Yumurta Enfeksiyona Karşı Koruma Sağlar.

Yumurta Enfeksiyna Karşı Koruma Sağlar.
Sağlığımız için Yumurtanın anne sütünden sonra besin içeriği bakımından en zengin besin olduğu,herkesçe bilinen bir olgudur. Sağlığımız için İnsanın ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içinde bulundurur. Sağlığımız için Yumurta, besinlerde bulunan en zengin proteinlere sahiptir. Sağlığımız için Yumurta insanın vücudunda salgılanamayan ve dışarıdan alınması zorunlu olan proteinleri barındır. Sağlığımız için bunlara elzem amino asitler denir.Sindirilebilirliği yüksek olan bu besinde, bulunan tüm besin içeriği vücutta kullanılır ve vücut proteinlerine dönüştürülür. Sağlığımız için Çocukların protein ihtiyacının yarısının hayvansal kaynaklı besinlerden sağlanmasının uygun olduğunu söyleyen uzmanlar, büyüme ve gelişme için çocukların Sağlığımız için Yumurta tüketiminin gerekliliğini vurgulamaktadırlar.

Sağlığımız için bir Sağlığımız için Yumurta 77 kalori, 6 gram protein ve 5 gram sağlıklı yağ ve aynı zamanda hatırı sayılır miktarda D, E, K, B6 vitaminleri, kalsiyum ve çinko içerir. Ayrıca aşağıda anlatacağım gibi sağlık için çok önemli bazı eser maddeler de Sağlığımız için Yumurta da bulunur. Sağlığımız için Yumurta gerçekten ihtiyacımız olan her şeyi az veya çok içeren muhteşem bir gıdadır. Bu rakamlar ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) 4 yaşından büyükler için önerdiği 2000 kalorilik beslenme programı temel alınarak oluşturulmuştur. D vitamini provitamin olarak bulunan bir vitamin olup güneş ışınları ile aktive olan bir yapıya sahiptir.

Sağlığımız için Yumurta sarısı ise D vitamini bulunduran nadir besinlerden biridir. Güneş ışığından faydalanma ve Sağlığımız için Yumurta tüketimi ile çocuklarda kemik gelişimine etkili bir katkı sağlanabilir. Kemik bozukluğu engellenir. Vücudumuzu zararlı maddelerden koruyan E vitamini de barındıran Sağlığımız için Yumurta, E vitamini açısından da zengindir. E vitamini oksidasyonu sağlayarak zararlı maddelerden korunmayı sağlar.Sağlığımız için Yumurta B2 vitamini bakımından zengindir.

B2 vitamini deri ve göz sağlığı için gerekli olan bir vitamindir. Üstelik bazı besinlerin enerjiye dönüştürülmesinin sağlanabilmesi için B grubu vitaminlere ihtiyaç duyulur. Sağlığımız için Yumurtada bulunan bir diğer maddeden bahsedelim. Sağlığımız için Yumurtada bulunan kolin, beyin sağlığı için gerekli bir besin olup beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesi için gereklidir. Sağlığımız için Yumurtanın içerdiği faydalı maddeler sadece bu kadarla sınırlı değildir. okul başarısı ve öğrenme kabiliyetinde düşüşler göze çarpar. Sağlığımız için Yumurtanın bir diğer güzel ve özel özelliği ise içinde C vitamini olmadığı halde C vitaminin emilimini arttırmasıdır.  Sağlığımız için Yumurtanın vitamin içeriğinin yanında, ciddi bir mineral potansiyeli taşıdığı da bilinmektedir. Demir ve çinko ise bu minerallerin başında gelen minerallerdir. Demir kan yapımı için gereklidir. Kan demir içerikli bir yapı olduğu için demir vücudumuz için çok önemli ve gerekli bir mineraldir. Demir eksikliği kansızlığa neden olur. Bunun yanında büyüme ve gelişmeye yardımcı, hastalıklara karşı koruyucu görev görür. Demir eksikliği görülen çocuklarda öğrenme güçlükleri oluşur, C vitaminin zengin olduğu besinlerle tüketildiğinde C vitamininden sağlanan verimi arttırır.

C vitaminin yapısında bulunan demir emilimini arttırır. Sağlığımız için Yumurtadaki çinko ise büyüme, gelişme ve bağışıklık sistemi için önemli bir içeriktir. Vitamin ve mineral açısından zengin oluşuna karşın yağ açısından fakirdir. İçerisinde çok az miktarda yağ bulunur. Sağlığımız için Yumurtada bulunan yağ miktarı 4.5 gram ve bu yağın 1.5 gramı doymuş yağ asitleridir. Kalan kısım doymamış yağ asitlerinden oluşur. “Kolesterol” kelimesini duyduğumuzda genellikle aklımıza “ilaç, kalp krizi, damar tıkanıklığı” gibi olumsuzluklar gelir.

