Beyin ve Hafıza sağlığına Faydalı Besinler.

Beyin ve Hafıza Sağlığına Faydalı Besinler.

insan da hafıza zayıflamasının bir yaşlılık sorunu olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Her zaman her yaşta karşılaşılabilecek bir sorun olan hafıza zayıflamasına karşı insan da mücadelede doğal yöntemlerden destek alabilirsiniz. İşte hafızanızı güçlendirecek 16 doğal yöntemle Siz de unutkanlıktan yakınanlardan mısınız? İnsanlar kaybolan beyin hücrelerini tekrar kazanmanın doğal yollarını araştırması gerekiyor. İşte size hafızayı güçlendirecek on altı doğal uygulaması bulunmaktadır. Öncelikle bir odaya girersiniz ve kendi kendinize “şimdi buraya neden geldim, ne yapacaktım?” diye sorarsınız. devamlı arabanın anahtarlarını kaybedersiniz. Ya da dilinizin ucundadır ama o anda gerekli olan kelime bir türlü aklınıza gelmez. İşte bu sizin unutkanlık sorunuyla karşı karşıyasınız.insan da Hafıza zayıflaması illa ki bir yaşlılık sorunu değildir. insan da her yaşta olabilir. Ama yeni araştırmalar insan da hafıza gücünün artırılmasının mümkün olduğunu gösteriyor. Çünkü insan da hücrelerin ölmesi durdurulabiliyor. Amerika’da gönüllülerle yapılan araştırma sonucu insan da, 10 saatlik hafıza güçlendirme seansına katılanların problem çözme yetenekleri ve reaksiyon sayıları onlardan 7 ila 14 yaş daha genç olan ve bu eğitime katılmayanlar gibi eşdeğer hale geldi. Dolayısıyla insan da artık uzmanlar hafızanın geliştirilebileceğine inanıyorlar. insan da yanlış beslenerek ve zihni antrenmansız bırakarak neden doğru işlemediğini düşünüyoruz. insan da asıl yapmamız gereken hafızayı geliştirme yöntemlerini öğrenmek. İşte, hafızayı geliştirmek için uygulayabileceğimiz bazı yöntemleri sıralayabiliriz.

Kalbiniz için beslenmeniz insan sağlığında Kalp için iyi gelen beslenme programı zihin için de faydalıdır. Tansiyonun yükselmesi ve dolayısıyla vücuttaki amino asit homo-sistemin miktarının artmasıyla insan sağlığında kalp hastalıklarına yol açar. Aynı zamanda bunamayı da beraberinde getirir. Homo-sistemin miktarını düşürmek alınan folik asit miktarını artırmak için yeşil yapraklı sebzeler ve baklagilleri tüketerek ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir.Vucudunuzda makineyi yağlayın insan sağlığında Omega 3 yağ asitlerinin balık yağı ve alabalık, uskumru gibi yağlı balıklarda bulunduğu kanıtlandı. İşte bu yağlar mucize gibi beyin hücrelerinin hasar görmesini engelliyor ve hafızayı keskinleştiriyor. İnsanların haftada üç kez farklı çeşitlerde yağlı balık yemeyi alışkanlık haline getirirseniz güçlü bir hafızaya sahip olabilir. Bu arada zihin oyunları araştırmacılar briç, satranç gibi oyunlar ile bulmacanın hafızayı güçlendirmede insan sağlığında etkili olduğuna inanıyorlar. Değişikliğin yanında Sudoku çözün ve Sudoku karmaşıklığı çözme yeteneği, şifre kırma becerisi gerektirir. Yani beyninizin bir parçası yerine fazlasını kullanacağınız anlamına gelir Beynin sudoku çözerken farklı alanları arasında bağ kurmayı öğrenirsiniz. Ayrıca çok Okuyun , hemen hemen her gün gazete okumak zihin sporu sayılır.. Elbette o an sadece okuduğunuz şeye dikkatini veriyorsanız… Uzmanlar her bir paragrafı okurken insan sağlığında zihinsel imaj yaratmayı ve daha sonra hikayenin ana fikrini hafızadan tekrarlamayı öneriyorlar. Sonra tekrar yazıyı gözden geçirerek, doğruluğunu kontrol edin. Hayatı Resimleyin hafızanızı hemen bir imajla objeyle harekete geçirin. insanların adlarını hatırlamak için o isme zihninizde bir imaj yaratın. Örneğin, Ferhan bey ile konuşuyorsanız Ferhan beyi ferahlatan yel gibi gözünüzde canlandırın.
insan sağlığında Limon yaprakları 16. yüzyılda bitki bilimciler hisleri hızlandırmak ve canlandırmak için limon merhemi yaparlarmış. Modern Laboratuvar deneyleriyle de kanıtlanmış ki bu merhem öğrenmeye, bilgi depolamaya ve kaybedilen bilgileri geri kazanmaya yardım ediyor. Böylece limon yaparaklarını insan sağlığı için bol bol çay olarak demleyin ve içiniz.

