Pikan Cevizi Kalp Rahatsızlığına Şifadır.

Çokça tüketilen ve Amerika’nın güneyinden bütün dünyaya ihraç edilen pikan cevizi boyutları olarak cevizden küçük ve kabuğu cevize göre yumuşak olan ağaç yemişidir. Ülkemizde de kuruyemiş satan yerlerde mevcut.
********
İçinde bolca antioksidanlara sahip olan pikan cevizi zeytinyağının sağlık açısından en fazla bileşeni olan omega 9 yağ asidinin de kaynağıdır. Tam kalbi yenileyici özelliği vardır. Pikan cevizinin tereyağına benzer tadı lezzetinin temelini oluşturur. Salata ve ev yapımı keklerde tat vericidir.

19 Adet Vitamin ve Mineral İçeriğiyle İştah Dengeleyici
Pikan cevizi; folik asit, A, C ve E vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko gibi minerallerin değerli kaynağıdır. İçerdiği E vitamini sayesinde özellikle kalp krizi, felç gibi hastalıklara karşı korur. Bağışıklık sistemini de güçlendirici etkisi bulunur.

Diyabet riskini azaltır.  En önemlisi pikan cevizinde B kompleks grubu vitaminlerinden B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminlerinden zengin olan pikan cevizi mucize şekilde iştahı dengeler, vücudun ihtiyacı olan kaloriyi yakmasında yardımcı olur.

Pikan cevizi kuersetin denilen özel antioksidanı da bolca içerir. Yapılan araştırmalar kuersetin adlı güçlü antioksidanın bazı kanser türleri, Parkinson, Alzheimer ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu bir ilaç gibi etki gösterdiğini belirtmektedir. Kuru yemişler içinde en yüksek diyet lifine sahip olan pikan cevizinin 1 porsiyonunda 2,7 gram kadar diyet lifi sayesinde günlük lif ihtiyacımızın da %10’unu karşılayabilmektedir.

3 Kronik Hastalığa Karşı Süper Koruyucu
Yaşam boyu karşılaşabileceğiniz en az üç kronik hastalığa karşı pikan cevizi kalkan gibi bizi korur. 415 milyonun dünyada savaştığı diyabetten; bu yağlı tohumdan yiyerek kan şekerini yükseltmeden tam tersine azaltarak engellemeye yardımcı olur. Son çalışmalar Tip 2 Diyabetli çocuklarda dahi tüketilen pikan cevizinin kan şekerinin düzenlenmesinde yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu ceviz çeşidinde bolca bulunan magnezyum sayesinde insulin hormon salınımı dengelenmekte ve kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olmaktadır.

Pikan cevizinde yüksek oranda bulunan zeytinyağının temel sağlıklı yağı olan oleik asit sayesinde insulin ihtiyacını azaltarak diyabetin kontrolünde ilaç kadar etkili bir rol üstlenmektedir. Çalışmalar aynı zamanda pikanda bulunan düşük miktarda sodyum ve ve yüksek oleik asitin kan basıncını kontrol altına alarak hipertansiyon hastalığından korunma sağladığı bulunmuştur.Pikan cevizinde gluten yoktur dolayısıyla Çölyak hastalığına sahip ve yalnızca glutensiz ürünler tüketebilen hastalar için de çok önemli bir besin alternatifidir. Düzenli Pikan Cevizi Tüketmek Kolesterolü     Seviyesini Düşürücü Amerikan Kalp Birliğinin Favori Kuruyemişidir

 

Amerikan Kalp Birliği; kalp sağlığına iyi gelen besinler arasında pikan cevizini en etkili sağlıklı yiyeceklerden biri olduğunu bildirmektedir. Harvard Üniversitesi başta olmak üzere Akdeniz Diyetinin sağlığa yararlarını açıklayan birçok araştırmada düzenli olarak pikan cevizi gibi sağlıklı yağ asitleri içeren sert kabuklu kuru yemişlerin tüketilmesinin kanser ve kalp hastalıklarına bağlı ölüm riskini önemli derecede düşürdüğünü açıklanmıştır.

100 gram Pikan Cevizinin Besin Analizini
Enerji 196 kcal
Karbonhidrat 3,9 g
Protein 2,6 g
Yağ 20,4 g
Doymuş Yağ 1,75 g
Tekli Doymamış Yağ Asidi 11,5 g
Çoklu Doymamış Yağ Asidi 6,1 g
Lif 2,7 g

 

Pikan cevizinin en çok göze çarpan yararı ise kan yağları üzerine olan süper düşürücü etkisidir. Kolesterol içermeyen pikan cevizi düzenli olarak tüketildiğinde kötü kolesterol olarak bilinen LDL’yi düşürmekte ve çoğu kuruyemişten olarak iyi kolesterol olan HDL’yi yükseltmektedir. Yapılan önemli bir araştırmada; sağlıklı bireylere günlük günde 12 adet pikan cevizi tüketdirilmiş ve 8 haftada LDL ve trigliserit düzeylerinin düştüğü, HDL kolesterol düzeyinin de yükseldiği görülmüştür. Pikan cevizi içerdiği yüksek oleik asit ve antioksidanlardan dolayı yüksek kolesterol düşürücü etkisi olan sağlıklı besinlerin başında gelmektedir.

ferhan bala

Hayata faydali olmak, Hayatta Mutlu olmaktir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaş
Paylaş