Beyin ve Hafıza sağlığına Faydalı Besinler.

Beyin ve Hafıza Sağlığına Faydalı Besinler.

insan da hafıza zayıflamasının bir yaşlılık sorunu olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Her zaman her yaşta karşılaşılabilecek bir sorun olan hafıza zayıflamasına karşı insan da mücadelede doğal yöntemlerden destek alabilirsiniz. İşte hafızanızı güçlendirecek 16 doğal yöntemle Siz de unutkanlıktan yakınanlardan mısınız? İnsanlar kaybolan beyin hücrelerini tekrar kazanmanın doğal yollarını araştırması gerekiyor. İşte size hafızayı güçlendirecek on altı doğal uygulaması bulunmaktadır. Öncelikle bir odaya girersiniz ve kendi kendinize “şimdi buraya neden geldim, ne yapacaktım?” diye sorarsınız. devamlı arabanın anahtarlarını kaybedersiniz. Ya da dilinizin ucundadır ama o anda gerekli olan kelime bir türlü aklınıza gelmez. İşte bu sizin unutkanlık sorunuyla karşı karşıyasınız.

********

insan da Hafıza zayıflaması illa ki bir yaşlılık sorunu değildir. insan da her yaşta olabilir. Ama yeni araştırmalar insan da hafıza gücünün artırılmasının mümkün olduğunu gösteriyor. Çünkü insan da hücrelerin ölmesi durdurulabiliyor. Amerika’da gönüllülerle yapılan araştırma sonucu insan da, 10 saatlik hafıza güçlendirme seansına katılanların problem çözme yetenekleri ve reaksiyon sayıları onlardan 7 ila 14 yaş daha genç olan ve bu eğitime katılmayanlar gibi eşdeğer hale geldi. Dolayısıyla insan da artık uzmanlar hafızanın geliştirilebileceğine inanıyorlar. insan da yanlış beslenerek ve zihni antrenmansız bırakarak neden doğru işlemediğini düşünüyoruz. insan da asıl yapmamız gereken hafızayı geliştirme yöntemlerini öğrenmek. İşte, hafızayı geliştirmek için uygulayabileceğimiz bazı yöntemleri sıralayabiliriz. Kalbiniz için beslenmeniz insan sağlığında Kalp için iyi gelen beslenme programı zihin için de faydalıdır. Tansiyonun yükselmesi ve dolayısıyla vücuttaki amino asit homo-sistemin miktarının artmasıyla insan sağlığında kalp hastalıklarına yol açar. Aynı zamanda bunamayı da beraberinde getirir. Homo-sistemin miktarını düşürmek alınan folik asit miktarını artırmak için yeşil yapraklı sebzeler ve baklagilleri tüketerek ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir.Vucudunuzda makineyi yağlayın insan sağlığında Omega 3 yağ asitlerinin balık yağı ve alabalık, uskumru gibi yağlı balıklarda bulunduğu kanıtlandı. İşte bu yağlar mucize gibi beyin hücrelerinin hasar görmesini engelliyor ve hafızayı keskinleştiriyor. İnsanların haftada üç kez farklı çeşitlerde yağlı balık yemeyi alışkanlık haline getirirseniz güçlü bir hafızaya sahip olabilir. Bu arada zihin oyunları araştırmacılar briç, satranç gibi oyunlar ile bulmacanın hafızayı güçlendirmede insan sağlığında etkili olduğuna inanıyorlar. Değişikliğin yanında Sudoku çözün ve Sudoku karmaşıklığı çözme yeteneği, şifre kırma becerisi gerektirir. Yani beyninizin bir parçası yerine fazlasını kullanacağınız anlamına gelir Beynin sudoku çözerken farklı alanları arasında bağ kurmayı öğrenirsiniz. Ayrıca çok Okuyun , hemen hemen her gün gazete okumak zihin sporu sayılır.. Elbette o an sadece okuduğunuz şeye dikkatini veriyorsanız… Uzmanlar her bir paragrafı okurken insan sağlığında zihinsel imaj yaratmayı ve daha sonra hikayenin ana fikrini hafızadan tekrarlamayı öneriyorlar. Sonra tekrar yazıyı gözden geçirerek, doğruluğunu kontrol edin. Hayatı Resimleyin hafızanızı hemen bir imajla objeyle harekete geçirin. insanların adlarını hatırlamak için o isme zihninizde bir imaj yaratın. Örneğin, Ferhan bey ile konuşuyorsanız Ferhan beyi ferahlatan yel gibi gözünüzde canlandırın.
insan sağlığında Limon yaprakları 16. yüzyılda bitki bilimciler hisleri hızlandırmak ve canlandırmak için limon merhemi yaparlarmış. Modern Laboratuvar deneyleriyle de kanıtlanmış ki bu merhem öğrenmeye, bilgi depolamaya ve kaybedilen bilgileri geri kazanmaya yardım ediyor. Böylece limon yaparaklarını insan sağlığı için bol bol çay olarak demleyin ve içiniz.