Özellikle Zihninizi liste haline getirin ve Beyninizin çalışmasında bir sorun yoksa hiçbir zaman alışveriş listenizi evde unuttunuz diye kendinize kızmazsınız. Sebebi listedekileri hatırlamak için mutfak masasındaki domates kasesini, balkondaki meyve sepetindeki muzları gözünüzde canlandırabilirsiniz. Yani hatırlatıcı kullanarak zihinde canlandırma, listeyi zihninize sağlığınız için geri çağırma yaparsınız. Adaçayı için Amerika’da yapılan bir araştırmada adaçayı kapsülü kullanan gönüllüler, placebo alanlara göre hafıza testinde daha iyi performans sergilemişler. Böylece uzmanlar yemeğinize bir miktar adaçayı bitkisi atabileceğinizi ya da bitkinin yapraklarını çay olarak demleyip içebileceğinizi söylüyorlar ve Çay yapmak için kurutulmuş olandan ziyade taze adaçayı yapraklarını öneriyorlar. insan sağlığında Antioksidan diyeti ve Antioksidanlarca zengin bir beslenme planıyla beyin hücrelerinizi hasarlara karşı koruyabilirsiniz. Bunun için meyve, sebze, kuruyemiş ve baklagilleri tüketmesi faydalıdır.. Çilek, böğürtlen, ahududu, yaban mersini gibi üzümsü meyveler de zengin antioksidan kaynaklarıdır.

Sakız çiğneyin ve Zekanızı bir parça sakız çiğneyerek keskinleştirebilirsiniz. Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre sakız çiğneyenlerin hafıza skoru sakız çiğnemeyenlere oranla oldukça yüksek çıktı. Bunun nedeni, sakız çiğnemenin kalp ritmini yükseltmesi ve böylece beyne giden oksijen miktarının artması.gösterilmiştir. insan sağlığında sürekli Egzersiz yapın. Haftada en az bir kez, 30 dakika kadar, kalp ritminizi hızlandıracak bir spor yapın. Aerobik egzersizi, beyni besleyen kimyasalları üretir ve bu da yeni beyin hücreleri oluşmasına yardım eder. Beyin gelişimi için Yeni bir dil öğrenin, Yeni bir dil öğrenmek, beyninizin ön lobunun çalışmasını sağlar. beynin ön lobu yaşla birlikte daha az çalışmaya başlar. Yeni dil eğitimi iyi bir ciddi beyin egzersizidir. Böylece tam odaklanmayı gerektirir. Uzmanlara göre düzenli olarak yeşil ya da siyah çay içmek yaşa bağlı hafıza kayıplarını engellemekle beraber Çayın içindeki maddeler asetilkoline, beyin hücreleri arasındaki neurotransmittere (sinir taşıyıcısı) zarar veren enzimleri bloke ederek sağlığımızı korur. insan sağlığı için Sosyalleşebilen insanların diğerlerine nazaran daha az hafıza problemleri yaşadığı bir gerçektir. Sosyalleşme, hafızayı korumayı ve zihinsel kabiliyetleri artırmayı sağlar.

Demir oksijenin beyin dahil tüm vücuda taşınmasına yardım eder. Eğer vücudunuzda demir seviyesi düşerse hafızanızda puslanma olduğunu hissedersiniz. Tavuk, balık, kuru kayısı gibi demir yönünden zengin yiyecekleri meyve suyuyla birlikte tüketmek daha iyi olur. Çünkü C vitamini, demirin vücut tarafından emilimine destek olur. Doktorunuza danışmadan kesinlikle demir takviyesi kullanmayın! insan sağlığı anne karnında başlar ve beyin gelişimi ömür boyu sürüyor. Sürekli sağlıklı beslenerek birçok hastalığın önüne geçilebildiği gibi beyni geliştirmek ve beslemek de mümkündür. insan sağlığında uzun süren beslenme bozuklukları ise sinir sistemini olumsuz yönde etkiliyor. insan sağlığında beynin zinde kalması için yapılması gerekenler ve hafızaya iyi gelen besinler tüketilmelidir. Yeşil yapraklı besinler beyin gelişimine ve insan sağlığına çok faydalıdır Mevsimlerin dönmesi ile bahar yorgunluğu beslenme Anne karnında başlayan beyin gelişimi ömür boyu sürüyor. Düzenli ve sağlıklı beslenerek birçok hastalığın önüne geçilebildiği gibi beyni geliştirmek ve beslemek de mümkün olacaktır.. Uzun süren beslenme bozuklukları ise sinir sistemini olumsuz yönde etkiliyor, beynin zinde kalması için yapılması gerekenler ve hafızaya iyi gelen besinler hakkında bilgi verdi.

