Yumurta iltihabı Azaltıcı ve Kanı Doğal Temizleyicidir.

Yumurta iltihabı Azaltıcı ve Kanı Doğal Temizleyicidir.
İnsana sağlığına etkili Yapılan birçok araştırma serbest radikallerin kanser, romatizma ve benzeri birçok hastalığa neden olduğunu ortaya koymuştur. Bu tür hastalıklara neden olan serbest radikallerin en büyük düşmanı ise antioksidanlardır. Yumurta vücutta bulunan zararlı moleküler zararsız veya faydalı moleküllere dönüştürmek için ihtiyaç duyulan B12 vitamin kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde vücutta oluşan serbest radikallerin temizlenmesine, zararsız hale getirilip dışarı atılmasına ciddi anlamda katkı sağlamaktadır.

********

Ayrıca insana sağlığına etkili yumurtada bulunan selenyum, stresle mücadelede bünyeye katkı sağlar. Yumurtanın diğer bir şaşırtıcı özelliği vücutta bulunan iltihabı azaltıcı rolünün olmasıdır. Diyabet, Alzheimer hastalığı ve benzeri hastalıklarla da mücadele etme noktasında ciddi katkılarının olduğu kanıtlanmıştır.

Yumurta içerdiği bol miktardaki selenyum sayesinde tümörle mücadelede etkilidir. Bunun dışında erkeklerde sık görülen prostat sorunu için de bulunmaz şifa kaynağıdır. Prostat sorunu olanlar mutlaka yumurta tüketimini arttırmalıdırlar. insana sağlığına etkili Yumurtanın anne sütünden sonra besin içeriği bakımından en zengin besin olduğu,herkesçe bilinen bir olgudur. İnsanın ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içinde bulundurur. Yumurta, besinlerde bulunan en zengin proteinlere sahiptir. insana sağlığına etkili Yumurta insanın vücudunda salgılanamayan ve dışarıdan alınması zorunlu olan proteinleri barındır. Bunlara elzem amino asitler denir. Sindirilebilirliği yüksek olan bu besinde, bulunan tüm besin içeriği vücutta kullanılır ve vücut proteinlerine dönüştürülür. Çocukların protein ihtiyacının yarısının hayvansal kaynaklı besinlerden sağlanmasının uygun olduğunu söyleyen uzmanlar, büyüme ve gelişme için çocukların yumurta tüketiminin gerekliliğini vurgulamaktadırlar.

Eğer yumurtayı sevmiyorsanız üzülerek söylemeliyiz ki insana sağlığına etkili birçok açıdan sağlığınızı riske atıyorsunuz. Yumurta gibi birçok besin kaynağını sadece sevmediğimiz için tüketmiyoruz ama asla unutmamamız gerekir ki insana sağlığına etkili her besin kaynağının vücut için farklı bir katkısı vardır. insana sağlığına etkili Yumurtanın genelde kolesterole iyi gelmediği bilinir ama bunun dışında sağlık açısından çok daha fazla yararı vardır. Yumurtalar vitamin açısından çok zengin değillerdir A, E, B16 vitamini dışında insana sağlığına etkili kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum başta olmak üzere birçok madde ve element açısından zengindir ve insana sağlığına yarar açısından bu maddeler önemlidir.Sabah kahvaltılarında tüketilen yumurta insana sağlığına bünye için çok faydalıdır, demir eksikliğini giderir, kilo vermeye yardımcı olur, doyurucu özelliği vardır, beyin sağlığına faydalıdır, yüksek kaliteli protein içerir, kemik sağlığı için çok önemli insana sağlığına etkili besin kaynağıdır.  insan sağlığında Vücut İltihabı yani diğer bir adıyla Vücut iltihabı vücudun ve bağışıklık sisteminin bir parçası olan patojenler dahil çeşitli uyaranların zarar görmesi ve tahrişe uğramasıdır.

