Navy’nin  Lazer Silahı Gemileri ve Uçağı Yokediyor.

Navy’nin  Lazer Silahı Gemileri ve Uçağı Yokediyor.
ABD Deniz Kuvvetleri, Basra Körfezi’ndeki konuşması sırasında USS Ponce’de son dört aydır yapılan operasyonel testler için beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini söyleyerek karmaşık savaş gemisi lazer sistemini sürdürmeye devam ediyor. Deniz Araştırmaları Bürosu Başkanı Amiral Matthew Klunder’e göre, 40 milyon dolarlık Lazer Silah Sistemi ( LaWS ) yaz sonunda bir yıl boyunca USS Ponce’e tamamen entegre edildi.

********

Kısa süre önce yayınlanan 30 kilowattlık lazer videosu, uçağın denize atılmasından iki saniye önce küçük bir hava uçağı düşürdüğünü gösterdi. LaWS, altı katı hal ticari kaynak lazerinden gelen ışınların, hem kör bir uyarı atışı olarak, hem de gemi karşıtı silahlara veya diğer ABD savaş gemilerine yönelik diğer tehditlere ateş açabilecek bir silah olarak kullanılabilecek, tek bir güçlü ışın içine odaklanmasıyla çalışır. küçük, hızlı hareket eden hedefler.

Bu, kaydedilen tarihte ilk kez yönlendirilmiş bir enerji silah sisteminin herhangi bir şey için kullandığı ve Yeni videodaki başka bir klip, LaWS’nin küçük, uzak bir tekneden roket tahrikli el bombası atışını başarıyla patlattığını gösterdi. Artık test etmiyoruz. Bu operasyonel. Basra Körfezi’ndeki bir gemide, Bu, özel bir an için biriktirdiğimiz bir kutuda sakladığımız bir şey değil. Her gün kullanıyorlar. Teknolojinin en büyük avantajı, operasyonel verimliliği, sadece bir dolara yaklaştıkça 1 dolarlık bir ateş yakması olarak, Donanmanın sürekli olarak vurguladı. Ancak, lazerlerin kendi koşullarına, hava koşullarına, havadaki toz ve buharların varlığına ve diğer faktörlere bağlı olarak etkinliği vardır. Bu faktörlerle sınırlı olan LaWS’nin kapsamı sınıflandırılmış olarak kalmaktadır.

Bu varsayımsal kısıtlamalara rağmen, Donanma açıkladı sistemiyle çalışan denizci olduğunu bildirdi “silah sert rüzgarlar, ısı ve nem olumsuz hava koşulları da dahil olmak üzere sorunsuz çalıştı.” Ayrıca lazer silahının bolca ihtiyaç duyduğu bir güç sorunu da var – bu nedenle Donanması tarafından güçlü üreticilerle savaş gemisine yerleştirilmesi. Nisan ayında, Pentagon’un en iyi silah alıcısı Frank Kendall, USS Ponce’de LaWS’in konuşlandırılmasını “değerli bir deney” olarak nitelendirdi, çünkü güç kısıtlamaları gibi “operasyonel kısıtlamaları hissetmemize yardımcı olacak” . Kendall, sistemin çevrede nasıl çalışacağını ve ne kadar enerji tüketeceğini öğrenmek çok önemliydi.

ABD Deniz Kuvvetleri, son yıllarda Basra Körfezi’ndeki varlığını artırdı. ABD, İran’ın petrol endüstrisi ve finans sektörünü, ihtilaflı nükleer programı üzerinde Tahran’a kaldıraç eklemeyi hedefleyen ekonomik yaptırımlarla hedef aldı. İran, gerginliğin ortasında, küresel petrol ticaretinin beşte birinin geçtiği İran Körfezi’ndeki darboğazını, Hürmüz Boğazı’nı kapatmakla tehdit etti. Washington’un cevabı, bu tür bir ablukayı önlemek için Donanmasını kullanmasıydı. Çin, İran ve diğer ülkeler, kendi kıyıları ve ABD Donanması arasında daha fazla tampon bölge zorlamak için bildirilen çabalarda hassas gemi karşıtı füzeler geliştirmek için çalıştılar. Bu arada, ABD Donanması daha sofistike gemi füzesi teknolojisini imha edebilecek 100 ila 150 kilowatt’lık bir lazer sistemi geliştiriyor. Klunder, yükseltilmiş lazer sisteminin 2017 yılında konuşlandırmaya hazır olması bekleniyor.

Şimdilik, 30 kilowatt’lık LaWS, USS Ponce’ye yönelik gerçek tehditlerle karşılaşmadığı halde, fevkalade hassasiyetle çalıştığını söylüyor. Klunder , ” Her şey yolunda gitti. Aslında, hiç kaçırmadık” dedi. “Eğer o gemiyi bugün savunmak zorunda kalırsak, eğer içeri girerse bir tehdidi yok edeceğiz.”

******

ferhan bala

Hayata faydali olmak, Hayatta Mutlu olmaktir.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Paylaş
Paylaş