Katarakt ve Görme Kaybını Yumurta Engeller.

Gözleri Katarakt ve Görme Kaybını Yumurta Engeller.
Sağlığımız için yararlı Yumurta gözler için çok önemli olan Lutein ve Zeaxanthin adlı anti-oksidanları içerir Sağlığımız için yararlı Yumurtada göz için çok önemli olan Lutein ve Zeaanthin isimli iki antioksidan bulunur. Bu iki antioksidan zamanla retinada birikir ve koruyucu etki göstererek gözleri katarakt ve yaşa bağlı görme kaybını insanda engeller. İnsanlarda bu hastalıklar yaşlılarda görme kaybının en önemli nedenleridir.

Bir araştırmada 4,5 hafta boyunca günde 1,5 Sağlığımız için yararlı Yumurta sarısı yemenin kandaki Zzeaanthin seviyesini %114142arası ve Lutein seviyesini e %2850 artırdığı görüldü. Sağlığımız için yararlı Yumurta yine gözler için önemli olan A vitamininden de önemli miktarda içerir. A vitamini eksikliği insanda körlüğün çok sık görülen nedenlerinden biridir. Sağlığımız için yararlı Yüksek Tansiyon Son yapılan araştırmalarda Sağlığımız için yararlı Yumurta akında bulunan “peptit” adlı bileşenin yüksek kan basıncının düşürülmesinde etkili olduğu sonucu elde edilmiştir. Proteinin yapı taşlarından biri olan peptit “anjiyotensin-çevirici enzim (ACE)” olarak bilinen ve yüksek tansiyonun başlıca nedeni olan enzimin üretimini baskılıyor.

********

Sağlığımız için yararlı Vücut geliştirme diyetlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Sağlığında Vücut geliştirme işinin içindeyseniz ve Sağlığımız için yararlı için yumurtayı hala diyetinizin temel besini haline getirmediyseniz, bir an önce getirmelisiniz. Herhangi bir insanın size söyleyebileceği gibi bu sıradan besin, mükemmel bir protein kaynağıdır. Sağlığımız için yararlı için yumurtanın içerdiği protein türü, kas yapmak için gerekli olan tüm önemli amino asitlere sahiptir. Sağlığımız için yararlı için yumurta proteininin, diğer protein türlerine göre dünyaca kabul edilen bir standart haline gelmesinin esas nedeni budur. Yüksek protein içeriği ve bu proteinin kalitesi, haşlanmış İnsan sağlığındaiçin yumurtanın harika bir vücut geliştirme besini olarak görülmesinin başlıca nedenidir. Tek bir İnsan sağlığındaiçin İnsan sağlığındaiçin yumurta altı gram ham proteine sahiptir ve şu an sunulan en ucuz protein kaynağıdır. İçerdiği proteinin çok iyi kalitede olduğunu da göz önüne aldığınızda, İnsan sağlığındaiçin yumurtanın artık neden kişilerin vücut geliştirme diyetlerinin belki de en önemli parçası olduğunu anlayabiliriz.

Protein, İnsan sağlığında için yumurtanın içerisindeki tek besin maddesi değildir. İnsan sağlığındaiçin yumurta ayrıca A, D, B1, B2, B6, B12, E ve K vitaminleri kaynağıdır. Lutein, sistein, kalsiyum, magnezyum, demir, kolin, folik asit ve çinko içerir. İnsan sağlığında Bilmeniz gereken bir şey daha var. Haşlanmış İnsan sağlığında için yumurta atıştırmak, açlık ağrılarının saatler boyu etkili bir biçimde uzaklaşmasını sağlar.

******

Bu kadar çok faydanın tümü, bir küçük paketin içinde! İnsan sağlığındaiçin yumurtanın kolesterol ve yağ içeriği konusunda endişeli olabilirsiniz. Aslında bir adet İnsan sağlığında için yumurta sadece beş gram yağ ve iki gramdan daha az miktarda doymuş yağ (fakir yağ) içerir. Çalışmalar ayrıca Sağlığımız için yararlı için yumurta sarısı içindeki kolesterolün, kanınızdaki kolesterol seviyesini yükseltmediğini göstermiştir. Fakat doymuş yağın aşırı derecede tüketimi kolesterol seviyesini yükseltir. Dolayısıyla vücut geliştirme rutinlerini en iyi hale getirmeyi gerçekten istiyorsanız, diyet planınızda haşlanmış Sağlığımız için yararlı için yumurtaya yer ayırmalısınız. Sağlığımız için yararlı için yumurtanızı ister çiğ, haşlanmış, kızarmış, çırpılmış, buğulanmış ister herhangi bir şekilde yemeye karar verin,­kas geliştirmeye­ilginiz varsa acilen daha fazla Sağlığımız için yararlı için yumurta yemeye başlamanız gerekiyor.

Sağlığımız için yararlı Yumurtanın içinde A, B, D ve E vitaminleri bulunmaktadır. Diğer birtakım vitaminleri de içerir. A vitamini Sağlığımız için yararlı Yumurtanın sarı kısmında bulunan bir vitamindir. Özellikle gözler için faydalı olan bu vitamin, kemik gelişiminin sağlıklı oluşunu ve diş sağlığı için de gerek duyulan bir vitamindir. Enfeksiyona karşı koruma sağlar, solunum sistemini ve sindirim sistemini güçlendirir. Bağışıklığa katkı sağlar.

