Kayısı Yağı ve Çekirdeğinin İnsana Faydaları

Kayısı Yağı ve Çekirdeğinin İnsana Faydaları

Karoten ve betakaroten de içerdiği maddeler arasında yer almaktadır. Bu maddelerin günümüz tıbbınca kanser başta olmak üzere birçok hastalığa şifa olduğu tescillenmiş durumda. Kayısının kendisi gibi, çekirdeğinin yağı da insanların sağlığı için şifa dağıtmaktadır. Kayısının çekirdeği eski tarihlerden beri tümör ve ülseri önlemek için kullanılmakta idi. Hücre yenilenmesini uyarır, hızlandırır, cilde canlı bir görünüm kazandırır. Aynı zamanda serbest radikallere karşı da cildi korur.

Kayısı yağı kayısı tohumlarından soğuk pres yöntemi ile elde edilmektedir. İnce dokulu ve yumuşak bir yağdır. Özellikle hassas ciltlerde uygulanması başarılı sonuçlar vermektedir. Kayısı yağı cilde yumuşaklık verir ve yumuşaklık kazandırır. Bu nedenle yüz maskeleri ve yüz arındırıcılarında kullanılan çoğu yağdan sadece bir tanesidir..

— —
Kayısı yağı hassas ciltlerin dışında diğer cilt tiplerinde de kullanılabilmektedir. Dudak çevresi, yüz, göz çevresine uygulandığında kişi için şaşırtısı sonuçlar vermektedir.

Kayısı çekirdeği yağı, doymamış yağ asitler olan oleik ve linoleik asit gibi yağ asitleri bakımından zengin bir bileşime sahiptir. Bu yağlar vücutta hızlı bir biçimde emilebilme özelliğine sahiptir. Yanı sıra içerisinde vitamin olarak A, D, E, K vitaminleri ve mineral olarak ise kalsiyum, magnezyum ve selenyum bulundurmaktadır. Yapısındaki E vitaminleri (E vitamini çoğu cilt bakım kremlerinde de kullanılmaktadır) sayesinde antioksidan özelliğe sahiptir. Uygulama olarak ise, bir pamuk yardımı ile normal ciltlere haftada bir gün, kuru ciltlerde ise günde bir defa deriye kayısı yağı sürülmesini olumlu sonuçlar vermektedir.

Tüm bitkisel yağların genel özelliklerine bakıldığında hepsinde başta cilt üzerine faydasınıı görürüz. Kayısı çekirdeği yağı bileşimi nedeni ile adeta estetik cerrahı gibi alanında uzmandır. Kayısı çekirdeği yağının faydalarını sıralayacak olursak

apricot-seed-oil

*Cilt yaşlanmalarına iyi gelmektedir.

*Ciltteki sivilcelerin giderilmesine karşı ideal bir çözüm olarak kullanılabilir.

*Kayısı çekirdeği yağını banyo sonrası bebeğinizin cilt bakımında da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tamamen doğal olan bu yağ bebeğinizin cildinin yumuşacık olmasını sağlayacaktır.

*Yüz temizliğinde kullanılabilir.

*Deri için nemlendirici ve yumuşatıcı özelliğe sahiptir.

*Derideki kaşıntı ve kuruluğu giderir. Kış mevsiminin yıpratıcı etkilerini önler.

*Ciltteki siyah noktaları yok eder.

*Selülitli bölgelere uygulandığında zayıflama ve incelme sağlamaktadır.
Kayısı çekirdeği yağının hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır.

20151231231811_cekirdek_kavrulmus

Human benefits of apricot kernel oil and

Menschliche Vorteile von Aprikosenkernöl und

kayisi

فوائد الإنسان من زيت لب المشمش و

Avantages humains de l’huile de noyau d’abricot et

 

.

Hurma, iktidarsızlığa iyi Geliyor


..

Zemzem Suyu Gençleştirir


.

loading…

.

Anne Sütü Gözde Kaşıntı, Nezle, Kızarıklığa Faydalıdır.


.
.

Parmak basınç masacı Akupunktur Ağrılara Faydalıdır


.
.

Karpuz Gece Körlüğü Riskini Azaltır


.
.

.

Kırmızı Pancar Mide Bulantısını Giderir.


Bilgi kaynaklarımız:
www.google.com
www.faydaliyasam.com
www.naturlebens.com
www.humancurative.com
www.bitkiveinsan.com

.
UYARI:
Hastaliklari teşhis, tedavi etmek 1219 sayılı Tababet Kanunu’na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Bu web sitesinde yer alan bilgiler sağlıklı ve faydali yaşama hakkında tavsiye niteliğinde olup paylaşımlar ve konularımız tavsiye ettiğimiz ürünlerimiz ilaç değil, faydali yaşama besin destek ürünleridir. Tedavi veya doktor tedavisi yerine geçmez. Paylaşılan metin ve Kürlerin içerisinde geçen bitkilerin kullanımından önce, adı geçen bitkilere alerjiniz olup olmadığını kontrol ettirdikten sonra kullanmanız tavsiye olunur. Hayata sağlıklı, afiyet içinde, faydali yaşamanız dileklerimizle.
.
3 yorum

  1. Geri bildirim: Google

  2. Geri bildirim: Google

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.