insan sağlığı açısından Folik asiti içeren sebze ve alıye hafızayı güçlendiriyor. insan sağlığında vücuttaki bütün hücreler gibi beyin hücreleri de besine ihtiyaç duyar. Kişilerin uzun süren beslenme bozuklukları, sinir sistemi üzerinde olumsuz etkiler oluşturur. Düzensiz ve yetersiz beslenme beyindeki hücre sayısını ve sinir hücrelerinin gelişimini engelleyerek kalıcı hasarlara bile neden olabilmektedir. İnsanın beyin gelişimi anne karnında can almakla başlamaktadır. Annenin hamilelik boyunca düzenli ve sağlıklı beslenmesi beyin gelişimi açısından bebekte önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle anne adaylarının gebelik süresince folik asidi yeterli miktarda alması gerekmektedir., bebek beyninin hafıza hücreleri için folik asit anahtar görevi görmektedir. Folik asit desteği yetişkinler için de çok önemlidir. Alzheimer ve bunama riskine karşı insan sağlığında folik asit bakımından zengin fasulye, bezelye, ıspanak, şalgam, limon ve portakal gibi gıdalar tüketilmelidir.Bununla birlikte Karbonhidrata dikkat! İnsan Beyni enerji kaynağı glikoz yani şekerdir. Bunun için şeker düzeyinin beyinde azalması ya da artmasına bağlı olarak sorunlar yaşanabilmektedir. Fakat Glikozun elde edilebileceği karbonhidrat ve yağ tüketiminde dikkatli olunması gerekmektedir. Ayrıca Uzun süreli fazla şeker tüketiminin nörolojik sorunları ortaya çıkardığını unutmamak gerekmektedir. insan sağlığında Unlu mamuller, baklagiller, patates, muz, elma, karbonhidrat bakımından zengin besinlerdir. Dahada önemlisi balık yağıyla birlikte bitkisel yağ tüketimi beyin sağlığı bakımından önemlidir.insan kendi Hafızası için yeterli ölçüde muz, yağsız süt ve yoğurt tüketmesi önemlidir. insan sağlığında hafıza ve zeka gelişimi açısından B vitaminlerini içeren yiyecekler birinci sırada gelmektedir. B vitamini özellikle beyin ve sinir sisteminin sağlığını korumak açısından önem taşımaktadır. Kişide eksikliğinde depresyon, kısa süreli hafıza kaybı, dikkat eksikliği, el ve ayaklarda yanma, iğnelenme, duyu kusuru, unutkanlık ve sinirlilik görülebilmektedir. B vitamini eksikliğinde, beyin ve beynin emirlerini uygulayan sinir sisteminde kişilerde çeşitli derecede hasarlar oluşabilmektedir. Et, balık, yağsız süt, yoğurt, muz, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagillerde B vitamini bulunmaktadır. Unutkanlık için balık yemeyi asla unutmayın

insan sağlığında Omega 3 asidi bakımından zengin olan balık, beyin fonksiyonlarının daha düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır. Omega 3, insan sağlığında beyin için daha fazla oksijen sağlayarak eski bilgileri hatırlamasını sağlamaktadır. Balık içerdiği protein ve amino asitlerle de insan sağlığında, beyin tabakasının ihtiyacı olan sıvıyı karşılayarak hafızayı güçlendirmektedir. Gerçekte Balık yemek, yoğun stres altında kişilerde daha hızlı düşünmeye yardımcı olmaktadır.Dahada önemlisiYumurtayla beyninizi yenileyin. insan sağlığında beynin iletim servisi olan nörotransmitterleri destekleyen kolin maddesi bir çeşit B vitaminidir. Kolin ayrıca yeni beyin hücresi üretiminde de insanda fayda sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar yumurtanın kolin açısından en zengin besin maddesi olduğunu anlaşılmıştır. Bununla birlikte Yumurtanın yanında yer fıstığı, balık, yeşil yapraklı sebzeler, soya ve keten tohumu da kolin kaynakları arasındadır. Ayrıca yumurtada bulunan amino asitler, hücre fonksiyonu ile etkileşime geçerek zihinsel ve nörolojik bozuklukları önlemek için insan sağlığında nörotransmitter dengesini korumaktadır. Şunu unutmamak gerekir Badem beyne iyi geliyor E vitamini beyinde yaşlanmayla birlikte oluşabilecek gerilemeyi durdurmaktadır. E vitamini yönünden zengin olan badem, beyindeki yaşlanmaya yavaşlattığı gibi beyin gelişimi ve sağlığı için birçok elementi de içermektedir. insan sağlığında bademin yanı sıra ceviz, fındık, kaju, yer fıstığı, ay çekirdeği, susam, keten tohumu da beyin sağlığı açısından insanda tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır.

