Nohut ve Hızır a.s. Yöntemi ile Yoğurt Mayalamak

insan sağlığı için değerli besin kaynağı Doğal Yoğurt Kaç Farklı Şekilde Mayalanır? Her ne kadar marketlerde her şeyi hazır bulmak mümkünse de hala evinde insan sağlığı için değerli besin kaynağı Doğal Yoğurt mayalayan birçok kadının olduğu bilinmektedir.Çömlekte Doğal Yoğurt mayalamak eski bir gelenek olmasının yanı sıra bu geleneği devam ettiren kişiler az olsa da günümüzde bulunmaktadır. Çömlekte insan sağlığı için değerli besin kaynağı doğal Yoğurt mayalayan kişiler, bu yoğurdun tadının tencerede mayalanan ya da kavanozda mayalanan yoğurttan daha güzel olduğunu söylemektedir.

********

insan sağlığı için değerli besin kaynağı doğal yoğurdun Malzemeler:
3 Kg süt ve 1 Yemek kaşığı maya
Yapılışı Evde sütümüzü 8 ila 10 dakika kaynattıktan sonra serçe parmağımız dayanabileceği ısıya gelince sütümüzü mayalayacağımız uygun kaba koyalım. Hazırlanmış önceki Mayamızı bir kaseye alalım ve üzerine de 1-2 kaşık sütten ilave ederek Tahta kaşıkla mayamızı sütümüze karıştıralım. Sonra üzerini havlu peçete ile örtelim ve kapağını kapatyktan sonra üzerini battaniye örtelim ve dinlenmeye bırakalım. Özellikle oda ısımız 22-23 derecenin altında ise 5-6 saat yada 22-23 derecenin üzerinde ise 3-4 saat yeterli olacaktır. Bu Sürenin dolduktan sonra ağzını açalım ve örtüleri kaldıralım. Oda ısısında bir iki saat beklettikten sonra buz dolabına kaldıralım. Kesinlikle yemeden önce en az bir gece dolapta dinlendirelim. Sağlığınıza şifa olması dileklerimizle Afiyet olsun Daha farklı yöntemle doğal zinciri bozulmamış yoğurt mayasının da peşindeydik. Nohuttan, kozalaktan, biberden doğal süte maya yapılabiliyor ama bunlar değişik süt kesikleri olmaktan öteye gitmiyor. Yani yoğurt olmuyor. Çömlekte insan sağlığı için değerli besin kaynağı doğal Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır? Çömlekte insan sağlığı için değerli besin kaynağı doğal Yoğurt mayalama işlemi şu şekilde gerçekleşmektedir. Kaç litre sütten mayalayacağınız önemsiz olmaksızın sütçüden alınan doğal sütle mayalama işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Aldığınız sütü tencerede kaynattıktan sonra ocaktan alıp el yakmayacak seviyeye gelene kadar soğumasını beklemelisiniz. Sütün sıcaklığı ne el yakacak derecede ne de ılık olmalıdır. Bu dengeyi ayarlamak insan sağlığı için değerli besin kaynağı doğal Yoğurt mayalamak için oldukça önem arz etmektedir.Sütün sıcaklığı elinizin dayanabileceği dereceye geldiğinde evde mayalanmış doğal Yoğurt mayasından bir kaşık alarak bir kâse ya da çay tabağında süt ile iyice özemeniz sonraki aşamayı oluşturmaktadır. Bu arada mayalanacak kıvama gelen sütü çömleğinizin içine boşaltınız. Sonrasında süt ile özenmiş yoğurdu da çömleğin içindeki süte karıştırarak ilave etmelisiniz. Daha sonra çömleğinizin kapağını kapatarak sıcak kalması için bir sofra bezi, eski bir havlu ya da battaniye ile güzelce sarmalısınız. Bu şekilde en az 4 saat bekleyen çömleğinizin sonrasında kapağını açıp 5 ila 10 dakika arasında dinlendirmeli, ardından kapağı açık vaziyette buzdolabında 6 saat kadar tutmalısınız. Sonra kapağını kapatmayı unutmamanız gerekmektedir. Doğal Yoğurt dolapta bekleme süresini tamamladıktan sonra yenilecek kıvama gelmektedir.

