Soğuk veya Ilık Kompres Gözde Kaşıntıya Faydalıdır

Gözde Kaşıntı, Kızarıklık ve Göz Nezlesine Soğuk kompres genellikle yararlıdır. İnsanlarda göz nezlesi nedeniyle yaşanan kaşıntının ve şişkinliğin giderilmesine yardımcı olmaktadır (özellikle de alerjik göz nezlesinde). Ilık kompres ise, gözleri yatıştırmak için ve İnsanlarda göz nezlesi faydalıdır. Bu kompres işlemleri aynı zamanda, gözlerdeki çapaklanmayı ve kirpiklerdeki kurumayı da önlemektedir. Bununla temiz bir parça bezi soğuk veya ılık su içine daldırın ve gözlerinizin üzerine koyunuz. Böylece bu şekilde 5-10 dakika bekleyiniz ve bu işlemi günde 3-4 defa yapınız. Özellikle de sadece bir gözde enfeksiyon varsa, aynı bez parçasını her iki göze de uygulamayınız.

********

Kişilerde göz nezlesi, şeffaf bir zar formundaki göz kapağı hattı boyunca ve gözün beyaz kısmını kapsayan bölümde, iltihaplanma ya da enfeksiyon oluşması sonucu meydana gelmektedir. Gözün ön kısmını saran ve göz kapağı içinde hat şeklinde uzanan konjonktiv adı verilen yapıların içindeki kılcal damarların iltihaplanması sonucu gözün beyaz kısmında kırmızılık ya da pembelik oluşmaktadır. Bu olaya göz nezlesi ya da diğer adıyla konjonktivit adı verilmektedir. insanlarda göz nezlesi göz kapağının iç yüzeyi ile gözün beyaz yüzeyinin bir kısmını örten konjonktiva adlı ince zarın iltihaplanması ya da enfeksiyon kapması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. insanlarda göz nezlesi viral (virüs yoluyla) ya da bakteriyel bir enfeksiyon sonucu ortaya çıkabilir.

Ayrıca havadaki polen ve duman, yüzme havuzlarındaki klor ve kozmetiklerin bileşenleri ya da gözle temas eden tahriş edici diğer maddelerden dolayı göz nezlesi oluşabilir. Bel soğukluğu ya da klamidya gibi cinsel yollarla bulaşan hastalıklar da göz nezlesinin nadiren nedeni olabilir. insanlarda göz nezlesi genellikle bakteriyel veya viral enfeksiyonlar sonucu oluşabildiği gibi bir alerjik reaksiyon sonucu da oluşabilmektedir. Tek veya her iki gözü de etkisi altına alabilen göz nezlesi, kaşınmaya sebep olabilmektedir, fakat çok nadir olarak da görmeyi etkileyebilmektedir. Tedavisi mümkün olan göz nezlesi bulaşıcı olabilmektedir. Bundan dolayı erken tanı ve tedavisi, bulaşmasının önlenmesine yardımcı olacaktır.

Vucudunuzda ağrı, burkulma, arpacık, stres, huzursuzluk, ya da kas krampları sebep ne olursa olsun, basit bir sıcak kompres ağrınızı azaltacaktır. Şimdi evde sıcak kompres yapmanın bir kaç etkili yolunu söyleyeceğiz. Kompres için kullandığınız suya bir kaç damla esansiyel yağ ekleyin. Böylece şişlikten gelen ağrıyı rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Uygulanan sıcak kompres, kan damarları genişletir böylece, kan dolaşımını arttırmaktadır. Böylece aynı zamanda iltihabı azaltır ve daha hızlı iyileşme sağlar ve ağrının kesilmesini teşvik etmektedir. Hemen hemen tüm eczanede elektrikli kompres veya ısıtma pedleri bulabilmenize rağmen her zaman ev yapımı sıcak kompres kullanımı daha güvenli ve kolaydır. Sıcak kompresi vücudunuzun gözler, çene, yüz, kulaklar, kollar ve bacaklar gibi birden fazla parçasında kullanılabilir. Ayrıca Sıcak kompresi arpacık, baş ağrısı, yanık, kist ve şişme gibi çok sayıda hastalık için kullanılabilmektedir.Sıcak kompresi arpacık, sivilce ya da kist için kendünüzde kullanmayı seçerseniz, kullanacağınız bez veya malzemeyi dezenfektanlarla yıkadığınızdan sağlığınızın için emin olun. Bu vucudunuzda yayılmaya bağlı herhangi bir enfeksiyonu önleyecektir.
-Yapılacak sıcak kompres bir dakikadan uzun süre ısıtılmamalıdır.
-Sıcak kompresi çok uzun süre aynı yerde tutmayın sonuçlarında yanıklara sebep olabilir. Bu nedenle bir kaç dakikada bir sürekli nazikçe yerini değiştirin.
-Bedenizde rahatsız olduğunuzda kompresi kaldırın.
-Akut şişmelerde doğrudan sıcak kompres direk kullanmayın, daha öncesinde soğuk kompres kullanmaya özen gösterin.
-Dikkat edeceğiniz husus, diyabet hastası veya zayıf kan dolaşımından muzdarip iseniz özellikle, asla açık yaralar ve dikişler üzerine sıcak kompres uygulamayın.