Ancak gerçekte kolesterol vücut sisteminin önemli bir parçasıdır ve her bir hücre için önemli bir rol oynamaktadır. Kortizon, testosteron, östrojen gibi hormonların üretiminde kullanılan kolesterol olmasaydı bizde olmazdık. Bu konuda avantajlıyız çünkü karaciğerimiz vücudun ihtiyaç duyduğu kolesterolü üretebiliyor. Yani gıdalarla almasak bile sistemimizde her zaman yeterli miktarda kolesterol bulunuyor. Kolesterol bakımından zengin gıdalar tüketildiğinde ise karaciğerimiz daha az kolesterol üreterek toplam kolesterol miktarını dengeliyor. Son yıllarda yapılan araştırmalarda, uzun bir süredir yüksek kolesterol ile birlikte anılan Sağlığımız için Yumurtanın aslında kötü kolesterolün yükselmesinde o kadar da etkili olmadığı yönünde sonuçlar elde ediliyor.

Bu araştırmaların ortak sonucu Sağlığımız için Yumurtanın her insanda aynı etkiyi yaratmadığı ve her gün Sağlığımız için Yumurta yiyenlerin %70’inin toplam ve LDL kolesterol seviyesinde herhangi bir değişim gözlemlenmediği yönünde. Geri kalan %30’da ise toplam kolesterolde artış görülmüş. Ayrıca düzenli olarak Sağlığımız için Yumurta yiyenlerin HDL yani “iyi kolesterol” seviyelerinde artış gözlemlenmiş. Sonuç olarak Sağlığımız için Yumurta iyi kolesterolü yükseltirken Sağlığımız için Yumurta yiyenlerin %70’inde kötü kolesterol ve toplam kolesterol yükselmiyor. Burada önemli olan nokta kolesterol ilacı kullanıyorsanız geri kalan %30’un içinde olabileceğiniz ihtimalini göz ardı etmeyerek Sağlığımız için Yumurta tüketmeye başlamadan önce doktorunuza danışmanız. Yağ deyince akla gelen kolesterol açısından Sağlığımız için Yumurtayı incelemek gerekirse, beyazında kolesterol ve yağ olmadığı görülür. Fakat buna karşın sarısında 213 miligram kolesterol bulunur. Besinlerdeki kolesterol oranının kandaki kolesterolü arttırdığı düşüncesi ile Sağlığımız için Yumurtadan uzak durulmuştur. İnsanlar bu nedenle Sağlığımız için Yumurta tüketimini azaltmıştır.

Sağlığımız için Yumurta sağlık için gereklidir; fakat Sağlığımız için Yumurta satın alırken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Satın aldığınız Sağlığımız için Yumurtaların marketlerde buzdolabında saklanmış olmasına dikkat ediniz. Çatlak ve kırık Sağlığımız için Yumurtaları satın almayınız. Sağlığımız için Yumurtaları buzdolabında saklayınız. Kalitesini kaybetmemesi için birkaç hafta içinde tüketiniz. Sağlığımız için Yumurta bayatladıkça su ve karbondioksit kaybeder ve ağırlığı azalır. Bu bilgi bayat ve taze Sağlığımız için Yumurtayı ayırt etmek için kullanılabilir. Sağlığımız için Yumurta, sucukla birlikte nefis bir kahvaltının vazgeçilmezi ve hamur işlerinin olmazsa olmazıdır. Bilhassa büyüme çağındakilere çok faydalı olması da Sağlığımız için Yumurtayı çok değerli bir gıda yapan bir başka sebep.

Böyle iken Sağlığımız için Yumurtanın faydaları nelerdir, sorusunun akıllara gelmesi çok normal. Sağlığımız için Yumurta hakkında merak edilenleri bir nebze olsun cevaplayabilmek için biz de bu yazımızda Sağlığımız için Yumurtanın faydaları mevzusuna değindik. Bunun için ilk olarak ortalama 63 gram ağırlığındaki Sağlığımız için büyük boy bir tavuk Sağlığımız için Yumurtasının besin değerine göz attık. Sağlığımız için Yumurtanın Besin Değeri Ağırlıkça yarısı sudan oluşan bir Sağlığımız için Yumurtada 90 kalori vardır ve bunun dörtte üçü Sağlığımız için Yumurta sarısında bulunur. Sağlığımız için Yumurta sarısı, hem doymuş hem de doymamış yağ asitlerinden oluşan toplam 6 gram yağ içerir.