insan sağlığında Vücut İltihabı akut ya da kronik olarak iki şekilde görülebilir. Akut vücut iltihabı, hızlı başlayan ve genellikle belirtilerini hızlı gösteren, bir ya da iki hafta sürecek şiddette görülebilir. Öte yandan kronik insan sağlığında Vücut İltihabı ise birkaç ay ya da yıllarca sürebilir. Vücuttaki iltihaplanmanın belirtileri arasında eklemlere dokunulduğunda ağrı, eklem sertliği, kızarıklık, sıcak hissetme ve eklemlerde şişlik gibi durumlar vardır. Ayrıca insan sağlığında Vücut İltihabı ateş, titreme, enerji kaybı, baş ağrısı, iştah kaybı, kaslarda sertleşme ve genel olarak grip benzeri belirtilerde gösterebilir. insan sağlığında Vücut İltihabı sırasında çoğu zaman belirtilerden sadece birkaç tanesi görülebilmektedir.
******
insan sağlığında Vücut Sağlığı sorunları genellikle iltihap ile bağlantılıdır. Bu rahatsızlıklardan bazıları akne, astım, sinüzit, ateroskleroz, periodontitis, çölyak hastalığı, saman nezlesi, kronik prostatit, bağırsak iltihabı, ülseratif kolit, crohn hastalığı, romatoid artrit, interstiyel sistit ve hatta kanser bile olabilmektedir. Eğer insanlık için sağlıklı kalmak istiyorsanız sağlıklı bir yaşam tarzı ve diyet uygulayarak vücuttaki iltihabı sağlıklı yöntemle söküp atabilirsiniz.

İltihapla mücadelede bir çok gıda içerdiği anti-inflamatuar özelliği sayesinde yarar sağlamaktadır. Faydalı besinlerdeki antioksidanlar sayesinde vücuttaki iltihabın atıldığını söyleyen Uzmanlar bu besinleri listeledi. besinlerdeki insan sağlığına yararlı antioksidanların vücutta iltihabın azaltılmasına yardımcı olduğunu kaydetti. insan sağlığına yararlı “İnflamasyon vücudun bağışıklık yanıtının önemli bir işlevi olup vücudun strese karşı verdiği tepkidir. Kronik düşük dereceli bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonlar, kronik düşük düzeyde gıda alerjileri veya gıda intoleransları, fiziksel veya duygusal stresin kortizol seviyelerini yükseltmesi, çevreden toksisite (metaller ve su, hava ve diğer kirler), diyetle gelen toksisite (çok fazla yağ, şeker, protein, alkol) vücutta inflamasyona neden olur. insan sağlığına yararlı belli düzeyde sorun oluşturmaz ancak kontrolden çıktığı zaman ciddi hasara neden olabilir. Ayrıca İnflamasyon Alzheimer hastalığı, artirit, kanser, diyabet, kalp hastalığı ve yaşlanma belirtileri ile ilişkilidir. Bir çok besin doğal olarak anti inflamatuar olarak insan sağlığına faydalıdır. Besinlerdeki antioksidanlar hücreleri serbest radikallere karşı sağlığımızı korur ve vücutta iltihabın azaltılmasına yardımcı olur.

Yumurtanın içinde A, B, D ve E vitaminleri insana sağlığına etkili bulunmaktadır. Diğer birtakım vitaminleri de içerir. A vitamini yumurtanın sarı kısmında bulunan bir vitamindir. Özellikle gözler için faydalı olan bu vitamin, kemik gelişiminin sağlıklı oluşunu ve diş sağlığı için de gerek duyulan bir vitamindir. solunum sistemini ve sindirim sistemini güçlendirir. Bağışıklığa katkı sağlar. D vitamini provitamin olarak bulunan bir vitamin olup güneş ışınları ile aktive olan bir yapıya sahiptir. Yumurta sarısı ise D vitamini bulunduran nadir besinlerden biridir. Güneş ışığından faydalanma ve yumurta tüketimi ile çocuklarda kemik gelişimine etkili bir katkı sağlanabilir. Kemik bozukluğu engellenir. Vücudumuzu zararlı maddelerden koruyan E vitamini de barındıran yumurta, E vitamini açısından da zengindir. E vitamini oksidasyonu sağlayarak zararlı maddelerden korunmayı sağlar.Yumurta B2 vitamini bakımından zengindir.

