Borik Asit Göz Nezlesi, Kaşıntı, Kızarıklığa Faydalıdır

Kızarıklık, kuruluk, yanma hissi ve göz akıntısı gibi göz problemlerine iyi gelen borik asit, anti-bakteriyel ve anti-mantar özeliklere sahiptir. Ayrıca borik asit göz kaşıntısını dindirmekte ve gözleri dezenfekte etmektedir.

Temiz bir bardak kaynamış su içerisine 1 çay kaşığı borik asit ekleyiniz.
Bu karışımı göz banyosu veya pamukla göze uygulamak şeklinde kullanınız.
Daha sonra ılık su ile yıkayınız ve bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayınız.
Borik Asit kullanımı  genellikle böcek ilacı, koku giderici ve antiseptiklerde kullanılan suda çözünen, tatsız, kokusuz, havada kararlı ve beyaz kristaller şeklinde inorganik bir maddedir. Borik Asit erime noktası 169 santigrat derece, erime noktası 360 santigrat derece ve molekül ağrılığı 61.83’dür. Borik asidin özelliğinde  soğuk suda çözünürlüğü sıcak sudakinden azdır.

********

Suyun haricinde  Gliserin ve alkolde çözünür. Genel olarak 175 santigrat dereceye kadar ısıtılırsa su kaybederek metaborik şeklini alır. 175 santigrat dereceden biraz daha fazla ısıtıldığında tetraborik asit, daha çok ısıtıldığında ise camsı bor trioksit halini alır. Borik asit, sodyum peroksit ile reaksiyona girerse beyazlatıcı olarak kullanılan perokseborat elde edilir. Borik asit mineraller halinde bulunabilir fakat daha çok çözeltiler de bulunur. Ayrıyetten buhar püskürten volkanların yakınlarında da bulunur. Borik asit, laboratuvarlarda, bor halojenürlerin hidrolizinden elde edilir. Ticari amaçlı borik asit, boraks çözeltisine klorür ya da sülfürik asit ilavesiyle elde edilir. Ticari amaçlı borik asit %99.9 safkanlıktadır.  Kolemanitten Borik Asit Üretimi, Borik asit Türkiye’de, kolemanitten üretilmektedir.Üretimi, Kolemanitin sülfürik asit ile reaksiyona sokulmasından oluşmaktadır. Üretimde kolemanitin boyutu 0,2 mm şeklinde, değirmenlerde öğütülür. Öğütülmüş olan kolemanit, sülfürik asitle reaksiyona sokularak çözeltiye alınır. Bu reaksiyon 80-100 santigrat derecede gerçekleşir. Çözeltiye alındıktan sonraki aşamaları;

Filtrasyon; Kolemanit asit ile çözeltiye alındıktan sonra, kimyasal reaksiyon nedeniyle jips çamuru oluşmaktadır. Bu jips çamurunun ortamdan uzaklaştırmak için çözelti basınçlı filtrelerden süzülür. Bu sebeple iki aşamalı süzme yapılır. İlk aşamada tüm çözelti 15-20 dakika süzülür. İkinci aşamada ise basınçlı filtrede 3 saat kadar süzülür. İşlem sonunda oluşan madde havuza gönderilir. Kristalizasyon, Filtrasyondan sonra oluşan kolemanit çözeltisi, sabit bir debi ile kristalizatöre beslenir ve kristalizatöre gelen çözelti özel spreyler ile püskürtülerek, kristalizatöre yayılır. Bu şekilde, oluşan kristallerin genişliği arttırılarak, işlemin daha verimli ilerlemesi sağlanmış olur. Kristal boyutlarının etkilendiği etkenler; Beslenen çözeltinin hacmi, beslenme hızı çözelti içindeki katılar.  Santrifüj, Çözelti kristalizatöre 80-90 santigrat derece sıcaklıktan girdikten sonra 40-45 santigrat derece sıcaklıkta çıkarak santrifüje beslenir. Santrifüjde ise, çözelti kristallerinden ayrılır.
Kurutma, Santrifüjden çıkan kristaller nemlidir.