Çömlekte mayalanmasının dışında yoğurdun tencerede mayalanması en sık kullanılan mayalama yöntemidir. Bunun yanı sıra kavanozda mayalama işlemi de bazı ev hanımlarının tercih ettiği bir mayalama yöntemi olmaktadır. Doğal Yoğurt mayalamak için kavanoz ve tencere gibi değişik kaplar kullanılabilmekte ancak hepsinde aynı işlem uygulanmaktadır. Yani yine sıcak süt bu kaplara boşaltılmakta ve bir ya da iki yemek kaşığı ev yoğurdu bir kâsede özenerek sütün içine karıştırılmakta ve 4 saat beklenmektedir. Diğer işlemler de aynı şekilde tekrarlanmaktadır. Bunların dışında bir de tereyağından doğal Yoğurt mayalayan kişiler bulunmaktadır.

Nohuttan Doğal Yoğurt Mayası Elde Etme nasıldır.
insan sağlığı için değerli besin kaynağı doğal yoğurtların yerine Hazır yoğurtların zararlarını duyduktan sonra evde yoğurt yapmayı geçin evde kendi yoğurt mayanı da elde etmenin şart olduğunu düşündüm ve hemen denedim ve insan sağlığı için değerli besin kaynağı doğal yoğurtun Sonuç güzel olunca da sizlerle hemen paylaşmak istedim. insan sağlığı için değerli besin kaynağı doğal yoğurt deyip geçtiğimiz nimet aslında biz insanlar için ne kadar şifa kaynağı. insan sağlığı için değerli besin kaynağı doğal yerine maalesef günümüzde her şeyin hazırı var ve bizler de zaman zaman bu hazırların albenisine kapılıveriyoruz. hazır yoğurdun zararlarını benim gibi öğrendikten sonra insan sağlığı için değerli besin kaynağı doğal bu hazırcı huyumuzdan en azından yoğurt için belki vazgeçeriz. Günümüzde hazır yoğurtlarda en önemlisi insan sağlığı ve vücudumuz için faydalı olan özellikle de her hastalandığımızda içtiğimiz antibiyotiklerin vücudumuzda verdiği tahribatı tamir eden bakteriler olmuyor ve bozulmaması için içine konulan onca maddeden bize şifa değil zarar geliyor.
******
insan sağlığı için değerli besin kaynağı doğal Yoğurdumuzu mayalarken de hazır yoğurtla mayalamamayı tercih edelim. insan sağlığı için değerli besin kaynağı doğal yoğurt mayası evde elde etmek çok kolay. Bu arada insan sağlığı için değerli besin kaynağı doğal yoğurdun sularını atmayın tüketin. Özellikle B2 vitamini açısından çok zengin insan sağlığı için değerli besin kaynağı doğal B2 vitaminini vücudumuza alacağımız fazla besin yok. Eğer ağız yaralarınız varsa , göz ve ağız etrafınızda çatlamalar oluyorsa yoğurdun suyunu bol bol içiniz .ç insan sağlığı için değerli besin kaynağı doğal Yoğurt mayalamadan önce mayamızı evde nasıl elde edeceğiz bir bakalım.

insan sağlığı için değerli besin kaynağı doğal mayanın Malzemeleri:
32 Adet kuru pişmemiş nohut
2 Su bardağı ev sütü
1 Kavanoz

insan sağlığı için değerli besin kaynağı doğal mayanın Yapılışı:
Mevcut 32 Adet nohutumuzu yıkayalım ve kavanozumuzun içine koyalım. Üzerine yoğurt mayalayacağımız sıcaklıktaki olan iki bardak sütü (serçe parmağımız yanmayacak sıcaklıktaki sütü) ekleyelim. Kavanozun ağzını kapatalım ve bez ya da havluya sarıp evde varsa kalorifer peteğinin üzerine yoksa sıcak su torbasının yanına sıcak bir ortama 24 saatliğine bırakalım. Bu sürenin sonunda (24 Saat) ilk mayamızın kapağını açtığımızda biraz kötü bir kokusu olacaktır. Kavanozun altta yeşilimsi sarımsı bir su olacak. İlk kavanozumuzu bir tel süzgeçe dökelim ve suyu aksın, üzerindeki nohutları seçelim ve suyu süzülünce dinlenmesi için bir kavanoza koyup dolabımıza koyalım. Artık doğal Nohuttan Yoğurt mayamızı elde etttik . Mayamızı çoğaltmak ve tatlandırmak içinyeniden mayalamamız gerekiyor. Bir gün sonra 1 litre sütü elde ettiğiniz bu maya ile yeniden mayalayalım.