Üzümle unutkanlığa iyi geliyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar üzümün dopamin salgılamasını artırarak problem çözme yeteneğini geliştirdiğini insan sağlığında ortaya koymaktadır. Yine bor bakımından zengin olan üzüm, beyin sağlığı açısından ve insan sağlığında tüketilmesi gereken besinlerin arasında yer almaktadır. Bor tüketiminin konsantrasyon ve hafızayı geliştirdiği de bilinmektedir. Ayrıca Üzümün yanı sıra elma ve fındıkta da bor bulunmaktadır.

Kesinlikle de yaban mersini hafızaya iyi geliyor. Bununla birlikte yaban mersini, çilek gibi bazı meyveler ve domates, havuç gibi sebzeler yüksek oranda antioksidan içerdiği bilinmektedir.. Beynin daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlayan antioksidan içerikli bu gıdaları tüketen yaşlı insanların kısa dönem sağlıklı hafızalarının geliştiği görülmektedir. Ayrıca yaban mersininin sinir hücreleri ile etkileşime geçerek belleği geliştirdiği ve strese karşı beyni koruduğunu ortaya koyan çalışmalar da bulunmaktadır. Demir deposu olan yağsız kırmızı et beyin gelişimi için büyük yarar sağlarken süt, peynir, hindi, tavuk gibi gıdalar da tüketilmesi gerekmektedir. Beyin için sağlıklı gıdaların yanında uzak durulması gerekenler de bulunmaktadır. Çok önemli olarak insan sağlığında hafızanızı güçlü tutmak için bunlardan uzak durun. insan beyni sağlığında zararlı maddeler şu şekilde sıralanmaktadır. Alkol, İşlenmiş kimyasal içerikli gıdalar, çok tuzlu besinler, İşlenmiş proteinler ve fazla miktarda kullanılan şeker insan sağlığı için çok zararlıdır.

 

.

Hurma, iktidarsızlığa iyi Geliyor


..

Zemzem Suyu Gençleştirir


.

loading…

.

Anne Sütü Gözde Kaşıntı, Nezle, Kızarıklığa Faydalıdır.


.
.

Parmak basınç masacı Akupunktur Ağrılara Faydalıdır


.
.

Karpuz Gece Körlüğü Riskini Azaltır


.
.

.

Kırmızı Pancar Mide Bulantısını Giderir.


.
Bilgi kaynaklarımız:
www.google.com
www.faydaliyasam.com
www.naturlebens.com
www.humancurative.com
www.bitkiveinsan.com

.
UYARI:
Hastaliklari teşhis, tedavi etmek 1219 sayılı Tababet Kanunu’na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Bu web sitesinde yer alan bilgiler sağlıklı ve faydali yaşama hakkında tavsiye niteliğinde olup paylaşımlar ve konularımız tavsiye ettiğimiz ürünlerimiz ilaç değil, faydali yaşama besin destek ürünleridir. Tedavi veya doktor tedavisi yerine geçmez. Paylaşılan metin ve Kürlerin içerisinde geçen bitkilerin kullanımından önce, adı geçen bitkilere alerjiniz olup olmadığını kontrol ettirdikten sonra kullanmanız tavsiye olunur. Hayata sağlıklı, afiyet içinde, faydali yaşamanız dileklerimizle.
.
.

Taze Ve Kuru İncir İnsan Bedeninde Hücreleri Yeniler.

Yaş Hurma Tüketimi Yaşlanmayı Geciktirir

Güzelliğin Sırrı Kara Üzümdedir

.

About Auther:

Hayata faydali olmak, Hayatta Mutlu olmaktir.

One thought on “Beyin ve Hafıza sağlığına Faydalı Besinler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaş