Limon Suyu İdrar Yolu Enfeksiyonlarında Faydalıdır.

Limon Suyu İdrar Yolu Enfeksiyonlarında Faydalıdır.
insan sağlığında Sitrik asit limon suyunun diğer önemli bir bileşeni bir bardak limon suyunda 6-7 gram civarında bulunuyor. Bu madde bilhassa insan sağlığında hipositratüri hastalarında böbrek taşı tedavisinde faydalıdır. Limon suyu gibi sitrik asit bakımından zengin içeceklerin içilmesiyle artan idrar hacmine bağlı olarak kalsiyum ve diğer kristallerin doygunluğu azalarak idrarla sitrat atılımı artıyor.

********
Bu şekilde böbreklerde kristallenme ve dolayısıyla böbrek kumu ya da taşı oluşumu önlenmesinde yararlı oluyor. Ayrıca insan sağlığında limon suyundaki sitrik asit kendini yorgun hisseden kişilerde halsizliğin giderilmesinde yardımcı oluyor. . insan sağlığında Limon suyu gibi sitrik asit bakımından zengin içecekler böbrek kumu veya böbrek taşı oluşumunun önlenmesin faydalıdır.

Limon denince aklımıza insan sağlığında ilk olarak yüksek C vitamini içeriği geliyor. Kuvvetli antioksidan etkisi nedeniyle insan sağlığında protein, lipit ve hücre hasarını önleyici etkileri bulunan C vitamini, kolajen oluşumu üzerindeki etkisi nedeniyle insan sağlığında eklem hasarlarında faydalı olabiliyor. Ancak limonda diğer vitaminlerin (A, B1, B2, B3, B6, folik asit) oranı düşük. insan sağlığında uzmanlar idrar yolu enfeksiyonlarına karşı en etkili koruyucunun limon olduğunu öneriyor. Araştırmalarda uzmanlar 100 kız çocuğundan 7’sinde sistit görülebileceğini belirterek, ”Sistit böbrek yetmezliğine bile neden olabiliyor” dedi.

******

Uzmanlar Çocuk nefroloji alakalı mesane iltihabı anlamına gelen sistitin kız çocuklarında yüzde 7 ve erkek çocuklarında binde 1 oranında görüldüğünü kaydetti. Mesanenin altında idrarın dışarıya çıkışını sağlayan üretra denilen bir bölüm olduğunu ve üretranın boyu kız çocuklarında kısa olduğu için dışarıdan mikrobun mesaneye daha kolay ulaştığını ifade eden uzmanlar, ”Bu nedenle sistit kızlarda erkeklere göre daha çok görülüyor ve İdrar yaparken yanma ve acıma, gündüz çiş kaçırma, tuvalete yetişememe ve sık idrara gitme sistitin en önemli belirtileri.

Bu belirtileri bulunan çocukta ateş de görülürse o noktada böbrek tehlikede demektir. Ayrıca önemli tehlike Sistit böbrek yetmezliğine bile neden olabiliyor. insan sağlığında basit bir iltihap gibi düşündüğümüz durumların altında ciddi böbrek hastalıkları yatıyor olabilir” dedi Uzmanlarca yürütülen bilimsel çalışmalar limonda bulunan flavonoit tipi bileşiklerden özellikle flavanonların (eriyositrin, hesperidin, naringin) çeşitli kanser tipleri üzerinde deneysel olarak etkili olabileceğini gösteriyor ve bunlardan ilk ikisi limon suyunda da, naringin ise limon kabuğu ve meyvenin etli kısmında bulunuyor. Ancak insan sağlığında kansere karşı korunmak için bazı kişilerin söylediği gibi limonu ya da portakalı kabuğuyla yemeğe kalkmayın sakın!

İyi bir limonata hazırlanırken sadece limon suyu sıkılmaz, kabuğundan da bir miktar içerisine rendelenerek güzel bir aroma sağlanır. Bu suretle limonatanın içerisine bir miktar naringin ve kabuklarındaki cepler içerisinde bulunan uçucu yağı da katılmış oluyor. Tabii limon suyundaki yüksek C vitamini içeriği de kanserlerden korunmada katkı sağlıyor. Yüksek ateşli çocuklara tanı konulurken bazen idrar yolu iltihabının akla gelmediğini kaydeden uzmanlar, yüksek ateşli çocuklarda çiş kaçırma, idrar yaparken yanma şikayeti olmadan da böbrek iltihabı olabileceği olasılığının teşhiste unutulmamasını istedi. Kızlarda idrar yolu enfeksiyonunun hiçbir şikayet olmadan okul taramalarında ortaya çıkabildiğini uzmanlar söylemektedir.

”insan sağlığında Yaptığımız bilimsel çalışmalarda, Türkiye’de çocukluk çağında kronik böbrek yetmezliğinin ve dolayısıyla diyaliz hastası olmanın en sık nedeninin tekrarlayan böbrek iltihabı olduğu ortaya çıktı. Bunun sebeplerinde bu konuda ciddi bir bilinç eksikliği var. Yüksek ateşte de idrar yolu iltihabı olabileceğini düşünüp muhakkak tahlil yaptırmalıyız. insan sağlığında Tekrarlayan idrar yolu iltihaplarında veya yüksek ateşli idrar yolu iltihabı geçiren her çocuğun böbreğinde çocuk nefroloğu tarafından yapısal bozukluk var mı veya idrarın böbreğe doğru geriye kaçışı söz konusu mu yada böbreğinde kist var mı veya da böbrekte taş var mı diye incelenmesi lazım.” İdrar yolu enfeksiyonlarında su içmenin önemine dikkati çeken uzmanlar, çocukların yaş ve kilosuna göre günde en az 1-2 litre su tüketmesinin önemine işaret etti. Kızlarda hijyenin de önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, alt temizliğinin mutlaka önden arkaya doğru yapılması ve ıslak mendilin sık kullanılmasının florayı bozabileceğini ifade etti.

”Unutmayalım ki insan sağlığında tekrarlayan sistitleri engellemek için bol su içip alt temizliğini iyi yapmak önemlidir. Sistitte beslenme de işe yarayabilir. Mesela yoğurt, içerdiği laktobasiller sayesinde floraya olumlu katkıda bulunur.Ayrıca idrar yolu iltihabının azalmasına sağlayabilir. Böğürtlen, yaban mersini, turna yemişi de çay olarak içilmesi halinde sistitin tekrarlanmasını engelleyebilir. Ama yüksek ateşli böbrek iltihaplarında çocuğu nefroloğun görmesi şarttır. Bu iki durumu iyi ayırt etmek lazım” diye konuştu. İnsan sağlığında İdrar yolu enfeksiyonlarında bazı bitkilerin yararlı etkilerine de değinen uzmanlar şunları söyledi.
”Limon suyu insan sağlığında tekrarlayan sistitlerden korunmada iyi olabilir. Bunun yanı sıra böğürtlen idrarı söktürüyor. Bilim, insan sağlığında bitki tedavisini değil şarlatanlığı reddediyor. İdrar yolu hastalıklarına iyi geldiği söylenen bitkilerin ortak noktası idrar miktarını artırmalarıdır. Halk, insan sağlığında limon suyunun farkında değil ve ancak idrar yolu enfeksiyonlarına karşı en iyi koruyucu limon suyudur. Maydanoz bu konuda muhtemelen kendini daha iyi tanıtmış. Limon suyu yeterince imaj yapamamış olsada bilimsel olarak limon daha iyi geliyor.”

insan sağlığında idrar yolu enfeksiyonlarında uzun süreli koruyucu antibiyotik tedavisine ihtiyaç olduğunu ifade eden uzmanlar, rastgele ve ara sıra antibiyotik kullanmanın insan sağlığında antibiyotiğin faydasını ortadan kaldırdığına dikkati çekti. Ayrıca insan vucudu ateşli böbrek iltihabı geçiren çocuğa koruyucu amaçlı antibiyotik tedavisi uyguladıklarını ancak antibiyotiklerin mutlaka hekim kontrolünde verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Çocukluğumuzun o güzel lezzeti son yıllarda insan sağlığında yeniden aranır oldu ve adeta yeniden keşfedildi. Türkiye yıllık 500 bin tonla dünyada altıncı büyük limon üreticisi durumundadır. Dünya birincisi Meksika’da yıllık üretim bir milyon 850 bin tondur Limon meyvesinde bulunan önemli bir bileşik grubu ise flavonoitler (flavanon, flavonol, flavon grubu). Bu bileşikler antioksidan özellikleri nedeniyle insan sağlığında birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde yararlı oluyor. Meyvelerin kullanılan kısmına ve işleniş şekline göre flavonoit bileşimleri değişiyor. Limon kabukları flavonoitler ve fenolik bileşikler bakımından en zengin kısmı. Limonun içteki etli kısmı ve elle sıkılan limon suyunun flavonoit içeriği ise biraz farklı.
insan sağlığında Potasyum Açısından Zengin Limon suyunun yüksek tansiyon hastalarında kan basıncını düşürdüğü klinik çalışmalarla gösterilmiş. UzmanlarınDeneysel çalışmalar flavonoit içeriğinde bulunan hesperidin ve diosminin damarlar üzerindeki etkisi nedeniyle kronik toplardamar yetersizliklerinde ve kronik hemoroitlerde yararlı olabileceği ortaya koyuyor.

Ayrıca limon vücut için yararlı bir mineral olan potasyum bakımından zengin. insan sağlığında bu mineral kalp işlevlerinin dengelenmesinin yanı sıra sinir uyarılarının kaslara iletilmesinde rol oynuyor. Tüm bu yararların yanı sıra insan sağlığında limon suyu içerisindeki sitrik asidin yağ yakılmasını artırarak zayıflamaya yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar da bulunuyor.

İLAÇ KULLANANLAR DİKKAT , limon suyu ya da limonata içilmesinde dikkat edilmesi gereken bir durum var mı? Limon suyu da, aynı aileden olan greyfurt suyuyla benzer şekilde etki ederek vücutta bazı ilaçların emilimini artırıyor ve dolayısıyla bazı ilaçların insan sağlığında istenilenden daha fazla miktarda emilmesine bağlı olarak yan etkiler görülebiliyor. Ancak limon suyu, greyfurttan farklı olarak seyreltilerek limonata halinde içildiğinde bu tip ilaç etkileşmeleri daha düşük oranda gerçekleşmektedir. insan sağlığında yine de ilaç kullanan kişiler dikkatli olmalı! Limonata, ilaç içildikten 1-2 saat önce ya da sonra tüketilmeli. insan sağlığında Limon suyu gibi sitrik asit bakımından zengin içecekler böbrek kumu veya böbrek taşı oluşumunun önlenmesine, ayrıca halsizliğin giderilmesine yardımcı oluyor. . insan sağlığında açısından çorba ve salatalarımızın olmazsa olmazı ve C vitamini deposu olan limonun yaprakları kış mevsimi aylarında bile yemyeşil kalabilen kraliçe besinlerimizdendir. Limonun hem kabuğu hem meyvesi bize çok çeşitli kullanım alanları açar. Çok miktarda C vitamini içeren limonun belli bir miktar kabuğunu, çiçeği ve yaprağını bal ile karıştırıp macun haline getirin. Zaman zaman bir çorba kaşığı alırsanız kalbinizde ferahlık hissedeceksiniz. Yine bu macundan almaya devam ederseniz damar tıkanıklığı ve baş dönmelerine de iyi geldiğini göreceksiniz.

Limon suyu Hem ateşi düşürür hem yüksek kan basıncını normale döndürür. Ayrıca iyi bir balgam söktürücü olan limon suyu ihtiva ettiği C vitamini sayesinde nezleye de iyi gelir. Limon suyuyla gargara yaptığınızda bademcik iltihaplarına fayda verecektir. Doğal el kremi formülü Bir ölçü gliserin, yarım ölçü zeytinyağı, yarım ölçü gülsuyu ve bir ölçü de limon suyunu bir şişeye koyup iyice çalkalayın, ellerinizi yıkadıktan sonra kullanacağınız bu solüsyonun ellerinizde meydana getirdiği yumuşaklığı fark ettiğinizde bir daha bundan vazgeçemeyeceksiniz. Aslında bu Babaannemin tarifidir, denemiştir, memnun kalınmıştır. Kişiler sabah kalkar kalkmaz aç karnına sıkıp içeceğiniz iki limonun suyu ishali keser. Ayrıca gün içinde de bir kâse yoğurda dört beş silme yemek kaşığı nişasta katıp yerseniz de ishalinizin kesildiğini göreceksiniz. Ağız sağlığında Parlak dişler Limon suyu hem diş etlerinizi kuvvetlendirir, hem dişlerinizi beyazlatır. Bir başka formül de kişinin haftada bir veya iki kere uygulanabilecek bir karışım ise bir parça karbonatın üzerine limonu sıkın ve diş fırçasıyla dişlerinizi ovun, ne kadar işe yaradığını göreceksin. Limon insan sağlığında gıda zehirlenmelerini önler, bununla birlikte biraz nane ile kaynattığınız limonu içerseniz mide bulantınızın çok kısa sürede geçmesi sizi rahatlatmasını yaşayacaksınız. Bu karışım, eğer kusmanız varsa bunu da keser ve safrayı geçirir.

Böbrek tıkanıklığını geçirir, Limon, insan sağlığında böbrek tıkanıklıklarının geçmesine, böbrek ve mesanedeki taşların düşmesine yardımcı olduğu gibi karaciğer rahatsızlıklarında da limon suyundan istifade edebilirsiniz. Önemli bir mutfak sırrı Pişireceğiniz tavuk yemeklerini kısık ateşte ve ince dilimlenmiş bir limonun tamamını yemeğin içine katarak yaptığınızda yemeğin lezzetinin bir kat daha arttığını göreceksiniz. Yüz sağlığında sivilceleri kurutup cildi güzelleştirdiğini de sağlığımız açısından eklemek gerekir.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.