Sağlığımız için Yumurtada şeker ve karbonhidrat hiç yoktur. Sağlığımız için Yumurtayı değerli bir gıda maddesi yapan şey ise herşeyden önce protein içeriğidir. Sağlığımız için Yumurta Proteini 63 gram gelen büyük boy bir tavuk Sağlığımız için Yumurtası ortalama 8 gram protein ihtiva eder. Yetişkin bir insanın her 1 kg’lik vücut ağırlığı için günde 0,8 gram protein alması gereklidir. Yani 80 kg. iseniz günde 64 gram protein gerekir. Büyüme çağındaki çocuklar, hamileler ve emziren anneler için ihtiyaç biraz daha fazladır. Sağlığımız için Yumurta, bu ihtiyacı karşılamaya gayet hesaplı bir katkı sağlayabilecek bir gıdadır. Sağlığımız için Yumurtanın mükemmel bir protein kaynağı olması sadece bol protein içermesinden değil, aynı zamanda içerdiği proteinin iki özelliğinden kaynaklanır. Protein, Sağlığımız için Yumurtanın en büyük özelliklerinden biri kırmızı ete oranla çok daha ucuz bir “kaliteli” protein kaynağı olması.

1 orta boy Sağlığımız için Yumurta 5.5 gram protein içeriyor ve bu miktar günlük protein ihtiyacının %11’ini karşılıyor. Illinois Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre Sağlığımız için Yumurta özellikle sporcularda kas kitlesinin artması ve enerjinin korunması için tüketilebilecek en faydalı besinlerden biri. Aynı araştırma haftada Sağlığımız için 6 adet Sağlığımız için Yumurta yemenin vücudun enerji üretimini belirgin oranda arttırdığını ortaya koyuyor. Birincisi Sağlığımız için Yumurta proteini tam proteindir. Proteinler, amino asit adı verilen yaklaşık yirmi çeşit yapı taşından oluşur ve bunların bir kısmı diğer amino asitler kullanılarak vücudumuzda üretilebilirken dokuz amino asit vücutta üretilemez ve besinlerden alınması şarttır. Bunlar, esansiyel amino asitlerdir ve bunların hepsini birlikte içeren gıdalara tam protein denir.

Sağlığımız için Yumurtanın içinde A, B, D ve E vitaminleri bulunmaktadır. Diğer birtakım vitaminleri de içerir. A vitamini Sağlığımız için Yumurtanın sarı kısmında bulunan bir vitamindir. Özellikle gözler için faydalı olan bu vitamin, kemik gelişiminin sağlıklı oluşunu ve diş sağlığı için de gerek duyulan bir vitamindir. Enfeksiyona karşı koruma sağlar, solunum sistemini ve sindirim sistemini güçlendirir. Bağışıklığa katkı sağlar.

Sağlığımız için Yumurtanın Besin Değeri 1 orta boy çiğ Yumurta (44 gr)
63 kalori
4 gr yağ
32.6 mg omega 3 yağ asidi
505 mg omega 6 yağ asidi
110 mg kolin
33.4 gram su
186 mg kolesterol (günlük ihtiyacın %62’si)
5.5 gr protein (günlük ihtiyacın %11’i)
214 IU A vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü)
15.4 IU D vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü)
0.4 mg E vitamini (günlük ihtiyacın %2’si)
0.2 mg riboflavin (günlük ihtiyacın %2’si)
0.1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın %3’ü)
20.7 mcg folat (günlük ihtiyacın %5’i)
0.6 mcg B12 vitamini (günlük ihtiyacın %9’u)
23.3 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %2’si)
0.8 mg demir (günlük ihtiyacın %4’ü)
5.3 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %1’i)
84 mg fosfor (günlük ihtiyacın %8’i)
59 mg potasyum (günlük ihtiyacın %2’si)
61.6 mg sodyum (günlük ihtiyacın %3’ü)
0.5 mg çinko (günlük ihtiyacın %3’ü)
13.9 mcg selenyum (günlük ihtiyacın %20’si) içerir.

Sağlığımız için Yumurta dünyanın en besin dolu yiyeceklerinden biridir Sadece bir Sağlığımız için Yumurta inanılmaz miktarda protein, vitamin, mineral ve diğer eser maddeleri içerir. Sadece 1 adet büyük  Yumurta:
B12 Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %9’unu
B2 Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %15’ini
Folate: Günlük ihtiyacınızın %5’sini
A Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %6’sını
B5 Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %7’sini
Selenyum: Günlük ihtiyacınızın %22’sini
Fosfor: Günlük ihtiyacınızın %9’unu karşılar.

