelişimi anne sütüyle daha iyi olur.

Anne sütü bazen bebeğin ihtiyacından çok daha fazla gelir veya anne çalışmaya başladığı için sütü sağması gerekir. Anneden sağılmış olan anne sütü özel süt saklama poşetlerinde yada süt kaplarında saklanır. Anne sütü saklanması oda sıcaklığında 3 saat kadar, buzdolabında ise 3 gün kadar 2-8 derece arasında saklanır. Buzdolabının buzluğunda anne sütü saklanması 90 gün kadar -20 derece altında, derin dondurucuda ise anne sütü 180 gün kadar -70 derece saklanabilir. Dondurulan süt poşetleri oda sıcaklığında bekletilerek buzu açılır ve buzu çözülen anne sütü, sıcak su dolu bir kabın içinde bekletilerek ısıtılır. Süt asla kaynatılmaz. Sütün protein yapısının bozulmaması açısından kesinlikle tekrar dondurulmaz. insan hayatında Ilık inek veya hayvansal süt ve bal karışımı, göz nezlesini tedavi eden ve sakinleştiren doğal bir şifa kaynağıdır.

inek Sütü insan hayatında  yumuşatıcı etkisi ve iltihaplanmayı dindirici etkisi sayesinde, bal ise anti mikrobiyal özellikleri sayesinde göz nezlesine iyi gelmektedir. insan hayatı için yapmanız gerekenler şu şekildedir. Bir çorba kaşığı tam yağlı inek veya hayvansal sütü hafifçe ısıtın, sonra içerisine eşit miktarda organik bal ekleyin ve pürüzsüz hale gelinceye kadar iyice karıştırınız. En son olarak da elde ettiğiniz bu karışımı, vucudunuzda göz nezlesinden etkilenmiş olan gözleriniz veya gözünüz üzerine, 2 ya da 3 damla kadar damlatınız. (bu uygulama bir miktar can yakıcı olabilir). Bu işlemi günde bir kaç defa tekrarlayarak uygulayınız. Ayrıca bu karışımı sıcak kompres olarak gözlerinize uygulamanız da mümkündür. En önemlisi mümkünce göz nezlesi, ağrı, görme yeteneğinde rahatsızlık, ışığa karşı hassasiyet ya da diğer semptomlara bağlı olarak, şiddetli şekilde seyrediyorsa yada böyle olmasa bile yukarıda anlatılan doğal yöntemler etki etmiyor ise, derhal hekime görünmenizde faydalıdır

********

ferhan bala

Hayata faydali olmak, Hayatta Mutlu olmaktir.

Paylaş
Paylaş