insana sağlığına etkili B2 vitamini deri ve göz sağlığı için gerekli olan bir vitamindir. Üstelik bazı besinlerin enerjiye dönüştürülmesinin sağlanabilmesi için B grubu vitaminlere ihtiyaç duyulur. Yumurtada bulunan bir diğer maddeden bahsedelim. Yumurtada bulunan kolin, beyin sağlığı için gerekli bir besin olup beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesi için gereklidir. Yumurtanın içerdiği faydalı maddeler sadece bu kadarla sınırlı değildir. insana sağlığına etkili Yumurtanın vitamin içeriğinin yanında, ciddi bir mineral potansiyeli taşıdığı da bilinmektedir. Demir ve çinko ise bu minerallerin başında gelen minerallerdir.

Demir kan yapımı insana sağlığına etkili için gereklidir. Kan demir içerikli bir yapı olduğu için demir vücudumuz için çok önemli ve gerekli bir mineraldir. Demir eksikliği kansızlığa neden olur. Bunun yanında büyüme ve gelişmeye yardımcı, hastalıklara karşı koruyucu görev görür. Demir eksikliği görülen çocuklarda öğrenme güçlükleri oluşur, okul başarısı ve öğrenme kabiliyetinde düşüşler göze çarpar.

insana sağlığına etkili Selenyum minerali yeterli miktarda alınmadığında hipotrioid, halsizlik, zihin zayıflığı gibi sorunlar görülebilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günlük selenyum tüketimini 70mcg (mikrogram) olarak önermektedir. 1 orta boy yumurtanın yaklaşık 14 mcg selenyum içerdiği göz önüne alındığında 1 adet yumurtanın günlük selenyum ihtiyacının %20’sini karşıladığı söylenebilir. Yumurtanın bir diğer güzel ve özel özelliği ise içinde insana sağlığına etkili C vitamini olmadığı halde C vitaminin emilimini arttırmasıdır. C vitaminin zengin olduğu besinlerle tüketildiğinde C vitamininden sağlanan verimi arttırır. C vitaminin yapısında bulunan demir emilimini arttırır. Yumurtadaki çinko ise büyüme, gelişme ve bağışıklık sistemi için önemli bir içeriktir. Vitamin ve mineral açısından zengin oluşuna karşın yağ açısından fakirdir. insana sağlığına etkili İçerisinde çok az miktarda yağ bulunur. Yumurtada bulunan yağ miktarı 4.5 gram ve bu yağın 1.5 gramı doymuş yağ asitleridir. Kalan kısım doymamış yağ asitlerinden oluşur. Yağ deyince akla gelen kolesterol açısından yumurtayı incelemek gerekirse, beyazında kolesterol ve yağ olmadığı görülür. insana sağlığına etkili Fakat buna karşın sarısında 213 miligram kolesterol bulunur. Besinlerdeki kolesterol oranının kandaki kolesterolü arttırdığı düşüncesi ile yumurtadan uzak durulmuştur. İnsanlar bu nedenle yumurta tüketimini azaltmıştır.

indeks:

astım, sinüzit, ateroskleroz, periodontitis, çölyak hastalığı, saman nezlesi, kronik prostatit, bağırsak iltihabı, ülseratif kolit, crohn hastalığı, romatoid artrit, interstiyel sistit, İnflamasyon Alzheimer hastalığı, artirit, kanser, diyabet, kalp hastalığı, akne,

yumurta, Tavuk, Saç, kalori, yağ, omega 3 yağ asidi, omega 6 yağ asidi, kolin, su, kolesterol, protein, A vitamini, D vitamini, E vitamini, riboflavin, B6 vitamini, folat, B12 vitamini, peptit, Meme, fetesün, Kemik Erimesi,  yumurta kabuğu, kapari, limon, sarımsak, Katarak, Lutein, sistein, kalsiyum, magnezyum, demir,  folik asit, çinko, Omega 3, LDL kolestrol,

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.