Pratik, hızlı, Sağlıklı, Sıcak Kompres Nasıl Yapılır?
-Mikrodalga Fırında Sıcak Kompres hazırlama:
1. Temiz bezi hafifçe nemlendirin ve nazikçe fazla suyunu sıkın.
2. Bezi düzgünce katlayın ve kilitli mikrodalga pişirme poşetine özenle yerleştirin.
3. Pişirme poşeti mikrodalga fırına yerleştirin ve 30-60 saniye boyunca yüksek olarak ayarlayın.
4. Isıtılan Poşeti maşa yardımıyla önceden hazırladığınız ince bir havlu ya da yastık kılıfına yerleştirin.
5. Isıtılan Poşetin kaymaması için havlu yada yastık kılıfını etrafına iyice sarın.
6. Sıcak kompresi etkilenen alana hazkuyu koyarak uygulayın.
7. Tedbiren Cildinizin yanmaması için havluyu 8-10 dakikada bir kaldırın.

-Her hangi yakıtla ısıtılan Soba:
1. Soba üzerinde koyarak kuru bir tavayı ısıtın.
2. Kalın bez alın ve özenle katlayın.
3. Özenle katlanmış olan bez ile bir dakika kadar sıcak tavayı ovalayın. Tavanın ısısı uygulanacak beze geçecektir.
4. Bezi tavadan çıkarın ve zarar görmemek için sıcaklığını görmek için parmaklarınızla hafifçe dokunun.
5. Bezin Sıcaklık uygunsa bezi doğrudan etkilenen bölge üzerinde kullanın. Eğer bez fazla sıcak ısındıysa, önce daha ince havlunun içine yerleştirin.

-Arpacık için Sıcak Kompres:
1. Komprese başlamadan önce ellerinizi sabunla yıkayın ve kompres üzerine herhangi bir mikrobun bulaşmasını önleyecektir.
2. Sobada ve su ısıtıcısı veya mikrodalga fırında sıcak su hazırlayın.
3. Yumuşak bezi ısıtılan su ile ıslatın.
4. Yavaşça suyun fazlasını sıkın ve arpacıklı gözün üzerine yerleştirin.
5. Uygulanan bezi sıcak tutmak için bu işlemi bir kaç dakikada bir tekrarlayın.

-Sıcak Su Şişesi ile Sıcak Kompres:
1. Sıcak su şişesinin etrafına ıslak bezi sarın.
2. Gözlerinizi kapayıp yüzünüze yerleştirin. Bu şekilde bez daha uzun süre sıcak kalacaktır.

-Pirinç taneleri ile Sıcak Kompres:
1. Temiz çorabı cam bir bardağın üstüne yerleştirin. Çorabın ağzının pirinçleri dökmek delik olmadığından emin olun.
2. Dikkatli şekilde pirinçleri çorabın içine dökün.
3. Çorabınızı pirinçlerin hiç birinin dökülmemesi için çorabın ucunu düğümleyin.
4. Bu düğümlenmiş pirinç kompresini mikrodalga fırına yerleştirin ve 40-45 saniye ısıtın. Ayarlanan zamanlama pirinç kompresin büyüklüğüne ve de mikrodalga fırının gücüne göre değişebilir. Bu nedenle en uygun zamanlamayı iyi ayarlayın.
5. Isındığında pirinç kompresi mikrodalga fırından çıkartın. Çorabın sıcaklığını dikkatli şekilde kontrol edin. Eğer çok sıcak ise, ısıyı eşit dağıtmak için bir kaç saniye boyunca hareket ettirerek sallayın. Bu şekilde sizin ihtiyaç duyduğunuz sıcaklığa kadar soğumasına yardımcı olacaktır.
6.Pirinç kompresi özenle vucudunuzdaki bölgeye uygulayın.