Bir başka deyişle Sağlığımız için Yumurtadaki protein vücudunuz bütün ihtiyacını tek başına karşılayabilecek niteliktedir. İkincisi, Sağlığımız için Yumurta proteini biyolojik değeri en yüksek doğal proteindir. Biyolojik değer, belli bir gıdadaki proteinin yüzde kaçının vücutta emilip kullanılabildiğini gösterir ve Sağlığımız için Yumurta için bu değer yüzde 94’tür. Bu yüzden Sağlığımız için Yumurta, protein kalitesi açısından en üst standart kabul edilmektedir. Bir Sağlığımız için Yumurtada bulunan proteinin yarısından biraz fazlası beyazında geri kalanı da sarısındadır. Sağlığımız için Yumurtanında akında hiç yağ bulunmadığı ve nerdeyse tamamen protein ve sudan ibaret olduğu için yağ yakıp kas yapmak isteyen sporcular bazen sadece Sağlığımız için Yumurta beyazı yemeyi tercih ederler. Öte yandan Sağlığımız için Yumurta sarısı da başka besin maddeleri açısından çok zengindir. Sağlığımız için Yumurtada Hangi Vitaminler Var? Sağlığımız için Yumurtada çeşitli vitaminler vardır ve bunlar Sağlığımız için Yumurtanın sarısında bulunur. Sağlığımız için Yumurtadaki A vitamini miktarı ilk bakışta az gibi bözükmektedir ama Sağlığımız için Yumurtadaki A vitamini havuç gibi bitkilerdekinden daha faydalı olduğu için bir Sağlığımız için Yumurta yetişkin bir insanın günde alması gereken A vitamini değerinin onda birini içerir. Bir Sağlığımız için Yumurta ayrıca bir ergen veya yetişkinin günlük D vitamini ihtiyacını en az yüzde onunu karşılar.

Bilindiği üzere D vitamini büyüme ve kemik sağlığı açısından vazgeçilmez olduğu gibi hastalıklara karşı direnci artırmaktadır. Sağlığımız için Yumurtada B grubu vitaminlerinden B2, B5, B6, folik asit ve B12 vitamini bulunur. B vitaminleri metabolizmanın düzenlenmesi için gereklidir ve özellikle B12 vitamini sinir sistemi ve kan hücrelerinin üretilmesi gibi hayati görevler yapar. Bir Sağlığımız için Yumurta B12 vitamini ihtiyacının üçte birini karşılayarak beslenmenize yeri doldurulmaz bir katkı sağlar. Sağlığımız için Yumurtada C vitamini ve K vitamini ise yoktur. Selenyum insan vücudunda kullanılan minerallerden birisidir. Çeşitli faydaları olan selenoproteinler ve bazı antioksidanların üretilmesini sağlar. Sağlığımız için Yumurta selenyum açısından zengindir ve bir Sağlığımız için Yumurta günlük ihtiyacın üçte birinden fazlasını sağlayabilir. Sağlığımız için Yumurtada bunun dışında fosfor, demir, çinko ve az miktarda kalsiyum bulunur.

Kolin Sağlığımız için Yumurta kolin adlı organik maddeyi en çok içeren gıdalardan birisidir. Kolin bedenimizde kendi başına işe yaradığı gibi betain adlı başka bir maddenin de üretilmesini sağlar. Kolin ve ondan sentezlenen betain, vücudumuzun sağlığı açısından çok yönlü etkilere sahiptir. Araştırmalara göre, kolin ve betain; kalp ve dolaşım sistemi sağlığına katkı sağlar, beyni ve algıyı kuvvetlendirir, karaciğer yağlanmasını engeller, böbreklerin düzgün çalışmasını sağlar, kas dokularını korur ve sinir iletilerinin kaslara aktarılmasına yardımcı olur. Yetişkin bir insanın günde ortalama 500 mg kolin alması gerekmektedir ve büyük bir Sağlığımız için Yumurtada bunun tam olarak üçte biri mevcuttur. Sağlığımız için Yumurtada Omega3 varmı? Sağlığımız için Yumurtada 30-40 mg omega3 bulunur ama bu çok az bir miktardır. Şöyle ki 100 gram hamsi yeseniz en az bir gram omega3 alırsınız yani Sağlığımız için Yumurtanın 25-30 katı.

Bu yüzden Sağlığımız için Yumurta omega3 açısından pek zengin bir gıda sayılmaz. Bununla beraber doğal ortamda yaşayan tavukların Sağlığımız için Yumurtası veya özel yemlerle beslenen tavuklarun Sağlığımız için Yumurtasında biraz daha fazla omega3 bulunması mümkündür. Ancak bu fazlalığın ne kadar olduğunu tam olarak ölçmek de oldukça güçtür. Sağlığımız için Yumurta Zayıflatırmı? Cevap evet. Sağlığımız için Yumurta o kadar doyurucu bir besindir ki Sağlığımız için Yumurta yedikten sonra gün boyu daha az acıkırsınız ve daha az kalori alırsınız. Bu konudaki bir deneyde diyet yapan insanlar iki gruba ayrılmış ve bir grup, kahvaltıda hamur işi yerine Sağlığımız için Yumurta yemiştir. Sonuçta kahvaltıda Sağlığımız için Yumurta yiyenlerin gözle görülür şekilde daha çok kilo verdiği görülmüştür.