 

Bu mayalanmada yoğurdumuzun tadı , dolal kıvamı daha güzel olacak. Bu mayalanmada elde ettiğimiz doğal yoğurdu artık tüketebiliriz ve evimizde doğal yoğurtlarımızı mayalamada kullanabiliriz. Yoğurdumuz mayalandıkça, her seferinde mayalamada yoğurdumuzun kalitesi ve tadı güzelleşecektir. Ev yoğurdumuzu hazırlamak için burada dikkat edeceğimiz nokta mayamızı az kullanmaktır. Fazla maya yoğurdun ekşimesine ve fazla kendinde sulanmasına sebep oluyor.Dikkat edilecek diğer önemli nokta ise mayalarken kapağına bir havlu peçete ile önce kapatmanız. Doğal yoğurdun hava ile temasını daha iyi keseceğinden, evde yoğurdunuzun asit oranını azaltmış olursunuz. Evde doğal Yoğurdunuzu mayalayacağınız kaplarında özellikle cam, toprak veya bakır kaplar olmasına tercih ederseniz yoğurdunuz daha lezzetli olacaktır

Gerçekte yoğurtta olması gereken iki tane bakteri var laktobacillus bulgaricus ve streptococcus thermophilus. Bunları bu şekilde nohutta kozalakta bulamıyorsunuz. Gerçekte bu iki bakteri bizim coğrafyamızda mevcut ve özellikle hıdrellez zamanı yani baharın başında popülasyon olarak güçleniyorlar. Bu yüzden eskilerde yaşlı kadınlar yoğurt yaparken Hızır (as) gelip Hıdırellez akşamı sütünüzü mayalar ve yoğurdunuz ertesi sabah hazır olur derlerdi.Hatta doğal yoğurdun ortasında parmakla basılmış mührü bile olur diye efsaneler anlatıyorlar. Hıdrellez’de bu efsaneleri deniyorduk. Elbette bunlar için şehrin göbeğini seçmedik.

Sürekli bakir yerleşim alanlarından uzak ormanlık ve dağlık bölgelerde bunu denedik. Çiğ damlalarını topladık sütlerimizi mayaladık ve nihayet sonuç verdi. Hızır bize de geldi diyecek kadar Sütümüzü yoğurda çevirdi. Üstelik mayalarken yine kuşkuluyduk, zaten hiç emin olamıyorsunuz. Sütümüzü kaynattık, ılıttık. Yaprakların üstünden topladığımız çiğ damlaları ile de mayaladık.Dua ettik ve bulduğumuz tüm örtü ve battaniyelerle sardık ve ilkel şartlarda tam bir inkübatör yaptık. Sabah tencerenin kapağını ev halkı neredeyse törensel bir edayla açtık. İlk önce mis gibi kokusu geldi, yoğurdumuz hazırdı ve tadına baktık. Hem tadı hem görüntüsü tamamen doğal O tarihten beri doğal yoğurt mayamızı koruyoruz. Her geçen gün doğal mayamız güçleniyor ekmeklerimiz sağlık lezzet kazanıyor. Doğal yoğurdumuzun mayasını kendimiz yaptık.

