Siyah Çay Göz Nezlesine Faydalıdır.

İnsan sağlığında Tanen adı verilen bir bileşen içeren siyah çay bu sayede, kaşıntı ve iltihaplanmayı azaltmaktadır. Siyah çayın içeriğinde bulunan bioflavonoid ise, İnsan sağlığında viral ve bakteriyel enfeksiyonlar ile mücadele etmektedir. İnsan sağlığında Islak siyah çay poşetini 10 dakika kadar gözlerinizin üzerine, günde 3-4 defa koymanız etkili olacaktır.  İnsan sağlığında  Ayrıca yeşil çay veya papatya çayı poşetlerini de kullanabilirsiniz ya da siyah çay suyu ile göz banyosu da yapabilirsiniz.

  2009 yılında yapılmış bir çalışmada İnsan sağlığında günde 3 – 4 fincan siyah çay içen kişilerde; çevresel etkenlerle birlikte değerlendirildiğinde, iİnsan sağlığında  nme riskini günde 1 fincan içenlere göre % 21 oranında azalttığını göstermiştir. İnsan sağlığında  Harvard’ta yapılan başka bir çalışma ise kalp krizi riskini % 44 oranında azaltabileceğini göstermiştir. İnsan sağlığında Kötü kolesterol dediğimiz LDL kolesterol seviyesini ise % 11 oranında düşürebilir. Yapılan çalışmalar siyah çay tüketimi ile alınan polifenol ve kateşinlerin bazı kanser türlerinin oluşumuna karşı koruyucu etki yarattığını göstermiştir.

********

Örneğin düzenli olarak günde 2- 3 fincan siyah çay içen kadınlarda meme ve over (yumurtalık) kanseri oluşumunun azaldığı tespit edilmiştir. İnsan sağlığında  akciğer kanseri gelişimini de azaltabilir. Siyah çayda bulunan fitokimyasallar ile düzenli tüketim sağlandığında güçlü kemikleri destekler, kemik yoğunluğuna katkıda bulunur, osteoporoz ve artrit riskini azaltır. Siyah çay theflavinleri, bağırsaklarda yağ emilimi azaltır ,  vücutta yağ depolanmasını sağlayan hormonları kontrol altına alır.4 Bu sayede çay, obezite ile birkaç koldan mücadele etmiş olur.İnsan sağlığında  Kolesterolü Azaltır ,  Kalbi Korur Çay kilo , rmeye yardımcı olduğu gibi fazla kilolarla bağlantılı birçok sağlık sorununu da hafifletebilir. Sonuçları 2012 yılında yayımlanan bir deneyde bir grup insana 12 hafta boyunca siyah çay içirildi. Öteki grup is sıcak su içti. İnsan sağlığında  Deney sonunda siyah çay tüketenlerde kan şekeri seviyesi, kötü kolesterol (LDL) ,  trigliserit oranı düştü, iyi kolesterol (HDL) ise yükseldi. Bunlar doğrudan kalp hastalığı riskini gösteren faktörler olduğu için siyah çayın kalp sağlığına olumlu etkisi de ortaya konmuş oldu.İnsan sağlığında  Bağışıklık Takviyesi Çayın bağışıklık sistemini güçlendirdiği yıllardır bilinen bir gerçek ,  bunu kendine has bir yöntemle yapıyor. Çaydaki etilamin adındaki organik bir madde İnsan sağlığında  bakterilerde, kanser hücrelerinde ,  mantar benzeri hastalık yapan parazitlerin bünyesinde de bulunur.

İnsan sağlığında Göz rahatsızlığına faydalı göz otu (eyebright), kanamayı durduran (astrenjan), anti-bakteriyel özellik gösterdiği için, kanlanmış, kasılmış gözler ile göz akıntısına iyi gelmektedir. 1 bardak kaynamış suyu soğumaya bırakın. sonra içerisine 5 damla göz otu tentürü ekleyin. Bu karışımla göz banyosu yapın. Diğer bir şekilde, 1 çay kaşığı göz otu ile bir bardak suyu 10 dakika kadar kaynatın. Soğuduktan sonra süzün. göz banyosu yapın. İsterseniz içerisine biraz gül suyu da ekleyebilirsiniz. Bu yıkama işlemini ise, her 4 saatte bir tekrarlayınız. Vucudumuzda halsizliğe iyi gelir, zira balın içindeki şeker sindirilmez, direkt olarak mideye geçer bu yüzden bal enerji verici bir besindir. Sağlıklı Sağlıklı hayatın içinde insan hayatında Ballı inek yada hayvansal Sütün Faydaları önemlidir. Bal da, sütte vücudun ihtiyaç duyduğu bir çok vitamin, mineral vardır. Bundan dolayı ballı sütün faydaları arasında büyümeyi, gelişmeyi desteklemesi çok önemli bir yer tutar. Balın Sağlıklı Sağlıklı hayatın içinde insan hayatında en önemli özelliklerinden biri, sürekli kullanıldığında kanseri önlemesidir, çünkü balın kendisi bir antioksidandır, içinde zararlı bakteri, mikroorganizmaların yaşaması mümkün değildir. Ballı inek yada hayvansal süt Sağlıklı Sağlıklı hayatın içinde insan hayatında ülser tedavisinde de kullanılabilir. Bütün bu faydaları sebebiyle ballı inek yada hayvansal sütü Sağlıklı Sağlıklı hayatın içinde insan hayatında büyük küçük herkesin içmeyi alışkanlık haline getirmesi gereken bir içecek.

Dikkat edilmesi gereken Ballı inek yada hayvansal sütün faydaları elbette çok fazla ancak, yanlış kullanımlar bu içeceğin faydalarını minimuma indirmektir, örneğin; inek yada hayvansal süt çok kaynarken bal katmak, balın içindeki enzimleri öldürüyor, bütün vitamini kayboluyor geriye sadece inek yada hayvansal sütü tatlandırmış olması kalıyor. Fakat balın vitaminleri ölmemesi için inek yada hayvansal sütün 50 derecenin altında olması gerek, bu sebeple süt ılıkken balı ilave etmek, bu konudaki en güzel çözümdür. Ayrıca Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus bebeklerde kullanımı, 1 yaşın altındaki bebeklerde ne inek yada hayvansal sütü, ne de bal kullanımı tavsiye edilmemektedir. Borik Asit asşında Gözde Kaşıntı, Kızarıklık, Göz Nezlesine Faydalıdır.Kızarıklık, kuruluk, yanma hissi, göz akıntısı gibi göz problemlerine iyi gelen faydalı borik asit, anti-bakteriyel, anti-mantar özeliklere sahiptir. Ayrıca borik asit göz kaşıntısını dindirmekte, gözleri dezenfekte etmektedir. Temiz bir bardak kaynamış su içerisine 1 çay kaşığı borik asit ekleyiniz. Bu karışımı göz banyosu yada pamukla göze uygulamak şeklinde kullanınız. Daha sonra ılık su ile yıkayınız, bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayınız.
Ellerinizi sık sık yıkayınız, günlük olarak havlunuzu değiştirin, başkalarıyla ortak kullanmayınız, başkasının göz kozmetiklerini ya da kişisel göz bakım araçlarını kullanmayınız, Lens kullanımı konusunda doktorunuzun tavsiyelerini dikkate alınız.

******

ferhan bala

Hayata faydali olmak, Hayatta Mutlu olmaktir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaş
Paylaş