Özellikle Zihninizi liste haline getirin ve Beyninizin çalışmasında bir sorun yoksa hiçbir zaman alışveriş listenizi evde unuttunuz diye kendinize kızmazsınız. Sebebi listedekileri hatırlamak için mutfak masasındaki domates kasesini, balkondaki meyve sepetindeki muzları gözünüzde canlandırabilirsiniz. Yani hatırlatıcı kullanarak zihinde canlandırma, listeyi zihninize sağlığınız için geri çağırma yaparsınız.
******
Adaçayı için Amerika’da yapılan bir araştırmada adaçayı kapsülü kullanan gönüllüler, placebo alanlara göre hafıza testinde daha iyi performans sergilemişler. Böylece uzmanlar yemeğinize bir miktar adaçayı bitkisi atabileceğinizi ya da bitkinin yapraklarını çay olarak demleyip içebileceğinizi söylüyorlar ve Çay yapmak için kurutulmuş olandan ziyade taze adaçayı yapraklarını öneriyorlar. insan sağlığında Antioksidan diyeti ve Antioksidanlarca zengin bir beslenme planıyla beyin hücrelerinizi hasarlara karşı koruyabilirsiniz. Bunun için meyve, sebze, kuruyemiş ve baklagilleri tüketmesi faydalıdır.. Çilek, böğürtlen, ahududu, yaban mersini gibi üzümsü meyveler de zengin antioksidan kaynaklarıdır.

Sakız çiğneyin ve Zekanızı bir parça sakız çiğneyerek keskinleştirebilirsiniz. Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre sakız çiğneyenlerin hafıza skoru sakız çiğnemeyenlere oranla oldukça yüksek çıktı. Bunun nedeni, sakız çiğnemenin kalp ritmini yükseltmesi ve böylece beyne giden oksijen miktarının artması.gösterilmiştir. insan sağlığında sürekli Egzersiz yapın. Haftada en az bir kez, 30 dakika kadar, kalp ritminizi hızlandıracak bir spor yapın. Aerobik egzersizi, beyni besleyen kimyasalları üretir ve bu da yeni beyin hücreleri oluşmasına yardım eder. Beyin gelişimi için Yeni bir dil öğrenin, Yeni bir dil öğrenmek, beyninizin ön lobunun çalışmasını sağlar. beynin ön lobu yaşla birlikte daha az çalışmaya başlar. Yeni dil eğitimi iyi bir ciddi beyin egzersizidir. Böylece tam odaklanmayı gerektirir. Uzmanlara göre düzenli olarak yeşil ya da siyah çay içmek yaşa bağlı hafıza kayıplarını engellemekle beraber Çayın içindeki maddeler asetilkoline, beyin hücreleri arasındaki neurotransmittere (sinir taşıyıcısı) zarar veren enzimleri bloke ederek sağlığımızı korur. insan sağlığı için Sosyalleşebilen insanların diğerlerine nazaran daha az hafıza problemleri yaşadığı bir gerçektir. Sosyalleşme, hafızayı korumayı ve zihinsel kabiliyetleri artırmayı sağlar.

Demir oksijenin beyin dahil tüm vücuda taşınmasına yardım eder. Eğer vücudunuzda demir seviyesi düşerse hafızanızda puslanma olduğunu hissedersiniz. Tavuk, balık, kuru kayısı gibi demir yönünden zengin yiyecekleri meyve suyuyla birlikte tüketmek daha iyi olur. Çünkü C vitamini, demirin vücut tarafından emilimine destek olur. Doktorunuza danışmadan kesinlikle demir takviyesi kullanmayın! insan sağlığı anne karnında başlar ve beyin gelişimi ömür boyu sürüyor. Sürekli sağlıklı beslenerek birçok hastalığın önüne geçilebildiği gibi beyni geliştirmek ve beslemek de mümkündür. insan sağlığında uzun süren beslenme bozuklukları ise sinir sistemini olumsuz yönde etkiliyor. insan sağlığında beynin zinde kalması için yapılması gerekenler ve hafızaya iyi gelen besinler tüketilmelidir. Yeşil yapraklı besinler beyin gelişimine ve insan sağlığına çok faydalıdır Mevsimlerin dönmesi ile bahar yorgunluğu beslenme Anne karnında başlayan beyin gelişimi ömür boyu sürüyor. Düzenli ve sağlıklı beslenerek birçok hastalığın önüne geçilebildiği gibi beyni geliştirmek ve beslemek de mümkün olacaktır.. Uzun süren beslenme bozuklukları ise sinir sistemini olumsuz yönde etkiliyor, beynin zinde kalması için yapılması gerekenler ve hafızaya iyi gelen besinler hakkında bilgi verdi.

******

ferhan bala

Hayata faydali olmak, Hayatta Mutlu olmaktir.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Paylaş
Paylaş