Kolesterol: Kaç Sağlığımız için Yumurta Yemeliyiz? 1 Vitamin K Doğal Sağlığımız için Yumurta akında hiç kolesterol yoktur ama sarısı kayda değer miktarda kolesterol içerir. Geçmişte kolesterollü gıdalar tüketmenin kalbe zararlı olduğu düşünülüyordu ve bu yüzden beslenme uzmanları Sağlığımız için Yumurtayı tavsiye etmiyordu. Yakın zamanda yapılan araştırmalar ise kalp hastalığı riskini artıranın kolesterollü gıdalardan ziyade doymuş ve trans yağlar olduğunu ortaya koymuştur. Sağlıklı insanların haftada yedi Sağlığımız için Yumurtaya kadar yemesinin bir sağlık riski oluşturmadığı kabul edilmektedir. Yine de; yüksek kolesterol, şeker hastalığı ve kalp hastalığı riski taşıyanlar beslenme programlarına Sağlığımız için Yumurtayı dahil etmeden önce doktora danışmalıdır. Sağlığımız için Yumurtanın Başka Zararları Olabilir Mi?

Gıda zehirlenmelerinin sorumlusu yiyeceklerden birisi Sağlığımız için Yumurtadır. Bu yüzden bozuk Sağlığımız için Yumurta yememeye özen göstermeliyiz. Sağlığımız için Yumurtayı suya koymak bayat mı taze mi olduğunu anlamaya yardımcı olabilir çünkü bayat Sağlığımız için Yumurta içinde biriken gaz yüzünden suya batmaz. Ancak daha güvenilir bir yol son kullanma tarihine bakmak. Son kullanma tarihi geçmiş veya kırık Sağlığımız için Yumurtaları yemeyiniz ve Sağlığımız için Yumurtaları buzdolabında veya uygun serin yerlerde saklamaya gayret ediniz.

Sağlığımız için Yumurta alerjisine gelince, en sık görülen alerji türlerinden birisidir. Deride kaşıntı ve kızarıklık en yaygın belirtisi olup çocuklarda daha çok görülür. Böyle birşeyden şüphelenenlerin doktora gitmesi gerekir. Sağlığımız için Yumurta Kabuğu Yenir Mi? Sağlığımız için Yumurta kabuğu kalsiyum açısından son derece zengin olduğu için kabukları toz haline getirip yemeklere katarak tüketenler vardır. Ancak Sağlığımız için Yumurta kabuğu tavuk dışkısı ve bakteriler içerebilir, iyice toz haline gelmeyen Sağlığımız için Yumurta kabukları keskin olabilir ve Sağlığımız için Yumurta kabuğu tozu boğaza kaçabilir. Bu gibi risklerden dolayı Sağlığımız için Yumurta kabuğunu yemeyi denemek o kadar da iyi bir fikir olmayabilir. 

Çiğ Sağlığımız için Yumurta Yenir Mi? Tüm yiyecekler pişince besinlerin bir kısmı ölür. Çiğ Sağlığımız için Yumurtadaki vitaminler de pişmiş Sağlığımız için Yumurtadan birazcık daha fazladır. Ancak bu durum protein için geçerli değildir. Çiğ Sağlığımız için Yumurtadaki protein vücutta tam olarak sindirilmez. Üstelik çiğ Sağlığımız için Yumurtada salmonella ve başka bakteriler olabilir ve besin zehirlenmesi riski yüksektir. Bu yüzden çiğ Sağlığımız için Yumurta yemek doğru değildir. Sonuçta Sağlığımız için Yumurta Yiyin Miktarı abartılmadığı sürece, sağlıklı bir insan için Sağlığımız için Yumurta dengeli ve iyi beslenmenin bir parçasıdır. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar Sağlığımız için Yumurta yemenin faydasını görecektir.

Bu yüzden Sağlığımız için Yumurtayı evinizden eksik etmemek ve düzgünce saklayıp iyi pişirerek tüketmek yerinde olacaktır, diyebiliriz. Kolesterole etkisi nedeniyle en çok tartışılan gıdalardan biri olan Sağlığımız için Yumurta son yıllarda “faydalı” gıdalar arasındaki yerini yavaş yavaş geri almaya başladı. Sağlığımız için Yumurtanın kötü şöhretinin nedeni içerdiği kolesterol miktarıdır. Ancak günümüzde yapılan araştırmalar Sağlığımız için Yumurtada bulunan kolesterolün kötü kolesterolü yükseltmediği ve aksine iyi kolesterolü yükselttiğini ortaya koyuyor. 1 orta boy Sağlığımız için Yumurta yaklaşık 186mg kolesterol içeriyor. Bu miktar sağlıklı bir kişinin 1 günde alması gereken kolesterol miktarının yaklaşık yarısı. Yani günde 1 Sağlığımız için Yumurta yemek yüksek kolesterole neden olmuyor ancak, kolesterolün tehlikeli boyutlara çıkmaması için gün boyu tükettiğiniz Sağlığımız için Yumurta dışındaki gıdalara da özen göstermelisiniz. Yüksek kolesterol nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız ve Sağlığımız için Yumurta yiyip yememek konusunda tereddütte kalıyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz.

