Taze İncir Akne Tedavisinde çok Faydalıdır.

Taze İncir Akne Tedavisinde çok Faydalıdır.
Gençlerde yetişkinlik dönemine geçerken görülen deri üzerindeki yağ bezlerinin, yangılı sivilceler oluşturması biçiminde kendini gösteren bir durumdur. Akne, yüz, omuzlar, sırt ve göğüsteki yağ bezleriyle ilgili bir deri hastalığı. En çok 14-20 yaşlar arasında görülür. Hastalığın tipik belirtileri olan siyah noktalar, sivilceler, gençlerin en hassas devirlerinde genellikle psikolojik rahatsızlıklara yol açar. Yağ bezlerinin kanalında bir tıkaç oluşur.Tıkacın başı sertleşip siyahlaşır. Bazen, kanal tıkalı olduğu halde, bez, yağ salgılamaya devam eder.Böylece içi yağ dolu bir kist oluşur. Siyah noktalara tıpta komedon adı verilir. Genetik yatkınlık, stres, yağlı kozmetik ürünler, hiperandrojenizm risk faktörleri arasında sayılır.

********

Komedon oluştuktan sonra, normalde de cildimizde bulunan propionibacterium acnes adlı bakteri buraya yerleşir ve akne oluşumuna katkıda bulunur. Akne tedavisi olarak Ezilmiş taze inciri akne üzerine sürüp 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla temizleyin. Bu uygulamayı temizleyici ve parlaklık veren yüz maskesi olarak tüm yüzünüz için kullanabilirsiniz.ükürtlü sabun ve Zeytinyağlı sabun akne hastalığının tedavisinde eski çağlardan beri doğal yöntemdir. Ancak doğal yöntemlerin kullanımı bırakıldığında cildinizin eskiden daha fazla akneye maruz kalabilirsiniz. Bunun nedeni ise cildinizdeki yağ oranının aniden azalması sonucu  dengesizleşmesi gözlemlenir. Böylece bir anda Kükürtlü sabun ve Zeytinyağlı sabun ani çoğalma ve azalma kullanıma göre değişirken, incir kullanımında köklü iyileşmeye sebep olunur. Eski Çin Tıbbı’na göre çıkan sivilcelerin vucuttaki iç organlarla bağlantısı ile alakalı bir takım bilgiler vardır.  İncir Meyvesi, anavatanı doğu Akdeniz ve güneybatı Asya olan, ağaç ya da ağaççık nitelikli bir bitki türü ve bu türün meyvesidir. İncirin Besin Özellikle kış aylarında tüketilen kuru meyvelerin faydaları  saymakla bitmez.Kuru meyveler, yaş meyvenin tazesinde içerdikleri yüzde 90 oranındaki suyun, doğal kurutulduktan sonra yüzde 10-20 oranlarına düşürülmesi ile elde edilir. lif açısından oldukça zengin olan kuru meyvelerin sayısız faydası vardır. Özellikle kış aylarında tüketilen kuru meyveler sindirime sistemine yardımcı, diyet yapanlar için muhteşem ara öğün alternatifidir.

Kış ayları için hazırlanan incir, kayısı, erik, üzüm gibi meyve kurularına tropikal olan meyvelerden papaya, ananas, kivi gibi renkli renkli meyve kurularının da eklenmektedir. Kurutma işleminin yiyecekleri korumak için kullanılan en eski yöntemlerden biri olduğunu ve uzun süre dayanıklılığını bu sayede korumaktadır.

İçerdiği su miktarı düşük olduğundan kuru meyvaları bozacak mikro organizmaların gelişip çoğalamamaktadır. Kurutma işlemi ile içlerindeki su oranı azalan sebze ve meyvelerin içerdikleri doğal şeker oranları yükselir. Bu sayede dayanıklılıkları artar. Kurutma işlemi sonrası C vitamini dışında içersinde bütün mineralleri korunur. Kuru meyveler insan vücudunu yüksek antioksidan potansiyeller ile öncelikle serbest radikallere karşı korur. Kuru meyveler arasında ise kurutmaya en elverişli olanları incir, elma, armut, vişne, üzüm ve dut, kivi, erik, kayısı, mango, muz, çilek, ananastır. Bu kuru meyvelerin insan sağlığına çok faydalıdır ve şifa  kaynağıdır.

