Yatırım Getirisi, ROI Nedir?

Yatırım getirisi, bir yatırımdan ne kadar para yada kâr yapıldığını, o yatırımın maliyetinin yüzdesi olarak ölçer. Kar elde etmek için yatırım dolarının ne kadar etkili ve verimli kullanıldığını gösterir. Yatırım getirisini bilmek, yatırımcıların belirli bir yatırıma para yatırmanın akıllıca bir seçim olup olmadığını değerlendirmelerine olanak tanır.

********

Yatırım getirisi, hisse senetleri, tahviller, tasarruf hesabı ve bir parça Emlak ve Gayrimenkul gibi herhangi bir yatırım için kullanılabilir. Bir konut mülkü için anlamlı bir yatırım getirisi hesaplamak zor olabilir çünkü hesaplamalar kolayca manipüle edilebilir – belirli değişkenler hesaplamaya dahil edilebilir yada hariç tutulabilir. Yatırımcılar nakit ödeme yada mülk üzerinde ipotek alma seçeneğine sahip olduklarında özellikle zorlaşabilir. Burada, konut kiralama mülkünde yatırım getirisini hesaplamak için iki örneği inceleyeceğiz: nakit satın alma ve ipotekle finanse edilen bir satın alma.

******

ferhan bala

Hayata faydali olmak, Hayatta Mutlu olmaktir.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Paylaş
Paylaş