Omega 3 Kalp hastalıkları, kanser, artrit gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini düşüren omega3 yağ asitleri genel sağlığımızı korumak için kritik öneme sahiptir ancak vücudumuz tarafından üretilmez. Eksikliğinde halsizlik, hafıza zayıflığı, cilt kuruluğu, kalp hastalıkları ve kan dolaşımının zayıflaması gibi sorunlara neden olan omega 3 Sağlığımız için Yumurtada önemli oranda bulunmaktadır. 1 orta boy Sağlığımız için Yumurta (omega 3 ile zenginleştirilmemiş normal Sağlığımız için Yumurta) 32.6 mg omega 3 yağ asidi içerir.
Kolin ve Sağlığımız için Yumurta, B kompleks vitaminlerinden biri olan ve vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirmesi için oldukça önemli bir bileşen olan “kolin” bakımından en zengin gıdalardan arasında yer almaktadır. Yetişkin erkekler için 550mg, kadınlar içinse 450mg günlük kolin alınması önerilmekle birlikte ortalama bir diyette genellikle bu rakamın altında kalınmaktadır. Hücre yapısının korunması, sinir hücreleri arasında iletişimin korunması, yağların kan yoluyla karaciğere taşınması gibi önemli fonksiyonları olan kolinin eksikliğinde damar tıkanıklığı, karaciğer hastalıkları ve nörolojik hastalıkların riski artmaktadır. 1 adet büyük boy Sağlığımız için Yumurta ortalama 80-100mg kolin içerir. 

Her Sağlığımız için Yumurta Aynı Değil Markette Sağlığımız için Yumurta reyonuna gittiğinizde pek çok farklı Sağlığımız için Yumurta çeşidiyle karşılaşabilirsiniz. Sağlığımız için Yumurtalar, üretildikleri tavuk çiftliğinin koşullarına ve hayvanların beslenme şekline göre farklılaşır. Geleneksel Sağlığımız için Yumurtalar: Standart ve en ucuz market Sağlığımız için Yumurtasıdır. Bu Sağlığımız için Yumurtalar çoğunlukla gün ışığı görmeyen, vitaminlerle (bazen antibiyotik ve hormonlarla) gelişim süreci hızlandırılan tavuklardan elde edilmektedir.. Omega 3 Bakımından Zenginleştirilmiş Sağlığımız için Yumurtalar Geleneksel tavuk çiftlikleriyle aşağı yukarı aynı koşullardaki çiftliklerde üretilir. Ancak hayvanların beslenmesinde keten tohumu gibi omega 3 bakımından zengin yemler kullanılır. Omega 3 bakımından zenginleştirilmiş Sağlığımız için Yumurtalarda normal Sağlığımız için Yumurtanın 5 katına kadar daha fazla omega 3 bulunur. Serbest gezen tavuğun Sağlığımız için Yumurtası ile geleneksel Sağlığımız için Yumurta arasındaki en önemli fark besin değeridir. Gezen tavuk Sağlığımız için Yumurtası normal Sağlığımız için Yumurtaya göre 3 kat daha fazla E vitamini, 1.5 kat daha fazla A vitamini, 7 kat daha fazla beta karoten, 3 kat daha fazla omega 3, 1/3’ü kadar kolesterol içerir.

Ayrıca Sağlığımız için Yumurta gerçekten yiyebileceğiniz en sağlıklı, en muhteşem gıdalardan biri. Ama ne yazık ki uzun bir süre boyunca Sağlığımız için Yumurta sağlıksızdır denilerek insanlar korkutuldu. İnsanlar pek çok konuda yanlış bilimsel bilgilerle korkutulduğu gibi oldukça sağlıklı olan Sağlığımız için Yumurta, kırmızı et, Hindistan cevizi yağı gibi gıdalar da “kalp hastalığına neden oluyor” yalanıyla yıllarca kötülendi. Oysa son yapılan araştırmalar bunların gerçek olmadığını ve bu saydığım gıdaların ve özellikle de Sağlığımız için Yumurtanın inanılmaz sağlıklı bir gıda olduğunu gösteriyor. İşte Sağlığımız için Yumurtayı muhteşem bir yiyecek yapan gerçekler bunlar gözüksede gelecek zamanda daha ne gibi faydaları çıkar bilinmez. sağlıklı bir gıda. Üstelik ucuz ve kolay bulunabiliyor. Bol bol Sağlığımız için Yumurta tüketmeye çalışın.

Taze Tavuk Yumurtanın içeriğindeki zengin E vitamini oranı, oksidasyonu önleyici etkisi sayesinde vücudu zararlı toksin maddelere karşı korur. İçeriğindeki çinko minerali özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için çok önemlidir. Hayvansal bir gıda olan Taze Tavuk Yumurta, anne sütünden sonra insanın gereksinimi olan bütün besinleri bünyesinde bulunduran tek gıdadır. Taze Tavuk Yumurta tüm gıdalar içerisinde en kaliteli proteini içeren bir besin olup. Taze Tavuk Yumurtadaki proteinde insan bünyesinde sentezlenemeyen ve gıdalar ile dışarıdan alınması gerekli olan “amino asitler” mevcuttur. Taze Tavuk Yumurta Çok düşük miktarda yağ içeren Taze Tavuk Yumurta başta A, D, E, B vitaminleri ile diğer çeşitli vitaminleri, demir ve çinko gibi sağlığımız için çok önemli olan mineralleri de büyük miktarlarda içerir. Taze Tavuk Yumurta sarısında bulunan A vitamini gözlerin iyi görmesini sağlar, kemik gelişimi ve sağlıklı dişler için gereklidir. Hücrelerin gelişmesine yardımcı olur. Solunum ve sindirim sistemlerinin sağlıklı çalışmasını ve insan vucudundaki enfeksiyonlara karşı direnç göstermesini sağlayarak bağışıklık sistemine destek verir. D vitamini vücuttaki kalsiyumun kullanılmasına destek olur.

Taze Tavuk Yumurta sarısı, D vitamini sağlayan ender gıdalardan biri olup, güneş ışınlarından yeterli oranda yararlanılması şartıyla özellikle çocuklardaki D vitamini eksikliğine bağlı kemik bozukluğu hastalıklarını önlemeye yararlıdır. Bilimsel bir incelemeye göre her gün yenen 1 Taze Tavuk Yumurta içeriğindeki Kolin, Lutein ve Zezantin maddeleri nedeniyle hafızayı güçlendirmeye iyi gelir. Zengin B2 vitamini içeren Taze Tavuk Yumurta, deri ve göz sağlığı için çok insana yararlıdır. Taze Tavuk Yumurtada bulunan kolin maddesi, beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynamakta olup, Zezantin ve Lutein maddeleri de hafızayı güçlendirmeye iyi gelir. Taze Tavuk Yumurtanın içinde bolca bulunan ve vücudun kan yapımı için gerekli olan Demir yetersiz oranda alındığında kansızlık (anemi) hastalığı meydana çıkar. Demir; Büyüme, gelişme ve bağışıklık koruma sağladığından, demir eksikliği olan çocuklarda öğrenme zorluğu ortaya çıkabilir. (Taze Tavuk Yumurtada C vitamini olmamasına rağmen C vitamini içeren bir gıdayla yenilirse bünyesindeki demirin kolayca emilimini artırmış olursunuz.) İçeriğindeki çinko minerali özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için çok önemlidir.

Seksüel olarak aktif erkeklerde bakterinin bulaş yolu üretradır. Öncelikle üretrayı tutan ve cinsel yolla bulaşan gonore ve klamidya gibi bakteriler en sık görülen hastalık etkenleridir. İdrar yaparken yanma ve akıntı şeklinde üretra insan vucudundaki enfeksiyonu belirtilerini takiben orşiepididimit gelişir. Bazen bakteriler üretra insan vucudundaki enfeksiyonu yapmadan direkt olarak epididim ve testise de ulaşabilir.

Homoseksüel erkeklerde ise anal ilişkiye bağlı olarak bağırsak kökenli bakteriler ve Haemophilus influenzae isimli mikroorganizma insan vucudundaki enfeksiyon kaynağı olabilir. 35 yaş üzerindeki erkeklerde cinsel yolla bulaşmayan ama idrar yolu insan vucudundaki enfeksiyonuna ya da prostat iltihabına neden olan bakteriler hastalık etkenidir. İnsan vucudundaki enfeksiyona neden olan bakteriler kan yolu ile epididime ulaşabilirler, bunun tipik örneği tüberküloz hastalarında görülen tüberküloz epididmittir.

İyi huylu prostat büyümesi ve üretra darlığı gibi aşağı idrar yollarında anatomik bozukluğu olan ya da bu bölgelerden operasyon veya girişim geçirenlerde ve sonda taşıyanlarda orşiepididimit ortaya çıkabilir. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlarda veya AIDS hastalarında virüslere bağlı epdidimoorşit ortaya çıkabilir. Kalp ritim bozukluğu şifasinde kullanılan amiodaron isimli ilaç epididim baş kısmında birikerek kimyasal epididimite neden olabilir. Ağır kaldırma ile ortaya çıkan basınç artışı sırasında steril idrarın idrar yollarından epididime geri akımı ile kimyasal epididimit gelişebilir. Aşırı cinsel heyecan sonrasında epididmit ortaya çıkabilir. Hastaların bir kısmında ise hastalığın nedeni bilinemez.