Sağlığımız için yararlı Yumurtanın Besin Değeri
1 orta boy çiğ Yumurta (44 gr)
63 kalori
4 gr yağ
32.6 mg omega 3 yağ asidi
505 mg omega 6 yağ asidi
110 mg kolin
33.4 gram su
186 mg kolesterol (günlük ihtiyacın %62’si)
5.5 gr protein (günlük ihtiyacın %11’i)
214 IU A vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü)
15.4 IU D vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü)
0.4 mg E vitamini (günlük ihtiyacın %2’si)
0.2 mg riboflavin (günlük ihtiyacın %2’si)
0.1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın %3’ü)
20.7 mcg folat (günlük ihtiyacın %5’i)
0.6 mcg B12 vitamini (günlük ihtiyacın %9’u)
23.3 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %2’si)Yazı
0.8 mg demir (günlük ihtiyacın %4’ü)
5.3 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %1’i)
84 mg fosfor (günlük ihtiyacın %8’i)
59 mg potasyum (günlük ihtiyacın %2’si)
61.6 mg sodyum (günlük ihtiyacın %3’ü)
0.5 mg çinko (günlük ihtiyacın %3’ü)
13.9 mcg selenyum (günlük ihtiyacın %20’si) içerir.

Sağlığımız için yararlı Yumurta dünyanın en besin dolu yiyeceklerinden biridir Sadece bir Sağlığımız için yararlı Yumurta inanılmaz miktarda protein, vitamin, mineral ve diğer eser maddeleri içerir.
Sadece 1 adet büyük Sağlığımız için yararlı Yumurta:
B12 Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %9’unu
B2 Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %15’ini
Folate: Günlük ihtiyacınızın %5’sini
A Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %6’sını
B5 Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %7’sini
Selenyum: Günlük ihtiyacınızın %22’sini
Fosfor: Günlük ihtiyacınızın %9’unu karşılar.
Sağlığımız için yararlı bir Sağlığımız için yararlı Yumurta 77 kalori, 6 gram protein ve 5 gram sağlıklı yağ ve aynı zamanda hatırı sayılır miktarda D, E, K, B6 vitaminleri, kalsiyum ve çinko içerir. Ayrıca aşağıda anlatacağım gibi sağlık için çok önemli bazı eser maddeler de Sağlığımız için yararlı Yumurta da bulunur. Sağlığımız için yararlı Yumurta gerçekten ihtiyacımız olan her şeyi az veya çok içeren muhteşem bir gıdadır. Bu rakamlar ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) 4 yaşından büyükler için önerdiği 2000 kalorilik beslenme programı temel alınarak oluşturulmuştur. D vitamini provitamin olarak bulunan bir vitamin olup güneş ışınları ile aktive olan bir yapıya sahiptir. Sağlığımız için yararlı Yumurta sarısı ise D vitamini bulunduran nadir besinlerden biridir. Güneş ışığından faydalanma ve Sağlığımız için yararlı Yumurta tüketimi ile çocuklarda kemik gelişimine etkili bir katkı sağlanabilir. Kemik bozukluğu engellenir. Vücudumuzu zararlı maddelerden koruyan E vitamini de barındıran Sağlığımız için yararlı Yumurta, E vitamini açısından da zengindir. E vitamini oksidasyonu sağlayarak zararlı maddelerden korunmayı sağlar.Sağlığımız için yararlı Yumurta B2 vitamini bakımından zengindir.

B2 vitamini deri ve göz sağlığı için gerekli olan bir vitamindir. Üstelik bazı besinlerin enerjiye dönüştürülmesinin sağlanabilmesi için B grubu vitaminlere ihtiyaç duyulur. Sağlığımız için yararlı Yumurtada bulunan bir diğer maddeden bahsedelim. Sağlığımız için yararlı Yumurtada bulunan kolin, beyin sağlığı için gerekli bir besin olup beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesi için gereklidir. Sağlığımız için yararlı Yumurtanın içerdiği faydalı maddeler sadece bu kadarla sınırlı değildir. Sağlığımız için yararlı Yumurtanın vitamin içeriğinin yanında, ciddi bir mineral potansiyeli taşıdığı da bilinmektedir. Demir ve çinko ise bu minerallerin başında gelen minerallerdir. Demir kan yapımı için gereklidir. Kan demir içerikli bir yapı olduğu için demir vücudumuz için çok önemli ve gerekli bir mineraldir. Demir eksikliği kansızlığa neden olur. Bunun yanında büyüme ve gelişmeye yardımcı, hastalıklara karşı koruyucu görev görür. Demir eksikliği görülen çocuklarda öğrenme güçlükleri oluşur, okul başarısı ve öğrenme kabiliyetinde düşüşler göze çarpar.

Sağlığımız için Selenyum minerali yeterli miktarda alınmadığında hipotrioid, halsizlik, zihin zayıflığı gibi sorunlar görülebilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günlük selenyum tüketimini 70mcg (mikrogram) İnsan sağlığı olarak önermektedir. 1 orta boy Sağlığımız için yararlı Yumurtanın yaklaşık 14 mcg selenyum içerdiği göz önüne alındığında 1 adet Sağlığımız için yararlı Yumurtanın günlük selenyum ihtiyacının %20’sini karşıladığı söylenebilir.
Sağlığımızın Yumurtanın anne sütünden sonra besin içeriği bakımından en zengin besin olduğu,herkesçe bilinen bir olgudur. Sağlığımız için yararlı İnsanın ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içinde bulundurur. Sağlığımız için yararlı Yumurta, besinlerde bulunan en zengin proteinlere sahiptir. Sağlığımız için yararlı Yumurta insanın vücudunda salgılanamayan ve dışarıdan alınması zorunlu olan proteinleri barındır. Sağlığımız için yararlı bunlara elzem amino asitler denir. Sindirilebilirliği yüksek olan bu besinde, bulunan tüm besin içeriği vücutta kullanılır ve vücut proteinlerine dönüştürülür. Sağlığımız için yararlı Çocukların protein ihtiyacının yarısının hayvansal kaynaklı besinlerden sağlanmasının uygun olduğunu söyleyen uzmanlar, büyüme ve gelişme için çocukların Sağlığımız için yararlı Yumurta tüketiminin gerekliliğini vurgulamaktadırlar.

Sağlığımız için yararlı Yumurtanın bir diğer güzel ve özel özelliği ise içinde C vitamini olmadığı halde C vitaminin emilimini arttırmasıdır. C vitaminin zengin olduğu besinlerle tüketildiğinde C vitamininden sağlanan verimi arttırır. C vitaminin yapısında bulunan demir emilimini arttırır.Sağlığımız için yararlı Yumurtadaki çinko ise büyüme, gelişme ve bağışıklık sistemi için önemli bir içeriktir. Vitamin ve mineral açısından zengin oluşuna karşın yağ açısından fakirdir. İçerisinde çok az miktarda yağ bulunur. Sağlığımız için yararlı Yumurtada bulunan yağ miktarı 4.5 gram ve bu yağın 1.5 gramı doymuş yağ asitleridir. Kalan kısım doymamış yağ asitlerinden oluşur. “Kolesterol” kelimesini duyduğumuzda genellikle aklımıza “ilaç, kalp krizi, damar tıkanıklığı” gibi olumsuzluklar gelir. Ancak gerçekte kolesterol vücut sisteminin önemli bir parçasıdır ve her bir hücre için önemli bir rol oynamaktadır. Kortizon, testosteron, östrojen gibi hormonların üretiminde kullanılan kolesterol olmasaydı bizde olmazdık. Bu konuda avantajlıyız çünkü karaciğerimiz vücudun ihtiyaç duyduğu kolesterolü üretebiliyor. Yani gıdalarla almasak bile sistemimizde her zaman yeterli miktarda kolesterol bulunuyor. Kolesterol bakımından zengin gıdalar tüketildiğinde ise karaciğerimiz daha az kolesterol üreterek toplam kolesterol miktarını dengeliyor. Son yıllarda yapılan araştırmalarda, uzun bir süredir yüksek kolesterol ile birlikte anılan Sağlığımız için yararlı Yumurtanın aslında kötü kolesterolün yükselmesinde o kadar da etkili olmadığı yönünde sonuçlar elde ediliyor.

Bu araştırmaların ortak sonucu Sağlığımız için yararlı Yumurtanın her insanda aynı etkiyi yaratmadığı ve her gün Sağlığımız için yararlı Yumurta yiyenlerin %70’inin toplam ve LDL kolesterol seviyesinde herhangi bir değişim gözlemlenmediği yönünde. Geri kalan %30’da ise toplam kolesterolde artış görülmüş. Ayrıca düzenli olarak Sağlığımız için yararlı Yumurta yiyenlerin HDL yani “iyi kolesterol” seviyelerinde artış gözlemlenmiş. Sonuç olarak Sağlığımız için yararlı Yumurta iyi kolesterolü yükseltirken Sağlığımız için yararlı Yumurta yiyenlerin %70’inde kötü kolesterol ve toplam kolesterol yükselmiyor. Burada önemli olan nokta kolesterol ilacı kullanıyorsanız geri kalan %30’un içinde olabileceğiniz ihtimalini göz ardı etmeyerek Sağlığımız için yararlı Yumurta tüketmeye başlamadan önce doktorunuza danışmanız. Yağ deyince akla gelen kolesterol açısından Sağlığımız için yararlı Yumurtayı incelemek gerekirse, beyazında kolesterol ve yağ olmadığı görülür. Fakat buna karşın sarısında 213 miligram kolesterol bulunur. Besinlerdeki kolesterol oranının kandaki kolesterolü arttırdığı düşüncesi ile Sağlığımız için yararlı Yumurtadan uzak durulmuştur. İnsanlar bu nedenle Sağlığımız için yararlı Yumurta tüketimini azaltmıştır.

Sağlığımız için yararlı Yumurta sağlık için gereklidir; fakat Sağlığımız için yararlı Yumurta satın alırken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Satın aldığınız Sağlığımız için yararlı Yumurtaların marketlerde buzdolabında saklanmış olmasına dikkat ediniz. Çatlak ve kırık Sağlığımız için yararlı Yumurtaları satın almayınız. Sağlığımız için yararlı Yumurtaları buzdolabında saklayınız. Kalitesini kaybetmemesi için birkaç hafta içinde tüketiniz. Sağlığımız için yararlı Yumurta bayatladıkça su ve karbondioksit kaybeder ve ağırlığı azalır. Bu bilgi bayat ve taze Sağlığımız için yararlı Yumurtayı ayırt etmek için kullanılabilir. Sağlığımız için yararlı Yumurta, sucukla birlikte nefis bir kahvaltının vazgeçilmezi ve hamur işlerinin olmazsa olmazıdır. Bilhassa büyüme çağındakilere çok faydalı olması da Sağlığımız için yararlı Yumurtayı çok değerli bir gıda yapan bir başka sebep. Böyle iken Sağlığımız için yararlı Yumurtanın faydaları nelerdir, sorusunun akıllara gelmesi çok normal. Sağlığımız için yararlı Yumurta hakkında merak edilenleri bir nebze olsun cevaplayabilmek için biz de bu yazımızda Sağlığımız için yararlı Yumurtanın faydaları mevzusuna değindik.

Bunun için ilk olarak ortalama 63 gram ağırlığındaki Sağlığımız için yararlı büyük boy bir tavuk Sağlığımız için yararlı Yumurtasının besin değerine göz attık. Sağlığımız için yararlı Yumurtanın Besin Değeri Ağırlıkça yarısı sudan oluşan bir Sağlığımız için yararlı Yumurtada 90 kalori vardır ve bunun dörtte üçü Sağlığımız için yararlı Yumurta sarısında bulunur. Sağlığımız için yararlı Yumurta sarısı, hem doymuş hem de doymamış yağ asitlerinden oluşan toplam 6 gram yağ içerir. Sağlığımız için yararlı Yumurtada şeker ve karbonhidrat hiç yoktur. Sağlığımız için yararlı Yumurtayı değerli bir gıda maddesi yapan şey ise herşeyden önce protein içeriğidir. Sağlığımız için yararlı Yumurta Proteini 63 gram gelen büyük boy bir tavuk Sağlığımız için yararlı Yumurtası ortalama 8 gram protein ihtiva eder. Yetişkin bir insanın her 1 kg’lik vücut ağırlığı için günde 0,8 gram protein alması gereklidir. Yani 80 kg. iseniz günde 64 gram protein gerekir. Büyüme çağındaki çocuklar, hamileler ve emziren anneler için ihtiyaç biraz daha fazladır. Sağlığımız için yararlı Yumurta, bu ihtiyacı karşılamaya gayet hesaplı bir katkı sağlayabilecek bir gıdadır. Sağlığımız için yararlı Yumurtanın mükemmel bir protein kaynağı olması sadece bol protein içermesinden değil, aynı zamanda içerdiği proteinin iki özelliğinden kaynaklanır. Protein, Sağlığımız için yararlı Yumurtanın en büyük özelliklerinden biri kırmızı ete oranla çok daha ucuz bir “kaliteli” protein kaynağı olması. 1 orta boy Sağlığımız için yararlı Yumurta 5.5 gram protein içeriyor ve bu miktar günlük protein ihtiyacının %11’ini karşılıyor.

Illinois Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre Sağlığımız için yararlı Yumurta özellikle sporcularda kas kitlesinin artması ve enerjinin korunması için tüketilebilecek en faydalı besinlerden biri. Aynı araştırma haftada Sağlığımız için yararlı 6 adet Sağlığımız için yararlı Yumurta yemenin vücudun enerji üretimini belirgin oranda arttırdığını ortaya koyuyor. Birincisi Sağlığımız için yararlı Yumurta proteini tam proteindir. Proteinler, amino asit adı verilen yaklaşık yirmi çeşit yapı taşından oluşur ve bunların bir kısmı diğer amino asitler kullanılarak vücudumuzda üretilebilirken dokuz amino asit vücutta üretilemez ve besinlerden alınması şarttır. Bunlar, esansiyel amino asitlerdir ve bunların hepsini birlikte içeren gıdalara tam protein denir. Bir başka deyişle Sağlığımız için yararlı Yumurtadaki protein vücudunuz bütün ihtiyacını tek başına karşılayabilecek niteliktedir. İkincisi, Sağlığımız için yararlı Yumurta proteini biyolojik değeri en yüksek doğal proteindir. Biyolojik değer, belli bir gıdadaki proteinin yüzde kaçının vücutta emilip kullanılabildiğini gösterir ve Sağlığımız için yararlı Yumurta için bu değer yüzde 94’tür. Bu yüzden Sağlığımız için yararlı Yumurta, protein kalitesi açısından en üst standart kabul edilmektedir. Bir Sağlığımız için yararlı Yumurtada bulunan proteinin yarısından biraz fazlası beyazında geri kalanı da sarısındadır. Sağlığımız için yararlı Yumurtanında akında hiç yağ bulunmadığı ve nerdeyse tamamen protein ve sudan ibaret olduğu için yağ yakıp kas yapmak isteyen sporcular bazen sadece Sağlığımız için yararlı Yumurta beyazı yemeyi tercih ederler. Öte yandan Sağlığımız için yararlı Yumurta sarısı da başka besin maddeleri açısından çok zengindir. Sağlığımız için yararlı Yumurtada Hangi Vitaminler Var? Sağlığımız için yararlı Yumurtada çeşitli vitaminler vardır ve bunlar Sağlığımız için yararlı Yumurtanın sarısında bulunur. Sağlığımız için yararlı Yumurtadaki A vitamini miktarı ilk bakışta az gibi bözükmektedir ama Sağlığımız için yararlı Yumurtadaki A vitamini havuç gibi bitkilerdekinden daha faydalı olduğu için bir Sağlığımız için yararlı Yumurta yetişkin bir insanın günde alması gereken A vitamini değerinin onda birini içerir. Bir Sağlığımız için yararlı Yumurta ayrıca bir ergen veya yetişkinin günlük D vitamini ihtiyacını en az yüzde onunu karşılar.

Bilindiği üzere D vitamini büyüme ve kemik sağlığı açısından vazgeçilmez olduğu gibi hastalıklara karşı direnci artırmaktadır. Sağlığımız için yararlı Yumurtada B grubu vitaminlerinden B2, B5, B6, folik asit ve B12 vitamini bulunur. B vitaminleri metabolizmanın düzenlenmesi için gereklidir ve özellikle B12 vitamini sinir sistemi ve kan hücrelerinin üretilmesi gibi hayati görevler yapar. Bir Sağlığımız için yararlı Yumurta B12 vitamini ihtiyacının üçte birini karşılayarak beslenmenize yeri doldurulmaz bir katkı sağlar. Sağlığımız için yararlı Yumurtada C vitamini ve K vitamini ise yoktur. Selenyum insan vücudunda kullanılan minerallerden birisidir. Çeşitli faydaları olan selenoproteinler ve bazı antioksidanların üretilmesini sağlar. Sağlığımız için yararlı Yumurta selenyum açısından zengindir ve bir Sağlığımız için yararlı Yumurta günlük ihtiyacın üçte birinden fazlasını sağlayabilir. Sağlığımız için yararlı Yumurtada bunun dışında fosfor, demir, çinko ve az miktarda kalsiyum bulunur. Kolin Sağlığımız için yararlı Yumurta kolin adlı organik maddeyi en çok içeren gıdalardan birisidir. Kolin bedenimizde kendi başına işe yaradığı gibi betain adlı başka bir maddenin de üretilmesini sağlar. Kolin ve ondan sentezlenen betain, vücudumuzun sağlığı açısından çok yönlü etkilere sahiptir. Araştırmalara göre, kolin ve betain; kalp ve dolaşım sistemi sağlığına katkı sağlar, beyni ve algıyı kuvvetlendirir, karaciğer yağlanmasını engeller, böbreklerin düzgün çalışmasını sağlar, kas dokularını korur ve sinir iletilerinin kaslara aktarılmasına yardımcı olur.

Yetişkin bir insanın günde ortalama 500 mg kolin alması gerekmektedir ve büyük bir Sağlığımız için yararlı Yumurtada bunun tam olarak üçte biri mevcuttur. Sağlığımız için yararlı Yumurtada Omega3 varmı? Sağlığımız için yararlı Yumurtada 30-40 mg omega3 bulunur ama bu çok az bir miktardır. Şöyle ki 100 gram hamsi yeseniz en az bir gram omega3 alırsınız yani Sağlığımız için yararlı Yumurtanın 25-30 katı. Bu yüzden Sağlığımız için yararlı Yumurta omega3 açısından pek zengin bir gıda sayılmaz. Bununla beraber doğal ortamda yaşayan tavukların Sağlığımız için yararlı Yumurtası veya özel yemlerle beslenen tavuklarun Sağlığımız için yararlı Yumurtasında biraz daha fazla omega3 bulunması mümkündür. Ancak bu fazlalığın ne kadar olduğunu tam olarak ölçmek de oldukça güçtür. Sağlığımız için yararlı Yumurta Zayıflatırmı? Cevap evet. Sağlığımız için yararlı Yumurta o kadar doyurucu bir besindir ki Sağlığımız için yararlı Yumurta yedikten sonra gün boyu daha az acıkırsınız ve daha az kalori alırsınız. Bu konudaki bir deneyde diyet yapan insanlar iki gruba ayrılmış ve bir grup, kahvaltıda hamur işi yerine Sağlığımız için yararlı Yumurta yemiştir. Sonuçta kahvaltıda Sağlığımız için yararlı Yumurta yiyenlerin gözle görülür şekilde daha çok kilo verdiği görülmüştür.

Kolesterol: Kaç Sağlığımız için yararlı Yumurta Yemeliyiz? 1 Vitamin K Doğal Sağlığımız için yararlı Yumurta akında hiç kolesterol yoktur ama sarısı kayda değer miktarda kolesterol içerir. Geçmişte kolesterollü gıdalar tüketmenin kalbe zararlı olduğu düşünülüyordu ve bu yüzden beslenme uzmanları Sağlığımız için yararlı Yumurtayı tavsiye etmiyordu. Yakın zamanda yapılan araştırmalar ise kalp hastalığı riskini artıranın kolesterollü gıdalardan ziyade doymuş ve trans yağlar olduğunu ortaya koymuştur. Sağlıklı insanların haftada yedi Sağlığımız için yararlı Yumurtaya kadar yemesinin bir sağlık riski oluşturmadığı kabul edilmektedir. Yine de; yüksek kolesterol, şeker hastalığı ve kalp hastalığı riski taşıyanlar beslenme programlarına Sağlığımız için yararlı Yumurtayı dahil etmeden önce doktora danışmalıdır. Sağlığımız için yararlı Yumurtanın Başka Zararları Olabilir Mi? Gıda zehirlenmelerinin sorumlusu yiyeceklerden birisi Sağlığımız için yararlı Yumurtadır. Bu yüzden bozuk Sağlığımız için yararlı Yumurta yememeye özen göstermeliyiz. Sağlığımız için yararlı Yumurtayı suya koymak bayat mı taze mi olduğunu anlamaya yardımcı olabilir çünkü bayat Sağlığımız için yararlı Yumurta içinde biriken gaz yüzünden suya batmaz. Ancak daha güvenilir bir yol son kullanma tarihine bakmak. Son kullanma tarihi geçmiş veya kırık Sağlığımız için yararlı Yumurtaları yemeyiniz ve Sağlığımız için yararlı Yumurtaları buzdolabında veya uygun serin yerlerde saklamaya gayret ediniz. Sağlığımız için yararlı Yumurta alerjisine gelince, en sık görülen alerji türlerinden birisidir. Deride kaşıntı ve kızarıklık en yaygın belirtisi olup çocuklarda daha çok görülür. Böyle birşeyden şüphelenenlerin doktora gitmesi gerekir.

Sağlığımız için yararlı Yumurta Kabuğu Yenir Mi? Sağlığımız için yararlı Yumurta kabuğu kalsiyum açısından son derece zengin olduğu için kabukları toz haline getirip yemeklere katarak tüketenler vardır. Ancak Sağlığımız için yararlı Yumurta kabuğu tavuk dışkısı ve bakteriler içerebilir, iyice toz haline gelmeyen Sağlığımız için yararlı Yumurta kabukları keskin olabilir ve Sağlığımız için yararlı Yumurta kabuğu tozu boğaza kaçabilir. Bu gibi risklerden dolayı Sağlığımız için yararlı Yumurta kabuğunu yemeyi denemek o kadar da iyi bir fikir olmayabilir. Çiğ Sağlığımız için yararlı Yumurta Yenir Mi? Tüm yiyecekler pişince besinlerin bir kısmı ölür. Çiğ Sağlığımız için yararlı Yumurtadaki vitaminler de pişmiş Sağlığımız için yararlı Yumurtadan birazcık daha fazladır. Ancak bu durum protein için geçerli değildir. Çiğ Sağlığımız için yararlı Yumurtadaki protein vücutta tam olarak sindirilmez. Üstelik çiğ Sağlığımız için yararlı Yumurtada salmonella ve başka bakteriler olabilir ve besin zehirlenmesi riski yüksektir. Bu yüzden çiğ Sağlığımız için yararlı Yumurta yemek doğru değildir. Sonuçta Sağlığımız için yararlı Yumurta Yiyin Miktarı abartılmadığı sürece, sağlıklı bir insan için Sağlığımız için yararlı Yumurta dengeli ve iyi beslenmenin bir parçasıdır. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar Sağlığımız için yararlı Yumurta yemenin faydasını görecektir. Bu yüzden Sağlığımız için yararlı Yumurtayı evinizden eksik etmemek ve düzgünce saklayıp iyi pişirerek tüketmek yerinde olacaktır, diyebiliriz. Kolesterole etkisi nedeniyle en çok tartışılan gıdalardan biri olan Sağlığımız için yararlı Yumurta son yıllarda “faydalı” gıdalar arasındaki yerini yavaş yavaş geri almaya başladı. Sağlığımız için yararlı Yumurtanın kötü şöhretinin nedeni içerdiği kolesterol miktarıdır. Ancak günümüzde yapılan araştırmalar Sağlığımız için yararlı Yumurtada bulunan kolesterolün kötü kolesterolü yükseltmediği ve aksine iyi kolesterolü yükselttiğini ortaya koyuyor. 1 orta boy Sağlığımız için yararlı Yumurta yaklaşık 186mg kolesterol içeriyor. Bu miktar sağlıklı bir kişinin 1 günde alması gereken kolesterol miktarının yaklaşık yarısı. Yani günde 1 Sağlığımız için yararlı Yumurta yemek yüksek kolesterole neden olmuyor ancak, kolesterolün tehlikeli boyutlara çıkmaması için gün boyu tükettiğiniz

Sağlığımız için yararlı Yumurta dışındaki gıdalara da özen göstermelisiniz. Yüksek kolesterol nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız ve Sağlığımız için yararlı Yumurta yiyip yememek konusunda tereddütte kalıyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz. Omega 3 Kalp hastalıkları, kanser, artrit gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini düşüren omega3 yağ asitleri genel sağlığımızı korumak için kritik öneme sahiptir ancak vücudumuz tarafından üretilmez. Eksikliğinde halsizlik, hafıza zayıflığı, cilt kuruluğu, kalp hastalıkları ve kan dolaşımının zayıflaması gibi sorunlara neden olan omega 3 Sağlığımız için yararlı Yumurtada önemli oranda bulunmaktadır. 1 orta boy Sağlığımız için yararlı Yumurta (omega 3 ile zenginleştirilmemiş normal Sağlığımız için yararlı Yumurta) 32.6 mg omega 3 yağ asidi içerir. B Vitamini: Kasların ve kalbin normal fonksiyonunu devam ettirmesi için önemli olan B1 ve B2 vitaminleri, sinir ve sindirim sistemleri tarafından kullanılan B3 vitamini, normal bir büyüme ve gelişim için gerekli olan B5 ve B12 vitaminleri, gıdalar yoluyla alınan proteinin vücut tarafından işlenmesinde kullanılan ve bağışıklık sistemi için gerekli olan B6 vitamini, hormon üretiminde kullanılan B7 vitamini ve hücrelerin DNA üretiminde kulanılanB7 vitamini, yani tüm B vitaminleri Sağlığımız için yararlı Yumurtada bulunmaktadır. B kompleks vitaminlerini yetersiz olarak almak böbrek hastalıkları, tip 2 diyabet, katarakt, kalp hastalıkları, meme kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri gibi son derece ciddi hastalıklara yakalanma riskini arttırmaktadır. Sağlığımız için yararlı Yumurtayı özellikle B7 ve B12 vitaminleri için tüketebilirsiniz. Kolin ve Sağlığımız için yararlı Yumurta, B kompleks vitaminlerinden biri olan ve vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirmesi için oldukça önemli bir bileşen olan “kolin” bakımından en zengin gıdalardan arasında yer almaktadır. Yetişkin erkekler için 550mg, kadınlar içinse 450mg günlük kolin alınması önerilmekle birlikte ortalama bir diyette genellikle bu rakamın altında kalınmaktadır. Hücre yapısının korunması, sinir hücreleri arasında iletişimin korunması, yağların kan yoluyla karaciğere taşınması gibi önemli fonksiyonları olan kolinin eksikliğinde damar tıkanıklığı, karaciğer hastalıkları ve nörolojik hastalıkların riski artmaktadır. 1 adet büyük boy Sağlığımız için yararlı Yumurta ortalama 80-100mg kolin içerir.

D Vitamini: Uzun dönemli eksikliğinde çocuklarda astım, yetişkinlerde bilişsel zayıflama, kanser, kalp ve damar hastalıkları riskini attıran D vitamini için en iyi kaynak güneş ışınlarıdır. Uzmanlar günde 10-15 dakika güneşe çıkmanın D vitamini eksikliğini önleyeceğini belirtiyorlar. Ancak az güneş alan bir iklimdeyseniz ve D vitamini takviyesi kullanmak istemiyorsanız D vitamini içeren gıdaları daha çok tüketmeniz gerekebilir. Sağlığımız için yararlı Yumurta, D vitamini içeren nadir gıdalardan biridir ve 1 orta boy Sağlığımız için yararlı Yumurta günlük D vitamini ihtiyacının %4’ünü karşılar. D vitamini içeren diğer bazı gıdalar ise şöyle; balık, balık ciğeri, istiridye, şarküteri ürünleri ve mantar çeşitleri. Her Sağlığımız için yararlı Yumurta Aynı Değil Markette Sağlığımız için yararlı Yumurta reyonuna gittiğinizde pek çok farklı Sağlığımız için yararlı Yumurta çeşidiyle karşılaşabilirsiniz. Sağlığımız için yararlı Yumurtalar, üretildikleri tavuk çiftliğinin koşullarına ve hayvanların beslenme şekline göre farklılaşır. Geleneksel Sağlığımız için yararlı Yumurtalar: Standart ve en ucuz market Sağlığımız için yararlı Yumurtasıdır. Bu Sağlığımız için yararlı Yumurtalar çoğunlukla gün ışığı görmeyen, vitaminlerle (bazen antibiyotik ve hormonlarla) gelişim süreci hızlandırılan tavuklardan elde edilmektedir.

Organik Sağlığımız için yararlı Yumurtalar; Organik Sağlığımız için yararlı Yumurtalar organik gıdalarla beslenen tavuklardan elde edilir. Hayvanın gelişim sürecinde herhangi bir hormon veya antibiyotik kullanılmaz. Organik Sağlığımız için yararlı Yumurta üretiminde hayvanın gün ışığına erişimi kısıtlıdır. Çayır Sağlığımız için yararlı Yumurtası; “Serbest gezen tavuğun Sağlığımız için yararlı Yumurtası” olarak bilinen çayır Sağlığımız için yararlı Yumurtası adı üstünde dışarıda serbest gezen, bitki ve haşere (tavuğun doğal besini) yiyen tavuklardan elde edilir. Uzmanların en çok tavsiye ettiği Sağlığımız için yararlı Yumurtadır ancak klasik Sağlığımız için yararlı Yumurtaya göre oldukça pahalıdır. Organik Sağlığımız için yararlı Yumurtayla serbest gezen tavuk Sağlığımız için yararlı Yumurtası aynı şey değildir. Omega 3 Bakımından Zenginleştirilmiş Sağlığımız için yararlı Yumurtalar Geleneksel tavuk çiftlikleriyle aşağı yukarı aynı koşullardaki çiftliklerde üretilir. Ancak hayvanların beslenmesinde keten tohumu gibi omega 3 bakımından zengin yemler kullanılır. Omega 3 bakımından zenginleştirilmiş Sağlığımız için yararlı Yumurtalarda normal Sağlığımız için yararlı Yumurtanın 5 katına kadar daha fazla omega 3 bulunur. Serbest gezen tavuğun Sağlığımız için yararlı Yumurtası ile geleneksel Sağlığımız için yararlı Yumurta arasındaki en önemli fark besin değeridir. Gezen tavuk Sağlığımız için yararlı Yumurtası normal Sağlığımız için yararlı Yumurtaya göre 3 kat daha fazla E vitamini, 1.5 kat daha fazla A vitamini, 7 kat daha fazla beta karoten, 3 kat daha fazla omega 3, 1/3’ü kadar kolesterol içerir.

Ayrıca Sağlığımız için yararlı Yumurta gerçekten yiyebileceğiniz en sağlıklı, en muhteşem gıdalardan biri. Ama ne yazık ki uzun bir süre boyunca Sağlığımız için yararlı Yumurta sağlıksızdır denilerek insanlar korkutuldu. İnsanlar pek çok konuda yanlış bilimsel bilgilerle korkutulduğu gibi oldukça sağlıklı olan Sağlığımız için yararlı Yumurta, kırmızı et, Hindistan cevizi yağı gibi gıdalar da “kalp hastalığına neden oluyor” yalanıyla yıllarca kötülendi. Oysa son yapılan araştırmalar bunların gerçek olmadığını ve bu saydığım gıdaların ve özellikle de Sağlığımız için yararlı Yumurtanın inanılmaz sağlıklı bir gıda olduğunu gösteriyor. İşte Sağlığımız için yararlı Yumurtayı muhteşem bir yiyecek yapan gerçekler bunlar gözüksede gelecek zamanda daha ne gibi faydaları çıkar bilinmez. Yumurta kabuğunda 17.000 adet küçük delik bulunur. Buzdolabında bir hafta bekletilmiş yumurta, oda ısısında bir gün bekletilmiş yumurtadan daha tazedir. Yumurta uzun süre bekletilirse su ve karbordioksit kaybı nedeniyle ağırlığı azalır. Taze ve bayat yumurtaları ağırlığından da test edebilirsiniz. Yumurta %10 tuzlu suya (yarım litre suya 60 gr tuz) atılacak olursa taze yumurta dibe çökerken, bayat yumurta yüzeyde kalır. Taze yumurta kırıldığında yumurta akı ve sarısı tamamıyla yayılmaz ve birbirine karışmaz. Ayrıca yumurta sarısı yüksek görünümdedir.

Yumurta hazırlanılan yiyeceklerin besleyici değerini arttırmada da kullanılabilir. Sebzelerin protein miktarı düşüktür. Bu nedenle sebzelere yumurta kırılması protein, vitamin ve mineral açısından dengeli karışımların oluşmasını sağlar. Yumurta tahıl grubundaki besinler ile tüketildiğinde (örneğin; makarnaya kırılırsa, böreklerde kullanılırsa vb.) protein kalitesini arttırmış oluruz. Yumurta akı proteinlerinin fom oluşturucu ve bu yolla kabarmayı sağlayıcı özelliği vardır. Bu nedenle kek hazırlamada doğal kabartıcı olarak tercih edilmektedir. Yumurta proteinleri ısı ile katılaştığı için sütlü tatlılarda ve çorbalarda koyulaştırıcı ve kıvam sağlayıcı olarak kullanılır. Yumurtalı yemekler hazırlanmadan önce ve sonra eller, kullanılacak kaplar ve araçlar yıkanmalıdır. Çiğ yumurtalar temiz kaplara kırılmalıdır. Kullanılacak sayı kadar yumurta buzdolabından çıkartılmalıdır. Yumurta içeren ve yumurtadan zengin yiyecekler hazırlanması sürelerinin haricinde iki saatten fazla buzdolabının dışında tutulmamalıdır. Yumurta kabuklu olarak pişirildiğinde 4 dakikada beyazı, 12 dakikada tamamı katılaşır. Yumurta içeren bütün tarifelere pişirilme işlemi uygulanmalıdır. Çiğ yumurtanın hem sindirimi güçtür hem de mikroorganizmaların bulaşma riski vardır. Salmonella enfeksiyonları en çok rastlanılanıdır. Çiğ yumurtanın beyazındaki avidin, sarısında bulunan B grubu vitaminlerden biyotini bağlayarak kullanılmasını engeller.

Pişirme ile bu olumsuz etki önlenir. Yumurtanın pişirilme süresinin iyi ayarlanması gereklidir. Örneğin; yumurtayı haşlama süresi uzarsa ve yumurta bayatsa sarıdaki demir, beyazdaki sülfür ile birleşerek yumurta sarısının etrafında yeşil bir halka oluşur. Uzun süre pişirilen yumurtaların sindirimi güçleşir ve uygulanan pişirme yöntemine göre B grubu vitaminlerde kayıplar oluşur. Kayıpları önlemek için yumurtayı yağa kırma yerine, diğer yöntemler ile pişirme tercih edilmelidir. Yumurta sağlıklı bir gıda. Üstelik ucuz ve kolay bulunabiliyor. Bol bol Sağlığımız için yararlı Yumurta tüketmeye çalışın.

indeks: yumurta, Omega 3, LDL kolestrol,  astım, sinüzit, ateroskleroz, periodontitis, çölyak hastalığı, saman nezlesi, kronik prostatit, bağırsak iltihabı, ülseratif kolit, crohn hastalığı, romatoid artrit, interstiyel sistit, İnflamasyon Alzheimer hastalığı, artirit, kanser, diyabet, kalp hastalığı, Tavuk, Prostat, Tümör, Saç, kalori, yağ, omega 3 yağ asidi, omega 6 yağ asidi, kolin, su, kolesterol, protein, A vitamini, D vitamini, E vitamini, riboflavin, B6 vitamini, folat, B12 vitamini, peptit, Meme, fetesün, Kemik Erimesi,  yumurta kabuğu, kapari, limon, sarımsak, Katarak, Lutein, sistein, kalsiyum, magnezyum, demir,  folik asit, çinko, akne,

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.