Dut Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Dut iç salgı seviyesini arttırarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir. Bu ayrıca vücudun sıvı tüketimini teşvik eder.. Ayrıca dehidratasyondan muzdarip insanlara yardımcı olur. Vücudunda sıvı eksikliği sorunları olan kişiler düzenli olarak dut tüketmelidirler. C vitamini, hastalıklara karşı sağlığımızı koruyan veya yabancı patojenlere karşı vücudu güçlü tutan çok güçlü bir besin kaynağıdır.

Her gün düzenli olarak vücudumuza alınması gereken C vitamini ihtiyacımızı, bir çok sebze ve meyve aracılığı ile karşılayabileceğiniz gibi dut meyvasını yiyerek de karşılayabilirsiniz. Böylece bağışıklık sisteminizi güçlendirmiş ve hastalıklara karşı sağlıklı direnç kazanmasını sağlamış bulunuruz. Dut, alkaloid içermektedir. Alkaloidler makrofaj etkisini göstermektedir. Makrofajlar bağışıklık sistemini uyaran beyaz kan hücreleridir.

********

Dut meyvası antioksidanlar açısından harika zengindir. Dut meyvası bu özelliği sayesinde fazlaca hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Dut meyvası flavonoidler, antosiyanin, lutein, B karoten ve A karoten, zeaksantin, içeriği fazlasıyla zengindir. Dut meyvası Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zenginliği çok hastalığa iyi geldiği eski çağlardan bilinmektedir. Dut meyvası besin maddelerinin sağlık açısından faydalıdır. Dut meyvası Perotein olarakta çokça zengindir. A vitamini, E vitamini, C vitamini ve K vitamini Dut meyvası oldukça fazla bulunmaktadır. Ayrıca Dut meyvası Kalsiyum, demir, folat, tiamin, nisain kaynağı olarak insan sağlığına faydalıdır.

— —Dut meyvası diğer meyve sebze gibi cilt sağlığına katkıda bulunmaktadır. Beyaz Dut meyvası ateş düşürücüdür. Beyaz Dut meyvası idrar söktürücüdür. (diüretik)  Kara Dut meyvasından elde edilen şurub ağız ve boğaz hastalıklarında çok faydalı etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Eskiden beri geleneksel olarak insan sağlığında  ilaç olarak tedavi amaçlı kullanılan Dut meyvası özellikle mantar ve saçkıran hastalıklarının tedavisinde, kesin tedavi olarak sürekli kullanılmıştır. Dut ağacının yaprakları ipek böcekleri için çok kullanılan değerli besinler içerir

ferhan bala

Hayata faydali olmak, Hayatta Mutlu olmaktir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaş
Paylaş