indeks: Enfeksiyon, Bağışıklık, İmmünite, Dizanteri, Çiçek hastalığı, Kuşpalazı, Difteri, Grip, Sarılık, İshal, Kabakulak, Kuduz, Mantar, Şarbon, Tenya, Tifo, Tetanoz, Uyuz, Veba, Zona hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, Kanda enfeksiyon çıkması, bakteri, virüs, mantar, parazit, Yeşil çay, Vişne, kiraz, Sepsis Tedavisi, Zencefil, Zerdeçal, Badem, Bakliyat, Fasulye, Ananas, Ay çekirdeği, Zeytinyağı, Brokoli, Ispanak, Yulaf, Domates, Portakal, Elma, Havuç, Su, Yeşil çay, Pancar, Zerdeçal, Süt, Kivi, Tahin, Salatalık, Kırmızıbiber, Sirke, Avokado, Böğürtlen, Kefir, Kemik, yumurta, Tavuk, Saç, kalori, yağ, omega 3 yağ asidi, omega 6 yağ asidi, kolin, su, kolesterol, protein, A vitamini, D vitamini, E vitamini, riboflavin, B6 vitamini, folat, B12 vitamini, peptit, Meme, fetesün, Kemik Erimesi,  yumurta kabuğu, kapari, kapari turşusu, limon, sarımsak, yumurta kabuğu kürü, Katarak, Lutein, sistein, kalsiyum, magnezyum, demir, folik asit, çinko, Omega 3, LDL kolestrol,

#Enfeksiyon, #Bağışıklık, #İmmünite, #Dizanteri, #Çiçek hastalığı, #Kuşpalazı, #Difteri, #Grip, #Sarılık, #İshal, #Kabakulak, #Kuduz, #Mantar, #Şarbon, #Tenya, #Tifo, #Tetanoz, #Uyuz, #Veba, #Zona, #enfeksiyon, #bakteri, #virüs, #mantar, #parazit, #Yeşil #çay, #Vişne, #kiraz, #Sepsis #Tedavisi, #Zencefil, #Zerdeçal, #Badem, #Bakliyat, #Fasulye, #Ananas, #Ayçekirdeği, #Zeytinyağı, #Brokoli, #Ispanak, #Yulaf, #Domates, #Portakal, #Elma, #Havuç, #Su, #Yeşilçay, #Pancar, #Zerdeçal, #Süt, #Kivi, #Tahin, #Salatalık, #Kırmızıbiber, #Sirke, #Avokado, #Böğürtlen, #Kefir, #Badem, #Bakliyat, #Fasulye, #Ananas, #Ay çekirdeği, #Zeytinyağı, #Brokoli, #Ispanak, #Yulaf, #Domates, #Portakal, #Elma, #Havuç, #Su, #Yeşil çay, #Pancar, #Zerdeçal, #Süt, #Kivi, #Tahin, #Salatalık, #Kırmızıbiber, #Sirke, #Avokado, #Böğürtlen, #Kefir, #Kemik, #yumurta, #Tavuk, #Saç, #kalori, #yağ, #omega3yağasidi, #omega6yağasidi, #kolin, #su, #kolesterol, #protein, #Avitamini, #Dvitamini, #Evitamini, #riboflavin, #B6vitamini, #folat, #B12vitamini, #peptit, #Meme, #fetesün, #Kemik Erimesi, #zencefil, #yumurtakabuğu, #kapari, #kapariturşusu, #limon, #sarımsak, #yumurtakabuğukürü, #Katarak, #Lutein, #sistein, #kalsiyum, #magnezyum, #demir, #folikasit, #çinko, #Omega3, #LDLkolestrol,

.

.

Hurma, iktidarsızlığa iyi Geliyor


..

Zemzem Suyu Gençleştirir


.

loading…

.

Anne Sütü Gözde Kaşıntı, Nezle, Kızarıklığa Faydalıdır.


.
.

Parmak basınç masacı Akupunktur Ağrılara Faydalıdır


.
.

Karpuz Gece Körlüğü Riskini Azaltır


.
.

.

Kırmızı Pancar Mide Bulantısını Giderir.


.
Bilgi kaynaklarımız:
www.google.com
www.faydaliyasam.com
www.naturlebens.com
www.humancurative.com
www.bitkiveinsan.com

.
UYARI:
Hastaliklari teşhis, tedavi etmek 1219 sayılı Tababet Kanunu’na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Bu web sitesinde yer alan bilgiler sağlıklı ve faydali yaşama hakkında tavsiye niteliğinde olup paylaşımlar ve konularımız tavsiye ettiğimiz ürünlerimiz ilaç değil, faydali yaşama besin destek ürünleridir. Tedavi veya doktor tedavisi yerine geçmez. Paylaşılan metin ve Kürlerin içerisinde geçen bitkilerin kullanımından önce, adı geçen bitkilere alerjiniz olup olmadığını kontrol ettirdikten sonra kullanmanız tavsiye olunur. Hayata sağlıklı, afiyet içinde, faydali yaşamanız dileklerimizle.
.
.

Taze Ve Kuru İncir İnsan Bedeninde Hücreleri Yeniler.

Yaş Hurma Tüketimi Yaşlanmayı Geciktirir

Güzelliğin Sırrı Kara Üzümdedir

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.