Bu yüzden akışkan yataklı kurutucularla kurutulur. Bu tarz kurutucular da, dışarıdan alınan hava, belli bir sıcaklığa gelinceye kadar ısıtıldıktan sonra, kurutucu için yerleştirilmiş olan malzemeye alttan verilir. Borik Asit Kullanım Alanları, Borik asidin en önemli kullanımı boron ve boraks bileşikleri gibi tuzların eldesidir. Yanmaz kumaşlarda, ısıya dayanıklı camlarda, deri üretiminde, elektroliz banyolarında, çelik sertleştiride ve porselen parlatma da kullanılır.

Aktiviral ve antiseptik etikisi vardır. Sulu çözeltileri göz damlalarında, gargaralar da, kozmetiklerde ve cilt losyonlarında kullanılır. Borik asit ve tuzları, birçok ticari böcek öldürücü ve ahşap  koruyucuların bileşenlerindendir. Kozmetik ve ilaçlarda borik asit pH tamponu, emülsifiye edici ve orta derecede antiseptik olarak kullanılır. Merhemler, banyo tuzları, şampuanlar ve kremlerde kullanılır.
******
Seramik sanayisinde, seramiklerin yüzeylerinin kaplama malzemelerinin akışkanlıklarını arttırmada, yoğunluklarını ve doygunlaşma ısılarını düşürmede kullanılır. Selülozik maddelerin ateşe dayanıklılığını arttırır.

Gübrelerde kullanılan ortoborat yapımında ya da istenmeyen otların temizlenmesi amacıyla tarım ilacı yapımında kullanılır. Nikel kaplamada elektrolit olarak kullanılır. Ahşap malzemelerin korunmasında kullanılır. Kauçuk, kereste, deri, nişasta ürünlerinde koruyucu olarak kullanılır. Borik asit aynı zamanda borasis asit olarak bilinir. Ortoborik asit ya da acidyum boryum genellikle antiseptik, böcek ilacı ve koku gidericilerde kullanılan beyaz kristal renkli, suda çözünen bir inorganik asittir.Formül: H3BO3
Yoğunluk: 1,44 g/cm³
Molar kütle: 61,83 g/mol
Erime noktası: 170,9 °C
Kaynama noktası: 300 °C
İçinde çözündüğü madde: Su
IUPAC numarası: Trihydrooxidoboron, Boric acid

İnsanda göz nezlesi nedeniyle yaşanan kaşıntının ve şişkinliğin giderilmesine yardımcı olmaktadır (özellikle de alerjik göz nezlesinde). Ilık kompres ise, gözleri yatıştırmak için ve İnsanlarda göz nezlesi faydalıdır. Gözde Kaşıntı, Kızarıklık ve Göz Nezlesine Soğuk kompres genellikle yararlıdır.  Bu kompres işlemleri aynı zamanda, gözlerdeki çapaklanmayı ve kirpiklerdeki kurumayı da önlemektedir. Bununla temiz bir parça bezi soğuk veya ılık su içine daldırın ve gözlerinizin üzerine koyunuz. Böylece bu şekilde 5-10 dakika bekleyiniz ve bu işlemi günde 3-4 defa yapınız.

Özellikle de sadece bir gözde enfeksiyon varsa, aynı bez parçasını her iki göze de uygulamayın. Vucudunuzda ağrı, burkulma, arpacık, stres, huzursuzluk, ya da kas krampları sebep ne olursa olsun, basit bir sıcak kompres ağrınızı azaltacaktır. Şimdi evde sıcak kompres yapmanın bir kaç etkili yolunu söyleyeceğiz.  Kompres için kullandığınız suya bir kaç damla esansiyel yağ ekleyin. Böylece şişlikten gelen ağrıyı rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

Gözleriniz veya hassas bölgeleriniz söz konusu olduğunda sıcaklık konusunda ekstra dikkatli olmalısınız. Yanıklara sebebiyet vermemek için uzun süre aynı bölgeye uygulamamaya dikkat edin. Sıcak kompres dahil her türlü ev reçetesini uygulamak için öncelikle doktorunuza danışın.Güller açılır açılmaz toplanan taze gül yaprakları cam kavanoza 1 litre suyun içine  konur. Ağzını kapatıp güneş görecek şekilde 7 gün bekletilir.

ferhan bala

Hayata faydali olmak, Hayatta Mutlu olmaktir.

Paylaş
Paylaş