Akne izi tedavisi başlıca irdelediğimizde Akne nedir? Akne, yağ bezlerinin enfeksiyonudur. Buna bağlı olarak tıkanma meydana gelir. Sivilceler, siyah noktalar, içi iltihapla dolu sertleşmiş kırmızı kistlerden oluşur.
Akne izi tedavisinde Lazer akne tedavisi nedir? Aknenin oluşumunu sağlayan bakteriler 400-980 dalga boyuna duyarlıdır. Bu dalga boyu içeren I PULSE ve GEMINI tedavisi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.
Akne izi tedavisinde Akneli cilde bakım veya peeling yapılır mı? Enfeksiyona bağlı kızarıklık, sivilcelenme, komedon oluşumu enfeksiyonun geçtiği sonraki basamaklarda tedavi edilmelidir. Akneli cilt bakıma alınmamalı, sıkma işlemi ve peeling yapılmamalıdır.
Akne izi tedavisinde Lazer akne tedavisinin başka etkileri var mıdır? I PULSE ve GEMİNİ tedavisi ile aknenin ve buna bağlı kızarıklığın giderilmesi yanında kolajen üretiminin uyarılarak ciltteki izlerin solması, çöküklüklerin ve kabarıklıkların kaybolması da bu tedavi metodunun diğer olumlu etkileridir.
Akne izi tedavisinde Seansları ne kadar sürer? Kaç seans gerekir? Ağrılı mıdır? 15-20 dakika sürer. Sonuçlar ortalama 4. seanstan sonra görülmeye başlar. Akne şiddetine bağlı olarak seans sayısı 8-10 seansa uzayabilir. Ağrısızdır. Lokal anestezik gerekmez.
Akne izi tedavisinde Diğer tedavilere üstünlüğü nedir? Yan etkisi olmadığından ilaç tedavilerinden önce tercih edilmelidir. Akneye bağlı eski izleri de düzeltip cildi yeniden yapılandırır, savunma sistemini uyarır. Taze, canlı, pırıl pırıl bir görüntü kazandırır.
Akne izi tedavisinde Tedavi sırasında nelere dikkat edilmelidir? Genel temizlik kurallarına uymak çok önemlidir. Eller ve saçlar sıkça yıkanmalı, yüz ile temas ettirilmemelidir. Sivilceler kaşınmamalı, sıkılmamalı, kabuklar kopartılmamalıdır. Yağlı yiyecekler tüketmemeye özen gösterilmeli, stres giderici programlar hayata sokulmalıdır.
Akne izi tedavisinde Lazer rejuvenasyon (cilt gençleştirme) nedir? Zamanla ve çevresel faktörler(güneş, sigara, stres) etkisiyle cildimizde lekeler, kırışıklıklar, sivilce izleri, yüzeysel damar çatlamaları, düzensiz incelmeler ve kalınlaşmalar olması kaçınılmazdır. Bu alanda LUMENIS ONE LAZER, ve I PULSE teknolojileri birlikte kullanılarak yapısı bozulmuş cilt tabakası ortadan kaldırılır. Kollajen üretimi uyarılır, varolan kollajenler yeniden yapılandırılır.

Akne izi tedavisinde Lazer Rejuvenasyon sırasında cilt zedelenir mi? 15-20 dk. bir kızarıklık ve hafif bir yanma hissi normaldir. Günlük hayatı aksatmaz. Yan etkisi yoktur.
Akne izi tedavisinde Hangi bölgelere uygulanır? Özellikle yüz, el ve dekolte gibi güneş etkisine maruz kalıp bozulmuş bölgelerde büyük fark yaratır. Cilt bebeksi ve pürüzsüz bir hal alır.
Akne izi tedavisinde Kaç seans uygulanır? Seans aralıkları nedir? Uygulama ne kadar sürer? Ortalama 6 seans uygulanır. Seans aralıkları cilt tipine bağlı olarak 3 ile 6 hafta arasında değişir. Uygulama 20-30 dakika sürer.
Akne izi tedavisinde Tedavi sonrası nelere dikkat etmek gerekir? Güneşten kaçınılmalıdır. Güneş koruyucu kullanmadan açık havaya çıkılmamalıdır.
Akne izi tedavisinde Başka yöntemlerle beraber uygulanabilir mi? Kişisel ihtiyaca ve yaşa bağlı olarak cilt içi hyaluronik asit ve vitamin enjeksiyonu önerilebilir. Bu sayede cildin nem tutma ileklerimizle..

.
******

ferhan bala

Hayata faydali olmak, Hayatta Mutlu olmaktir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaş
Paylaş