Kişilerde göz nezlesinin oluşum nedenleri şu şekildedir, Virüsler, Bakteriler, Alerjiler, Göz içine kimyasal madde sıçraması, Göz içine yabancı madde kaçmasıdır.  Belirti ve Bulgular Tek ya da her iki gözü de etkileyebilen göz nezlesinin belirti ve semptomları şu şekildedir, Kızarıklık, Kaşıntı, Göz içinde kumlanma hissi, Geceleri oluşan ve sabahları gözlerin açılmasını zorlaştıran göz çapakları, Göz yaşıdır. insanlarda göz nezlesi riskini artıran faktörler aşağıda belirtildiği şekildedir. Herhangi bir maddeye karşı alerjisi olan kişiler, Viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar, Kontakt lensler.

Hayatımızda hem çocuklarda hem de yetişkinlerde göz nezlesi, gözün kornea kısmının iltihaplanmasına yol açabilmektedir. Bu durum görmeyi de etkileyebilmektedir. Hekimler göz nezlesi tanısı koyabilmek için bazı verilere ihtiyaç duyarlar.  Bu verileri toplamak için ise şu belirtilen aşamaları sırasıyla uygulamaktadırlar. Öncelikle hastanın, sağlık ve hastalık öyküsü dinlenir. Kişilerde göz nezlesinin, daha sonra göz muayenesi yapılır. Ardından ise göz salgısından örnek alınır ve laboratuvara analiz için gönderilir. Analiz aşaması her zaman gerekli olmayabilir fakat hastada çok şiddetli şekilde göz nezlesi yaşanıyorsa, kornea etkilendiyse, tedaviye cevap vermeyen, tekrarlayan enfeksiyonlar yaşanmış ise analiz için göz salgısı gönderilmektedir.

Kişilerde göz nezlesinin tedavisinde, göz nezlesine neden olan durumun belirlenip, ona göre hareket edilmesi önemlidir. Bundan dolayı imsanlarda göz nezlesi tedavisi şu şekildedir, Alerji kökenli göz nezlesinin tedavisi; alerjik reaksiyonların kontrol altına alınabilmesi için, antihistamin ve mast hücre stabilizatörleri kullanılmaktadır.
******
İltihaplanmanın kontrol altına alınması için ise, dekonjestanlar, steroidler ve anti-iltihap göz damlaları kullanılmaktadır. İnsanlarda göz nezlesi Kimyasal konjonktivit durumunda gözleri tuzlu su ile yıkama ve topikal steroitler kullanılır, daha şiddetli kimyasal sakatlıklar acil tıbbi müdahale gerektirir. Dikkat edilmesi gereken alkali yanıkları göz içi hasarlara hatta gözlerin kaybına bile yol açabilir. Gözlerde kontakt lens kullananlar rahatsızlık esnasında lensleri çıkarmalıdır. Göz nezlesine kontakt lensler neden oluyorsa, göz doktoru lensleri veya dezenfeksiyon solüsyonunu değiştirmeyi önerebilir. Göz nezlesinin nüksetmesini engellemek için daha sık çıkarılarak kullanılması önerilerin başında Kişisel Bakım gelir.

İnsanlarda göz nezlesinin yayılmasını engellemek için temizliğe dikkat etmek gerekir. İnsanlarda göz nezlesi enfeksiyon teşhisi konduğu anda aşağıdaki adımlar takip edilmelidir: Ellerinizle gözlerinize dokunmayınız, Ellerinizi sık sık yıkayınız, günlük olarak havlunuzu değiştirin ve başkalarıyla ortak kullanmayınız, başkasının göz kozmetiklerini ya da kişisel göz bakım araçlarını kullanmayınız, Lens kullanımı konusunda doktorunuzun tavsiyelerini dikkate alınız. İnsanlarda göz nezlesi Bakteriyel ya da viral konjonktivitlerde rahatsızlığı azaltmak için gözün etkilenen kısmına sıcak kompres uygulamak etkili olabilir. İnsanlarda göz nezlesi Alerjik konjonktivitlerde gözlerinizi ovuşturmaktan kaçının. Sıcak kompres yerine soğuk kompres uygulayın. İnsanlarda göz nezlesi Antihistamin göz damlaları belirtileri hafifletmede etkilidir ve kayganlaştırıcı göz damlaları da alerjenin atılmasını sağlar.

ferhan bala

Hayata faydali olmak, Hayatta Mutlu olmaktir.

Yorumlar kapatıldı.

Paylaş
Paylaş