 

“Tereyağından Doğal Yoğurt Mayalanır mı?” Diyenler İçin… Tereyağından doğal Yoğurt mayalama işlemini de şu şekilde anlatabiliriz. Doğal Yoğurt mayalama işlemi için kullanılan ölçü 1 litreye 2 tatlı kaşığı doğal tereyağı olarak verilmektedir. Yine ya kaynamış sütün el yakmayacak kadar sıcak kıvama gelmesini beklemeniz ya da soğuk sütü bu dereceye gelene kadar ısıtmanız gerekmektedir. Ardından tereyağını küçük bir kâsede ezerek mayalanacak süte karıştırmalısınız. Mayalayacağınız kabın kapağını kapatarak sıcak bir yerde üstüne bir bez sererek 5-6 saat bekletiniz. Ardından sardığınız bezi açarak yoğurdun kapağını açıp 5-10 dakika dinlendirdikten sonra kapağını tekrar kapatarak dolaba kaldırınız. Böylece yoğurdunuz yemeye hazır halde dolapta bekliyor olacaktır. Bunların dışında nohut mayasından da doğal Yoğurt yapıldığı bilinmektedir. Doğal yoğurt mayası için bu kadar uğraştığımızı sorabilirsiniz.

Birincisi Doğal yoğurttan elde edilen faydaların tümünün sadece ev yoğurdunda mevcut olması. insan sağlığı için değerli besin kaynağı doğal yoğurdun bağışıklık sistemimizi güçlendiren ve bağırsak floramızı düzenleyerek bizi kanser dahil pek çok hastalıktan koruyan probiyotikler ve prebiyotikler sadece canlı bakteri ve mantar popülasyonlarından oluşan ev yapımı yoğurtlarda mevcut. Daha açıkçası yoğurdum güzel olsun diye süt peşinde koşmak yeterli değil asıl doğal mayanın peşinden koşmak şart. Zaten Anadolu’da “Mayası bozuk adam olmaz” denir. Hayata mayanız yanlışsa doğru yoğurdunuz olmaz ve siz boşuboşuna zahmet edip yoğurt yapmış olursunuz. Öyle sütçüden gelen, komşudan alınan, endüstriyel yoğurtla mayalanan yoğurt probiyotik değildir. Zaten kısa zamanda bu mayalar bozulur. İki üç kereden sonra ya süner ya yoğurt cıvık olur ya da tadı değişir. Oysa gerçek doğal yoğurt mayası asla bozulmaz, aksine yıllar geçtikçe tadı daha güzelleşir ve maya güçlenir.

indeks:
Kemik, yumurta, Tavuk, Saç, kalori, yağ, omega 3 yağ asidi, omega 6 yağ asidi, kolin, su, kolesterol, protein, A vitamini, D vitamini, E vitamini, riboflavin, B6 vitamini, folat, B12 vitamini, peptit, Meme, fetesün, Kemik Erimesi, zencefil, kolin, yumurta kabuğu, kapari, kapari turşusu, limon, sarımsak, yumurta kabuğu kürü, Katarak, Lutein, sistein, kalsiyum, magnezyum, demir, kolin, folik asit, çinko, Omega 3, LDL kolestrol,
#Kemik, #yumurta, #Tavuk, #Saç, #kalori, #yağ, #omega 3 yağ asidi, #omega 6 yağ asidi, #kolin, #su, #kolesterol, #protein, #A vitamini, #D vitamini, #E vitamini, #riboflavin, #B6 vitamini, #folat, #B12 vitamini, #peptit, #Meme, #fetesün, #Kemik Erimesi, #zencefil, #kolin, #yumurta kabuğu, #kapari, #kapari turşusu, #limon, #sarımsak, #yumurta kabuğu kürü, #Katarak, #Lutein, #sistein, #kalsiyum, #magnezyum, #demir, #kolin, #folik asit, #çinko, #Omega 3, #LDL kolestrol,
@Kemik, @yumurta, @Tavuk, @Saç, @kalori, @yağ, @omega 3 yağ asidi, @omega 6 yağ asidi, @kolin, @su, @kolesterol, @protein, @A vitamini, @D vitamini, @E vitamini, @riboflavin, @B6 vitamini, @folat, @B12 vitamini, @peptit, @Meme, @fetesün, @Kemik Erimesi, @zencefil, @kolin, @yumurta kabuğu, @kapari, @kapari turşusu, @limon, @sarımsak, @yumurta kabuğu kürü, @Katarak, @Lutein, @sistein, @kalsiyum, @magnezyum, @demir, @kolin, @folik asit, @çinko, @Omega 3, @LDL kolestrol,

ferhan bala

Hayata faydali olmak, Hayatta Mutlu olmaktir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paylaş
Paylaş