Pancar Beyin Sağlığı için Faydalıdır.

Pancar birçok kişi tarafından ayrı bir tat olsada ve hatta sebze sevenler için korkutucu bir besin gibi görünse de, çünkü bu kök sebzeler, yiyebileceğiniz en besleyici bitkilerden bazılarıdır. İnsan sağlığında gıdalar alışveriş listesinde ciddi bir yer tutar Böylece.İnsan sağlığında pancar azaltmak iltihabı azaltmak ve özellikle, kanser koruyucu antioksidanlar yüksektir ve toksinlerin kan kurtulmak insan sağlığında yardımcı olur.

Pancardaki doğal nitratlar aslında beyindeki kan akışını artırarak zihinsel performansa faydalı yardımcı olur. Ayrıca zorlu egzersizlerde pancar aslında enerji ve performans düzeylerini artırmaya İnsan sağlığında faydalı olur. Pancara kavrulmuş ya da salatalara bayılıyorum. Böylece  beyinli gıdayı yemenin yaratıcı yeni yolları için tatlı patates pancarı karması ya da pancar ve pancarla beraber keçi peyniri salatasını deneyin .

********

Pancar (Beta vulgaris) çiçekli bir bitkiler ailesinden olan Amaranthaceae (ıspanakgiller) içinde  Beta bulunan cinsinin en bilinen türüdür. Britanya Adaları’ndan ve Güney İsveç başlayarak Avrupa’nın batısı, oradan da tüm Akdeniz kıyılarınca uzanan bölgeye mahsus bitki pancar, yumru kökleri ve yaprakları ve şeker pancarı gibi çeşitleriyle, ekonomik olarak ve İnsan sağlığında önemli bitkidir..

Türkiye’nin yörelerinde pazı (yaban pancarı) bitkisi de pancar olarak bilinse de. Doğu Karadeniz bölgesinin bir çok yerinde de kara lahana, “pancar” olarak da adlandırılır. İç Anadolu bölgesinde oldukça fazla yetişir İnsan sağlığında tabii ki, bazı gıdalar beyniniz için diğerlerinden daha iyidir. Zihninizi ve bedeninizi beslemek için yemeniz gereken beyin gıdasını , sebzeler,  meyveler, yağlar ve hatta çikolata karışımı ile herkesi memnun edecek besinlerden biri pancar ve yediğimiz gıdalar beyninizin işlevleri ile ne ilgisi var diye düşünebilirsiniz.
******
Yemek yediğimiz şeyin bedenimizi ve de beynimize nasıl  faydalı olduğunu her zaman bilindiği halde uzman bilim insanları da öğrendiğimiz şeyleri beynimizde besinler yüzünden  çok fazla şey kaybettiğini öğreniyorlar. Beyin için yediğimiz  gıdalar önemlidir.  İnsan sağlığında vücudumuz  stresten hoşlanmaz ve  Stresli olduğumuzda fiziksel olarak zihinsel açıdan sıkıntısı önemlidir. Vücudumuz da enflamatuvar sitokinleri salmaktadır.  Beynimizin salgıladığı bu küçük kimyasallar, stres enfeksiyonu gibi bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek  strese karşı savaşmaya zorlar.

Enflamasyon bizi hastalıklardan korumaya yardım eder ve kendinizi yaralanmalara karşı vücudu onarır, ancak kronik iltihap farklı rahatsızlıktır. Multipskleroz  anksiyete yüksek tansiyon ve daha fazlası gibi otoimmün hastalıklarla bağlantılı çalışır.  Sakın peki bu yediğimiz besinlerle ne ilgisi var demeyin. İnsan sağlığında bağırsağımız vücudumuzun bağışıklık sistemlerini  kontrol altında tutar.Ayrıca beynin içine giren veya beyinde üretilen bağırsak hormonları yeni bilgileri anlama ve işleme, eldeki göreve odaklan  cvfvvan ve tam dolu olduğumuzu tanıma gibi bilimsel bilinç yeteneği hafızasında tutar. Bağırsağı buna göre yönlendirir ve antioksidanlar , iyi yağlar, vitaminler ve minerallerden zengin beyin gıdaları, beyin hastalıklarına karşı korunmada enerji ve destek sağlar.

 

Budan dolayı bağırsak ve beyin yararlı besleyici gıdaları hafızamızda faydalı bilgileri saklar ve bütün vücudumuzu kontrol altında yararlı besinleri yönlendirerek İnsan sağlığında faydalı yaşam sağlamaktadır.

******

ferhan bala

Hayata faydali olmak, Hayatta Mutlu olmaktir.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Paylaş
Paylaş